Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | „Tu jest Polska”


TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 28.09.2022 r.

„Tu jest Polska”

Serwis_28.09.2022Na uroczystość otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, łączącą Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, przyjechało ponad tysiąc przedstawicieli Klubów „Gazety Polskiej” z Polski i z klubów zagranicznych.

Byli m.in. klubowicze z: Bełchatowa, Bielska Białej, Braniewa, Bytowa, Działdowa, Elbląga, Garwolina, Gdańska, Gdyni, Góry Śląskiej, Hamburga, Konina, Krakowa, Kraśnika, Kwidzyna, Lublina, Łodzi, Milanówka, Mrągowa, Nowej Rudy, Nowego Sącza, Nowego Tomyśla, Oborników Śląskich, Ozorkowa, Paryża, Piotrkowa Trybunalskiego, Pleszewa, Poznania, Rypina, Skierniewic, Słupska, Sopotu, Starogardu, Szczytna, Tarnobrzega, Tarnowskich Gór, Tczewa, Trzebnicy, Tychów, Warki, Warszawy, Wejherowa, Zabrza i Zgierza. Przyjechali z klubowymi banerami i biało-czerwonymi flagami, aby pokazać, jak ważna to dla polskiej suwerenności inwestycja.

Z zainteresowaniem część z nas obserwowała reakcję nieprzychylnych Polsce mediów w dniu otwarcia kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej. Po pierwszym szoku i uzgodnieniu, co kto ma mówić i pisać, zalała nas lawina kłamstw i sowieckich insynuacji. Ale do tego już nas przyzwyczajono i nie robi to na nikim wrażenia. – Otwarcie tej inwestycji, która będzie umożliwiała swobodne przepływanie pomiędzy Morzem Bałtyckim, Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym, Elblągiem, Tolkmickiem, to wielkie zwycięstwo patriotów, którzy rozumieją znaczenie słowa „suwerenność” – mówił podczas uroczystości otwarcia prezydent RP Andrzej Duda. I właśnie dlatego członkowie klubów „Gazety Polskiej” tak licznie przyjechali 17 września, w 83. rocznicę bandyckiego napadu Związku Sowieckiego na Polskę, żeby pokazać rodzimym zaprzańcom, że niepodległa i suwerenna Polska jest dla nich najważniejsza.

Zapytaliśmy klubowiczów o ich wrażenia z pobytu na uroczystości otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Oto ich relacje.

Mierzeja2Iwona Bojarowska z Klubu „Gazety Polskiej” w Wejherowie napisała: „Wczoraj byłam naprawdę szczęśliwa. Tak, to było dla mnie jako Polki kochającej nasz kraj wyjątkowe wydarzenie. Wnuczki obu Dziadków, stryjecznej wnuczki – ich Braci i Braci Babć, którzy przetrwali Syberię po zsyłce (po 17 września) – żołnierzy walczących w kampanii wrześniowej. Byłam naprawdę szczęśliwa, wręcz upajałam się myślą, że Oni są tam ze mną (ich dusze) i też cieszą się z tego uwolnienia się naszej Polski od ostatniej zależności od Rosji, że to takie nasze współczesne zwycięstwo. (…) Do końca moich dni będę ten dzień wspominać z uśmiechem – już dzisiaj pokazywałam zdjęcia 6-letniej wnuczce i opowiadałam jej, jak tam jest pięknie, jak statki, żaglowce i kutry rybackie teraz – bez pytania o zgodę złych ludzi (Rosjan) – będą mogły sobie pływać. (…) Wiem też, że nie byłam jedyna z takimi odczuciami, bo rozmawiałam z wieloma ludźmi. Czuli to samo co ja”.

