TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 19.07.2023 r.
Działacz Klubu „Gazety Polskiej” w Sosnowcu Piotr Dudała od lat zabiegał, by stolica Zagłębia godnie upamiętniła św. Jana Pawła II, który odwiedził to miasto m.in. w 1999 roku.
Jak powiedział dla portalu Niezależna.pl Piotr Dudała: „Św. Jan Paweł II powinien być Honorowym Obywatelem Miasta Sosnowca, zamiast Edwarda Gierka, komunistycznego aparatczyka, przyjaciela Leonida Breżniewa i ZSRR. Władze Sosnowca poinformowały mnie, że Ojciec Święty zostanie uhonorowany w przyszłym roku z okazji 25-lecia pielgrzymki do Zagłębia. Poczytuję to za swój osobisty sukces. Wielokrotnie monitowałem do władz Sosnowca, by godnie uhonorować ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego, budując mu pomnik, co w przeszłości planowano. Ale bez skutku. Już współcześnie wielkim wyrazem wiary Zagłębiaków była VII pielgrzymka św. Jana Pawła II do Polski w 1999 roku, który spotkał się z blisko 300 tys. pielgrzymów na placu przy ul. Gwiezdnej w Sosnowcu, dziś nazwanym placem Papieskim. Dlatego teraz zaproponowałem, by Sosnowiec, wzorem Kołobrzegu, przyznał Papieżowi Polakowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sosnowca. Otrzymałem odpowiedź od pełnomocnika prezydenta Sosnowca ds. kultury, rozwoju i dialogu społecznego Michała Mercika, że w przyszłym roku, z okazji 25-lecia papieskiej pielgrzymki, Jan Paweł II otrzyma ten tytuł” – powiedział portalowi Niezależna.pl. Piotr Dudała. Występował on też kilka razy do prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego związanego z PO oraz do przewodniczącej Rady Miejskiej Ewy Szoty z KO, by odebrać tytuł honorowego obywatela Sosnowca Edwardowi Gierkowi. „Ten tytuł zdominowana przez lewicę Rada Miejska przyznała pośmiertnie Gierkowi w 2002 roku. Były I sekretarz KC PZPR to komunistyczny aparatczyk, przyjaciel Leonida Breżniewa i ZSRR. Taką informację otrzymałem z oddziału IPN w Katowicach, gdy zadałem 12 lat temu pytanie historyczne w sprawie Edwarda Gierka. Ostatni raz wystąpiłem z propozycją odebrania Gierkowi tytułu w związku z trwającą wojną na Ukrainie w kwietniu br. Radni miejscy nie wyrazili jednak na to zgody. Gierek kolejny raz został obroniony. Teraz decyzja o uczczeniu w mieście św. Jana Pawła II napawa optymizmem, choć na przykład w relacjach prasowych na ten temat jestem nazywany tylko >>jednym z mieszkańców<<, który o to zabiegał. Jakbym nie miał nazwiska…” – powiedział portalowi Niezależna.pl Piotr Dudała.
W 80. rocznicę krwawej niedzieli, której wydarzenia były początkiem ludobójstwa ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, ulicami Nowego Sącza przeszedł Sądecki Marsz Wołyński, poświęcony pamięci pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów. Mimo upalnej pogody w uroczystościach bardzo licznie uczestniczyli mieszkańcy Nowego Sącza. Udział wzięła też delegacja Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu im. Jana Olszewskiego.
Klub „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu im. Jana Olszewskiego wziął również udział w uroczystościach 83. Rocznicy zamordowania 93 Polaków w lesie w Trzetrzewinie, położonym obok Nowego Sącza. Obchody tej strasznej zbrodni rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym w Trzetrzewinie pod przewodnictwem ks. Edwarda Mikosia, proboszcza parafii. Z kościoła do lasu przygotowano uroczysty przejazd na koniach i w bryczkach, które zorganizowała Banderia Konna ,,Iskra” Dolina Dunajca. Na miejscu oddano hołd poległym, złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystościach, oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców, wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze i leśnicy. Organizatorem głównym oprócz trzetrzewińskiej parafii było Stowarzyszenie Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej z prezesem Markiem Uszko na czele.
