W minionym tygodniu klubowicze i sympatycy „Gazety Polskiej” mieli okazję po raz kolejny uczestniczyć w kontynuacji spotkań z redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i Telewizji, Tomaszem Sakiewiczem, oraz bardem Strefy Wolnego Słowa, koordynatorem zagranicznych Klubów „Gazety Polskiej”, Pawłem Piekarczykiem.
Spotkania, zorganizowane m.in. przez Kluby „Gazety Polskiej” w Gorzowie Wielkopolskim czy Starogardzie Gdańskim, zgromadziły tłumy zainteresowanych. Jak powiedział dla portalu niezalezna.pl Tomasz Sakiewicz: „Ludzie widzą, że Polska wpada w jakieś odmęty, w których nie była od czasów komunistycznych. Dzieje się coś złego. To jest takie poczucie zagrożenia na przykład wolności słowa i ten okrzyk: »Republika!«, które towarzyszą tym spotkaniom, to jest nie tylko zadowolenie z naszej stacji, to jest chęć życia w wolnym kraju, to jest chęć bycia wolnym człowiekiem, i to się przebija, to się łączy z tymi wszystkimi podstawowymi aspiracjami wolnych Polaków. To właśnie obawy Polaków wpłynęły na rosnące zainteresowanie spotkaniami organizowanymi przez Kluby »Gazety Polskiej«”
Spotkanie z klubowiczami „Gazety Polskiej” w Gorzowie Wielkopolskim prowadził Zenon Fabianowicz, przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Sulęcinie. Frekwencja przerosła wszelkie oczekiwania, gromadząc kilkaset osób zainteresowanych udziałem. Podczas dyskusji Tomasz Sakiewicz wyraził refleksję na temat zaangażowania ludzi w działalność klubów. Jak powiedział dla portalu niezalezna.pl: „Nie spodziewano się, że tego typu środowiska w końcu wybuchną i zaczną poważnie działać. Prawdopodobnie tych ludzi zdenerwował sam Donald Tusk. On osobiście ma obsesję na punkcie moim, »Gazety Polskiej«, więc to się może przeradzać w prześladowanie ludzi. W państwie Tuska nie wolno mieć poglądów. Lepiej nie mieć nawet takich poglądów, jakie Tuskowi się podobają. Najlepiej wyłącznie wykonywać polecenia”. Redaktor Sakiewicz podkreślił znaczenie obecności uczestników jako wyrazu poparcia dla Zenona Fabianowicza. Wspomniał o przypadku szefa klubu „Gazety Polskiej” w Sulęcinie, którego bezprawnie wyrzucono z pracy za udział w protestach rolników.
W Gorzowie Wielkopolskim odbył się też Protest Wolnych Polaków, zorganizowany przez miejscowy klub „Gazety Polskiej”. Demonstranci zebrali się przed siedzibą oddziału terenowego KOWR w Gorzowie Wielkopolskim, aby wyrazić sprzeciw wobec nieuzasadnionego zwolnienia z pracy przewodniczącego Klubu „GP” z Sulęcina za udział w protestach rolników. Wśród uczestników protestu obecni byli redaktor naczelny Tomasz Sakiewicz oraz Paweł Piekarczyk. Ich obecność podkreślała znaczenie i wsparcie dla sprawy broniącej wolności słowa i praw obywatelskich.
Podobnie było w Starogardzie Gdańskim, gdzie na zaproszenie Klubu „Gazety Polskiej” odbyło się spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem oraz koncert Pawła Piekarczyka. Dla uczestników było to niezwykłe wydarzenie, które przyciągnęło uwagę wielu entuzjastów wolności i patriotyzmu. W trakcie dyskusji Tomasz Sakiewicz poruszył kwestie istotne dla obecnej sytuacji w Polsce, wskazując na zagrożenie wolności słowa oraz potrzebę obrony polskich wartości. Koncert Pawła Piekarczyka był doskonałym dopełnieniem tego wydarzenia. Oba spotkania nie tylko dostarczyły inspirujących refleksji i nowych perspektyw, lecz także podkreśliły znaczenie wolności słowa i zaangażowania społecznego w budowaniu lepszej przyszłości dla Polski.
Członkowie Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu im. Jana Olszewskiego wzięli udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, która rozpoczęła się w kościele Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu (sanktuarium św. Rity). Do wyboru było pięć tras o różnej trudności i długości. Każdy zabierał jako symbol drewniany krzyż. Krzyże te zostały na koniec złożone na ostatniej stacji, na placu kościelnym lub przy figurze św. Rity. Podobną inicjatywę udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej podjęło wielu klubowiczów „Gazety Polskiej”.
OGŁOSZENIA KLUBOWE
GORZÓW WIELKOPOLSKI – reaktywacja klubu „GP”, przewodniczącą została Wanda Szumna, tel.: +48 607 237 900, e-mail: klubgp.gorzowwielkopolski@gmail.com
ZGORZELEC – zaproszenie na uroczystą Mszę św. w intencji ofiar tragedii smoleńskiej. 10 kwietnia, godz. 18, kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej, plac Jana Pawła II nr 1 w Zgorzelcu. Po nabożeństwie złożenie wiązanek, odśpiewanie hymnu państwowego. O godz. 19 koncert Pawła Piekarczyka w świetlicy przy parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej.
KRAKÓW – zaproszenie na upamiętnienie 14. rocznicy tragedii smoleńskiej. Msza św. odprawiona zostanie w Katedrze Wawelskiej 10 kwietnia o godz. 16.30, a po niej odbędą się uroczystości pod Krzyżem Katyńskim.
POZNAŃ – zaproszenie na uroczystą Mszę św. w intencji ofiar tragedii smoleńskiej. 10 kwietnia, godz. 17, kościół Najświętszego Zbawiciela, ul. Fredry. Po nabożeństwie przemarsz pod tablicę poświęconą ofiarom tragedii smoleńskiej w Parku Katynia i Sybiru. Apel Pamięci, po nim okolicznościowe przemówienia, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
WĘGIERSKA GÓRKA – zaproszenie na różaniec i Mszę św. za Ojczyznę w kościele w Ciścu, 10 kwietnia, godz. 17.30, oraz na spotkanie w sali katechetycznej w Ciścu z księdzem prałatem Władysławem Nowobilskim – budowniczym słynnego kościoła jednej doby w Ciścu i jednym z pierwszych, którzy upominali się o prawdę i pamięć o Żołnierzach Wyklętych (przy kościele w Ciścu już w 1997 roku powstał symboliczny nagrobek – miejsce pamięci i modlitwy za żołnierzy, którzy nie mieli wtedy swoich grobów).
POZNAŃ – zaproszenie na spotkanie z prof. Wojciechem Roszkowskim. 12 kwietnia, godz. 18, Sala konferencyjna IOR przy ul. Węgorka 20 w Poznaniu.
NOWY SĄCZ – zaproszenie na IV Turniej Piłki Siatkowej Młodzieży im. śp. prof. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta Polski. 13 kwietnia, godz. 9, Hala Sportowa MOSiR ul. Nadbrzeżna 34 w Nowym Sączu. Patronat nad zawodami objął prezydent Nowego Sącza oraz dyrektor MORD. Organizatorem zawodów jest Klub „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu im. Jana Olszewskiego, klub siatkarski STS Sandecja oraz miasto Nowy Sącz. Prowadzenie Tomasz Baliczek – przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu.
Ryszard Kapuściński