Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | Cześć i chwała bohaterom!


TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 15.03.2023 r.

Cześć i chwała bohaterom!

Kluby „GP”, podobnie jak w ubiegłych latach, były organizatorami, współorganizatorami lub uczestnikami uroczystości poświęconych pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto bohaterów Armii Krajowej, którzy walczyli z Niemcami i Sowietami. To oni, bestialsko torturowani, do końca wierni maksymie: „Bóg, Honor, Ojczyzna”, umierali z okrzykiem na ustach: „Jeszcze Polska nie zginęła!”.

Chciano ich na zawsze wymazać z historii Polski. Jednak pamięć o nich żyła i żyje w sercach Polaków. Inicjatywę ustawodawczą w sprawie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku śp. prezydent Lech Kaczyński. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu przez długie lata”.

Pomysł ustanowienia święta w tym terminie (1 marca) podsunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej, śp. Janusz Kurtyka. 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim komuniści zamordowali strzałami w tył głowy przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę – ostatnich ogólnopolskich koordynatorów walki o Wolność i Niezawisłość Polski z sowiecką okupacją. Ostatni z Żołnierzy Wyklętych, Józef Franczak „Lalek”, zginął 21 października 1963 roku w obławie pod Piaskami (ówczesne woj. lubelskie). Liczbę żołnierzy ze wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 180 tys.

To pamięć o nich komuniści chcieli na zawsze wymazać z historii Polski. Jednak uczczono ich 1 marca br., organizując w dziesiątkach miejscowości w kraju uroczystości przypominające ich bohaterstwo, niezłomną walkę o wolną Polskę, osobiste tragedie.


MILANÓWEK | Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowane przez kluby „Gazety Polskiej” Milanówek, żoliborsko-bielański oraz warszawski rozpoczęły się od odśpiewania hymnu narodowego. Po hymnie głos zabrali: pani poseł Dominika Figurska-Chorosińska, wykładowca UJKSW doktor Adam Buława, przybliżając sylwetkę rtm. Witolda Pileckiego, oraz przedstawicielka klubu „Gazety Polskiej” Teresa Radwańska. Po przemówieniach, z różańcami w dłoniach, odśpiewano „Bogurodzicę” oraz oddano hołd Żołnierzom Niezłomnym, składając wieńce. Uroczystość uświetnił koncert pieśni patriotycznych barda Tolka Jabłońskiego oraz pokaz filmu „Grupa Pileckiego”. Skutki złej pogody zneutralizowała grochówka wojskowa, którą przygotowała klubowiczka, pani Agnieszka Wojdan. Głównym organizatorem uroczystości oraz prowadzącym był przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Milanówku – Adam Wojdan. Wartę honorową wystawili żołnierze WP Garnizon Warszawa oraz Formacja Patriotyczna im. Kazimierza Wielkiego.

Nowy Sącz im. Jana Olszewskiego | Klub „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu im. Jana Olszewskiego uczestniczył w obchodach 74. rocznicy pacyfikacji Barnowca. Uroczystość rozpoczęła msza św. w kaplicy w Czaczowie pw. Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych. Mszę św. koncelebrowali proboszcz ks. Henryk Madziar i ks. dr Łukasz Niepsuj, wykładowca Katolickiej Nauki Społecznej. Po mszy św., w pobliskiej szkole odbyła się część artystyczna poświęcona żołnierzom antykomunistycznego powstania. 28 lutego 1947 roku po nieudanej obławie na partyzantów Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej (PPA), ubecy zemścili się na bezbronnych mieszkańcach. Osiemnastoletniego Adama Klimczka zakatowali, a 37 mieszkańców pognali do Maciejowej, skąd wywieźli ich do Nowego Sącza, gdzie czekały na nich więzienie, tortury i upokorzenia. Kilkunastu klubowiczów „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu uczestniczyło w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na tamtejszym cmentarzu. Podczas uroczystości odsłonięto Krzyż Partyzancki poświęcony pomordowanym sądeckim Niezłomnym, który powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Żandarmeria. Postawienie krzyża było testamentem zmarłego w ubiegłym roku śp. kapitana Józefa Stojka na cześć jego towarzyszy broni. Dalsza część obchodów odbyła się w MCK Sokół Nowy Sącz, gdzie referat o Żołnierzach Wyklętych przedstawił Jacek Zygadlewicz. Klubowicze również w tym roku wzięli udział w Biegu Tropem Wilczym, poświęconym żołnierzom antykomunistycznego podziemia 1944–1963.