Z okazji rocznicy bitwy pod Grunwaldem członkowie Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Targu podziwiali obraz mistrza Jana Matejki, który przedstawia wspomniane wydarzenie historyczne. 14 lipca 1410 roku połączone wojska Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego pokonały oddziały Zakonu Krzyżackiego. Była to największa bitwa średniowiecznej Europy. W Muzeum Narodowym w Warszawie znajdują się także dzieła odzyskane, które Polska utraciła w wyniku napaści Niemiec i Rosji podczas II wojny światowej. Jednym z takich obrazów jest „Pod brzozami” Alberta Edelfelta.
W Poznaniu obchodzono 67. rocznicę poznańskiego czerwca 1956. Uroczystości zapoczątkowało złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową przy Zakładach Hipolita Cegielskiego, skąd kilkadziesiąt lat temu, z żądaniami wolności i chleba, wyruszyła pierwsza grupa protestujących robotników. Potem przyłączały się inne zakłady i mieszkańcy Poznania. W rocznicowych obchodach nie mogło zabraknąć poznańskiego Klubu „Gazety Polskiej”. Jak co roku klub złożył kwiaty pod Pomnikiem Poległych w powstaniu poznańskim 28–30 czerwca 1956 roku na ulicy Jana Kochanowskiego, gdzie w owym czasie trwały najcięższe walki. W godzinach popołudniowych, po Mszy św. w intencji ofiar powstania, na placu Mickiewicza, pod Poznańskimi Krzyżami, odbyły się główne uroczystości, w których udział wzięły wszystkie organizacje społeczne, polityczne, przedstawiciele władz samorządowych, państwowych i garnizonu wojsk amerykańskich stacjonującego w Poznaniu.
W 80. rocznicę rzezi wołyńskiej Klub „Gazety Polskiej” Pabianice wraz z przyjaciółmi, na pabianickim cmentarzu złożył kwiaty i zapalił znicze pod tablicą upamiętniającą ludobójstwo obywateli polskich zamieszkujących kresy II Rzeczpospolitej. Cześć ich pamięci! O zbrodniach dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach polskich nie uczono w szkole, dzisiaj doczekaliśmy się święta Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego na obywatelach polskich. Święto upamiętnia ofiary rzezi wołyńskiej oraz innych mordów dokonanych na obywatelach polskich.
Od maja do czerwca 2023 roku na sierpeckim Orliku odbywały się rozgrywki Złotej Ligi Piłki Nożnej Amatorów. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął starosta sierpecki Andrzej Cześnik, a klubowicze „Gazety Polskiej” wsparli inicjatywę. W rywalizacji wzięło udział sześć drużyn, podczas każdego meczu był wybierany najbardziej wartościowy zawodnik, a nad sprawiedliwym przebiegiem spotkania czuwali sędziowie.
Klubowicze „Gazety Polskiej” w Sierpcu uczestniczyli również w pikniku ekologicznym i bitwie regionów kół gospodyń wiejskich z terenu powiatu sierpeckiego, włączając się i pomagając liceum ogólnokształcącemu i staroście Andrzejowi Cześnikowi przy organizacji pikniku.
W sali wypełnionej do ostatniego miejsca, na zaproszenie krakowskiego klubu „Gazety Polskiej”, przy kościele pw. Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny na os. Kalinowym 5 w Krakowie – Nowej Hucie odbyło się spotkanie z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą.
Klub „Gazety Polskiej” – Myśli Patriotycznej w Suwałkach jak co miesiąc zorganizował obchody miesięcznicy tragedii smoleńskiej. Najpierw zapalono biało-czerwone znicze z logo „Bóg–Honor–Ojczyzna. Klub „Gazety Polskiej” – Myśli Patriotycznej w Suwałkach Strefa Wolnego Słowa”. Następnie odbyła się Msza św. z modlitwą za ofiary tragedii smoleńskiej z inicjatywy klubowiczów „Gazety Polskiej” w Suwałkach.