Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | Zjazd Patriotów z USA i Kanady w Savannah


TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 19.10.2022 r.

W Savannah (Georgia) odbył się IX Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” z USA i Kanady. W obu tych krajach bardzo aktywnie działa ponad 30 klubów „GP” skupiających Polaków, którzy poświęcają swoją pracę i energię dla dobra Polski.

W panelach dyskusyjnych zorganizowanych podczas zjazdu udział wzięli m.in.: stały przedstawiciel RP przy ONZ, ambasador prof. Krzysztof Szczerski, marszałek senior Antoni Macierewicz, minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak oraz Adrian Kubicki – konsul generalny RP w USA. Rozmowy zdominowała wojna na Ukrainie, a red. Tomasz Sakiewicz odniósł się do  udzielonego „GP” wywiadu z prezydentem Andrzejem Dudą, w którym poruszono udział Polski w programie Nuclear Sharing.

W czasie zjazdu dotarły informacje o wybuchu na Moście Krymskim i późniejszych aresztowaniach wojskowych w Moskwie, co szeroko  komentowano podczas paneli. Tysiące użytkowników FB i TT słuchało na żywo komentarzy wybitnych fachowców. Zjazd zakończyły  uroczystości na Battlefield Memorial Park Savannah, gdzie przypomniano rocznicę bitwy o Savannah i rocznicę śmierci gen. Kazimierza Pułaskiego – bohatera walk o niepodległość USA, nazywanego ojcem amerykańskiej kawalerii. W latach 1777–1779 walczył on w szeregach armii Jerzego Waszyngtona, będąc w randze generała brygady Armii Kontynentalnej. 11 września 1777 roku w bitwie nad Brandywine, dzięki swojej odwadze, Pułaski uratował życie Jerzego Waszyngtona, za co ten promował go na stopień generała brygady amerykańskiej kawalerii. Polak zmarł 11 października 1779 roku od ran odniesionych w czasie oblężenia Savannah. Na wieść o śmierci Pułaskiego gen. Jerzy Waszyngton zadecydował, aby w tym dniu hasłem w wojsku stał się „Pułaski”, a odzewem „Polska”. W roku 1929 Kongres proklamował 11 października Dniem Pułaskiego. Obecnie dzień ten jest szczególnie upamiętniany przez polonijną manifestację kultury i tradycji poprzez Paradę Pułaskiego, która co roku przechodzi centralnymi ulicami w każdym większym mieście Stanów Zjednoczonych.

Wracając do zjazdu, Małgorzata Bojko tak opisuje swoje wrażenia z tego wydarzenia: „Konferencje, które odbyły na zjeździe, miały na celu podkreślenie, jak istotny jest to moment dla Polski i Ukrainy oraz krajów obszaru nadbałtyckiego, które zaledwie 40 lat temu wyzwoliły się spod sowieckiej okupacji ustanowionej traktatem w Jałcie. Zjazd połączył ze sobą kilka wspólnych tematów: walkę gen. Kazimierza Pułaskiego, bohatera obojga narodów, głoszącego hasło: »Za wolność waszą i naszą«, sytuację walczącej o utrzymanie suwerenności i nienaruszalności granic Ukrainy oraz zawiłą i często niezrozumiałą dla przeciętnego człowieka tzw. wielką geopolitykę. Pierwszy dzień zjazdu został otwarty przez Macieja Rusińskiego (koordynatora klubów „GP” na Amerykę i Kanadę), red. Tomasza Sakiewicza, Ewę Wójcik (prezes Fundacji Klubów „GP”) oraz online prezesa Ryszarda Kapuścińskiego. Wszystkich klubowiczów powitali koordynatorzy regionów – Tadeusz Antoniak (koordynator klubów „GP” w Ameryce) i Jerzy Lizak (koordynator klubów „GP” w Kanadzie)”.

Pierwszym gościem panelu był Edward Królikowski, przewodniczący Komitetu Pamięci Generała Pułaskiego w Savannah (Savannah General Pulaski Committee), który przybliżył historię pola bitwy, na którym poległ gen. Kazimierz Pułaski. Podkreślił, że „podczas bitwy pod Savannah, jednej z najkrwawszych w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, po stronie 13 amerykańskich kolonii zginęło bądź zostało poważnie rannych 800 żołnierzy, a po stronie brytyjskiej ponad 100”. Edward Królikowski jest główną osobą związaną z organizacją obchodów święta ku czci gen. Pułaskiego.

Drugi panel, zatytułowany „Wojna na Ukrainie; pożar w Rosji”, należał w całości do prof. Piotra Grochmalskiego. W prelekcji poruszono istotę rozpadu sowieckiej Rosji, skuteczny wpływ na rozwój świadomości powstałych niepodległych państw nadbałtyckich oraz Ukrainy. Profesor odniósł się do siły militarnej Rosji, mówiąc, że Rosja staje przed kryzysem powołań mężczyzn do wojska. Natomiast nie należy lekceważyć jej siły, gdyż jest to państwo posiadające potencjał nuklearny. Pierwszy dzień zjazdu zakończyli Tadeusz i Aneta Antoniakowie, przedstawiając postacie „żywych świadków historii”: Helenę Knapczyk – sybiraczkę i prezes Korpusu Pomocniczego Pań przy Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce – oraz Jana Brodzińskiego, byłego więźnia pierwszego obozu koncentracyjnego poza granicami Niemiec w Stutthof.