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI | Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim na czele z przewodniczącą Beatą Dróżdż zorganizował uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. Przed pomnikiem poświęconym ich pamięci wiązanki kwiatów złożyli m.in. marszałek senior Antoni Macierewicz oraz wicemarszałek województwa Zbigniew Ziemba. W uroczystości uczestniczyli także radni z Piotrkowa Trybunalskiego, uczniowie klasy mundurowej Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Bujnach oraz mieszkańcy miasta.

 Nowy Sącz im. ks. Władysława Gurgacza SJ | Klub „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu im. ks. Władysława Gurgacza SJ wziął udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody rozpoczęto od mszy św. odprawionej za Niezłomnych i ich rodziny. Następnie złożono kwiaty i zapalono znicz pod tablicą patrona klubu – niezłomnego ks. Władysława Gurgacza SJ. Kolejną ważną uroczystością było poświęcenie i odsłonięcie krzyża na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu, upamiętniającego wszystkich sądeckich Wyklętych. Na koniec dnia w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” wysłuchano wykładu Jacka Zygadlewicza o sądeckich Żołnierzach Niezłomnych, a w szczególności o kpt. Józefie Stojku, którego córka była obecna na wszystkich uroczystościach i osobiście odsłoniła krzyż na cmentarzu. Drugim z prelegentów był Kamil Olesiński z GRH Żandarmeria. Opowiedział o działalności i licznych upamiętnieniach Żołnierzy Wyklętych, które zorganizowali w Małopolsce. Poczet sztandarowy wystawił Związek Podhalan oddział w Obidzy, na terenie której działały liczne oddziały ruchu antykomunistycznego. Obecne były dwa zastępy ZHP z Nowego Sącza i Kamionki Wielkiej.

NOWY JORK (USA) | W Parku North Forest w Nowym Jorku odbył się Bieg Tropem Wilczym, w którym uczestniczyli klubowicze „Gazety Polskiej” z Nowego Jorku, działacze Solidarności, m.in. Piotr Stilger, Lucyna Banasik, Janusz Kudelko, Michał Wroński i Adam Stępień. Bieg objął patronatem Konsulat RP w Nowym Jorku (nowym konsulem jest tu Adrian Kubicki).

MRĄGOWO | Śnieżyca i silny wiatr nie przeszkodziły klubowiczom „Gazety Polskiej” z Mrągowa w uczestniczeniu w Biegu Tropem Wilczym, którym oddano Hołd Żołnierzom Wyklętym.

JASTRZĘBIE-ZDRÓJ | Klub „Gazety Polskiej” w Jastrzębiu-Zdroju zorganizował w Domu Zdrojowym prelekcję poświęconą Żołnierzom Wyklętym. Prelegentami byli ks. Rafał Jakubiec oraz ppłk Krzysztof Banaś.

SUWAŁKI | Klub „Gazety Polskiej” Myśli Patriotycznej w Suwałkach wziął czynny udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Klub uczestniczył w liturgii Słowa Bożego w konkatedrze św. Aleksandra. Następnie odbył się przemarsz ulicami Suwałk pod pomnik Armii Krajowej, gdzie zapalono znicze pamięci.

GLIWICE | Gliwicki Klub „Gazety Polskiej” z delegacją Strzelców Rzeczypospolitej Obwód Południe uroczyście zapalił znicze, złożył kwiaty i zmówił modlitwy pod tablicą Żołnierzy Wyklętych w Golgocie Polskiej i pod pomnikiem Gliwickich Cichociemnych.


ZAPROSZENIA KLUBOWE


Grodno (Białoruś) odział w Warszawie – powstał 501. Klub „Gazety Polskiej”, przewodniczącym został Władysław Boradyn, tel. 537 159 181, e-mail klubgp.grodno@gmail.com

Piotrków Trybunalski – zaproszenie na spotkanie z marszałkiem seniorem Antonim Macierewiczem oraz ekspertem ds. bezpieczeństwa prof. Piotrem Grochmalskim, pt. „Stan zagrożenia Polski”. 20 marca 2023 roku, godz. 18; Mediateka 800-lecia, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 3, Piotrków Trybunalski.

24–27 marca 2023 roku – zapraszamy na 8. Rajd w 103. rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 roku Australia – Pamiętamy! Katyń 1940 – Smoleńsk 2010. Cały program i trasa rajdu na stronie www.klubygp.pl


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl


GazetaPolska_2023-03-15