Relacja koordynatorki pomorskich Klubów „Gazety Polskiej” Violetty Mackiewicz-Sasiak: „Dzień 17 września 2022 roku zapamiętam na długo. Otwarcie kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej od dawna było przez nasze środowisko oczekiwane. Od momentu podjęcia decyzji i wbicia łopaty, mocno tej strategicznej inwestycji kibicowaliśmy. Niektórzy nawet podjęli całoroczną, codzienną modlitwę w intencji ministra Gróbarczyka, aby udało się mu dokończyć to dzieło. Z wielką radością i bardzo licznie Kluby „Gazety Polskiej” z Pomorza wzięły udział w tym historycznym wydarzeniu. Podniosły nastrój, wzruszenie, wielka radość towarzyszyły wszystkim licznie zgromadzonym członkom klubów z Polski, Wiednia, Niemiec, Paryża. Radości nie zakłócił nawet 20 minutowy deszcz, kiedy spora gromada klubowiczów znalazła schronienie pod zadaszeniem przy bramkach wejściowych do naszego sektora. Była to świetna okazja, aby zaśpiewać ostatnią – tylko nam znaną – zwrotkę »Sokołów«. A potem następne patriotyczne pieśni. (…) Na szczęście naszym kołem ratunkowym w chwilach trudności jest odniesienie do historii. Tym razem też pamiętaliśmy o 17 września w czasie II wojny światowej, więc skandowaliśmy razem: »Cześć i chwała Bohaterom«. (…) Ciekawostką jest fakt, że jednocześnie po drugiej stronie barierek naszego wygrodzonego sektora słyszeliśmy epitety  kierowane w naszą stronę, że jesteśmy nadzwyczajną kastą. W tym miejscu chciałam podziękować klubowej służbie koordynującej wejście do  naszego sektora. Dziękuje wam serdecznie za oddanie i cierpliwość: Joanna, Ksawery, Rafał, Wioletta Sokół, Iwona Bojarowska, Marzena  Gmińska, Halina Lubińska, Marek Orłowski oraz Tomasz Szymański. Ku Chwale Ojczyzny!”.

Mierzeja1Wanda Jagieluk, Klub „Gazety Polskiej” z  Gdyni: „Cieszy nas, że ta budowa poszła tak sprawnie. Kanał wygląda bardzo ładnie. Chcieliśmy się tym cieszyć i być tu osobiście. Jesteśmy w  tej chwili niezależni od kaprysów rosyjskich łobuzów, bo przecież oni w każdej chwili mogli Cieśninę Piławską zamknąć i powiedzieć: nie  będziecie tędy pływać”.

Hubert Grzegorczyk, Klub „Gazety Polskiej” z Gdańska: „Dzięki budowie tego kanału, w końcu port elbląski i cała  Zatoka Gdańska uzyskają pełną niezależność, która z kolei pozwoli na rozwój gospodarczy całego regionu”.

Marek Michno, Klub „Gazety  Polskiej” z Krakowa: „Ta inwestycja była potrzebna ze względów gospodarczych dla Elbląga, dla środowiska, dla Warmii i będzie pozytywnie  wpływać na rozwój turystyki”.

Iwona Kurowska, Klub „Gazety Polskiej” z Garwolina: „Wreszcie ktoś zrealizował pomysł, który wydawał się  niemożliwy do zrealizowania, o przekopie Mierzei mówiło się nie tylko od dziesiątek, ale wręcz od setek lat. Dopiero teraz stało się to faktem. Absolutny, niezaprzeczalny sukces rządów Prawa i Sprawiedliwości”.

Inni klubowicze zwracali uwagę na znaczenie kanału żeglugowego dla  rozwoju Elbląga i całego regionu. Niewątpliwie bowiem przyciągnie to turystów, a co z tym się wiąże, również inwestorów.


ZAPROSZENIA KLUBOWE

Cieszków-Krośnice – powstał 493. Klub „GP”, przewodniczącym został Wojciech Jan Machnicki, tel. 509 831 277, e-mail klubygp.cieszkowkrosnice@gmail.com

Kielce – przewodniczącym został Józef Kuleszyński, tel. 664 900 351 kielce.klubgp@gmail.com

Rzeszów – spotkanie i wykład historyka Piotra Ożoga w związku z wystawą multimedialną „Trzebuska – Turza. Mały Katyń Ziemi Sokołowskiej”, 3 października, g.17, ul. Hetmańska 9.

Gdańsk II – Stowarzyszenie Rodzina Ponarska wraz z Klubem „Gazety Polskiej” Gdańsk II po raz pierwszy organizują konkurs: „Młodzi XXI wieku o Młodzieży Ponarskiej 1942”, z okazji 80. rocznicy rozstrzelania pierwszych grup młodzieży ze Związku Wolnych Polaków.
Informacje na stronie www.ponary.pl

Zbliżające się Zjazdy Klubów „Gazety Polskiej”:

VIII Nadzwyczajny Zjazd Klubów „GP” odbędzie się w dniach 30 września – 2 października, miejscem Zjazdu będzie Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Spale.
IX Zjazd Klubów „GP” USA i Kanady odbędzie się w dniach 7–9 października w Savannah (Georgia).

VI Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej odbędzie się w dniach 18–20 listopada w Rzymie w Domu Polskim Jana Pawła II.

Wszystkie informacje otrzymali przewodniczący Klubów „Gazety Polskiej”. Dodatkowe informacje w sprawie można uzyskać pod numerami telefonów: Biuro Klubów „GP”, +48 505 038 217, +48 609 447 449, e-mail zjazd.klubygp@gazetapolska.pl


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl


serwis 28.09.2022