Drugiego dnia poranną sesję panelową rozpoczęli minister Piotr Naimski i Marcin Mazurowski (wiceszef Komisji ds. szelfu kontynentalnego  przy ONZ) w temacie „Bezpieczeństwo energetyczne”. Minister Naimski stanowczo zaznaczył, że Polsce nie grozi kryzys energetyczny. W porę  podjęte decyzje obecnego rządu dały temu gwarancje. W kwestii geopolityki zabrali głos marszałek senior Antoni Macierewicz i  ponownie minister Piotr Naimski. Zgodnie zwrócili uwagę na geopolityczną grę dwóch najbardziej ekspansywnych mocarstw, tj. Niemiec i  Rosji. To te państwa zawsze przysparzały wielu cierpień narodom im sąsiadującym. Z tego względu należy mieć pod kontrolą ich bliskie kontakty.

Z kolei Adrian Kubicki, konsul generalny w Nowym Jorku, zwrócił się z ogromną prośbą do zebranych o rozpowszechnianie akcji  polskiego konsulatu pod nazwą: „Jestem Polakiem, więc mam Polski paszport”, co w przyszłości przełoży się na wyższą frekwencję w  wyborach parlamentarnych. Podkreślił, iż posiadanie polskiego paszportu to wielki zaszczyt, gdyż Polska jest teraz niepodległa w każdym  znaczeniu tego słowa. Minister Jan Dziedziczak i dyrektor Jan Badowski poruszyli istotne sprawy dla Polonii. Skupili się w swoim  wystąpieniu na uzyskaniu Karty Polaka. „Każde dziecko uczęszczające choćby raz w miesiącu na naukę języka polskiego może się starać o  Legitymacje Ucznia Polskiego” – powiedział minister Dziedziczak. Legitymacja, jak wyjaśnił, dopuszcza skorzystanie z 50-proc. zniżki na  środki lokomocji w Polsce. Ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski zwrócił uwagę na obecną sytuację w Rosji rządzonej przez Władimira Putina, wytłumaczył ukryty plan ponownego ogarnięcia wpływami uwolnionych krajów z okresu „gorbaczowskiej pieriestrojki”, a  następnie silne centralne zarządzanie z ośrodkiem w Moskwie. Czyli powrót do doktryny Stalina w stosunku do krajów ościennych.

Kulminacją zjazdu 9 października było poranne uczestnictwo klubowiczów w paradzie na polach bitwy w Savannah, gdzie śmiertelnie ranny  został generał Pułaski. W dowód pamięci o bohaterach tamtego okresu dla rodzącej się wolnej Ameryki co roku odsłaniane są płyty z  nazwiskami poległych w bitwie żołnierzy. W październiku 2022 roku odkryto tablice upamiętniające bohaterów walczących o niepodległość  USA, Józefa Gabriela – naszego rodaka, który służąc w amerykańskiej marynarce wojennej i walcząc o niepodległość, w 1812 roku został  ranny w Baltimore i przewieziony do Nowego Jorku, gdzie zmarł w przytułku. To jego pamięci Kluby „Gazety Polskiej” z Ameryki ufundowały  pamiątkową tablicę. Tablicami uhonorowani zostali również inni bohaterowie tamtych czasów: Karol Litomski, Mihaly Kovacs, Agrippa Hull,  kapitan komandor Jan Mieszkowski. Warto przypomnieć, iż oprócz polskich bohaterów upamiętnieni już są kawalerzyści pochodzący z  innych krajów: Francji, Wielkiej Brytanii, Haiti, Irlandii, Niemiec, ze Szkocji i oczywiście z Ameryki.

Organizatorzy zjazdu po raz pierwszy  „eksperymentalnie” zdecydowali się na relację life poprzez aplikację Twitter. Posługując się tym narzędziem komunikacji, dopuścili do głosu słuchaczy Twittera poprzez otwieranie pokoi panelowych live, gdzie użytkownicy TT mogli zadawać pytania prelegentom panelu. Ta nowa  forma otwarcia na osoby niezwiązane z Klubami „GP” zdała egzamin. Wszystkie pokoje panelowe są dostępne do odsłuchania na time-line  użytkownika Twittera @KlubyGP lub @margo7113 (pokoje dostępne będą przez 30 dni). Relacje jak zwykle można obejrzeć przez FB na  stronie Kluby „Gazety Polskiej”.

Szczególne podziękowania za wspaniałą organizację IX Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” USA i Kanady w  Savannah kieruję do: klubów „Gazety Polskiej” z Nowego Jorku oraz Filadelfii, Maćka Rusińskiego, Marcina Mazurowskiego, Anety  Antoniak, Tadeusza Antoniaka, Jacka Szklarskiego, Małgorzaty Bojko, Ewy i Ani Wójcik oraz Pawła Piekarczyka.

Organizatorami zjazdu byli: Fundacja Gazeta Polska Community of America Inc. oraz Smolensk Disaster Commemoration Committee (Komitet Smoleńsko-Katyński USA).

Projekt współfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022 oraz Polskiej Fundacji Narodowej. Partnerami byli Polish & Slavic Federal Credit Union oraz Windows Okna. 

Patronem medialnym zjazdu były: „Gazeta Polska”, „Gazeta Polska Codziennie”, Niezalezna.pl.

Belka_USA_2022


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl


serwis 19.10.2022