Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 10 lat Klubu „Gazety Polskiej” w Sydney


TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” | 14.12.2022 r.

10 lat Klubu „Gazety Polskiej” w Sydney

Klub „GP” w Sydney im. Żołnierzy Niezłomnych świętował 10. rocznicę założenia. Powstał jako 324. klub, a założycielami byli: Stanisław Żak, Witold Skonieczny oraz dr Ryszard Adams-Dzierzba, pełniący obecnie funkcję przewodniczącego.

Sydeny 10 latUroczystościom, które miały miejsce w tamtejszym Konsulacie RP, towarzyszyła wystawa przygotowana przez byłego przewodniczącego Witolda Skoniecznego. W tym ważnym dniu obecni byli m.in.: konsul generalna RP w Sydney dr Monika Kończyk, Marta Giec-Gubala, Agata Utnicka, chargé d’affaires ad interim z Ambasady RP w Canberra. Klub „Gazety Polskiej” w Sydney jest jednym z dwóch (obok Melbourne) australijskich klubów. Jak pisali w liście skierowanym do jubilatów redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz, prezes klubów „Gazety Polskiej” Ryszard Kapuściński, a także prezes Fundacji Klubów „Gazety Polskiej” Ewa Wójcik i koordynator zagranicznych klubów Paweł Piekarczyk: „Kluby »Gazety Polskiej« tworzą patrioci, osoby przeważnie niezwiązane z żadną partią, identyfikujące się z podstawowymi wartościami etycznymi i moralnymi, które nie znajdując w swoim środowisku odpowiedniego forum do dyskusji dotyczących najważniejszych problemów nurtujących ich najbliższe otoczenie, tworzą to forum, zakładając klub (…). Chcemy podziękować za Waszą dotychczasową ciężką pracę dla dobra wolnej, suwerennej i bogatej Polski. Za Waszą pracę dla dobra swojej Małej Ojczyzny. Za budowanie społeczeństwa obywatelskiego”.

WARSZAWA MŁODZI (2)WARSZAWA | W siedzibie Młodzieżowego Klubu „Gazety Polskiej” Warszawa-Mokotów odbyło się spotkanie z wiceminister klimatu i środowiska panią Małgorzatą Golińską. Adam Gorajek, członek klubu, tak relacjonuje to wydarzenie: „Tematem przewodnim spotkania było jedno z najbardziej aktualnych zagadnień polskiej przestrzeni publicznej: »Atom – zagrożenie czy przyszłość?«. Wśród poruszonych tematów pojawiły się pytania dotyczące m.in.: polskiego programu energetyki jądrowej na najbliższe lata; bezpieczeństwa inwestycji w elektrownie jądrowe na przykładzie wniosków wynikających z tragicznych katastrof w Czarnobylu i Fukushimie; korzyści związanych z lokalizacją i budową elektrowni atomowych oraz rozwojem innych źródeł energii odnawialnych oraz sukcesywną utylizacją powstałych odpadów radioaktywnych. (…) Wydarzenie prowadzone było na zasadach otwartej dyskusji pomiędzy panią wiceminister a prowadzącymi spotkanie – Agnieszką Terczyńską, Karolem Wróblewskim oraz dwójką zaproszonych gości z Młodzieżowego Forum PIS (Oskarem Szafarowiczem oraz Wiktorią Mielniczek). Wspaniała obsługa medialna wydarzenia zapewniona została przez zespół reporterski dziennikarzy TVP INFO oraz TV Republika. Serdeczne podziękowania należą się również funkcjonariuszom Policji, którzy zapewniali bezpieczeństwo w trakcie wydarzenia”. Klub „Gazety Polskiej” planuje liczne spotkania z ekspertami w dziedzinach społeczno-gospodarczych. Zainteresowanych słuchaczy zachęcamy do śledzenia portali społecznościowych, na których informować będziemy o podobnych wydarzeniach w najbliższym czasie.

Gdańsk II (2)GDAŃSK II | W Wilnie w Domu Kultury Polskiej rozstrzygnięto konkurs „Młodzi XXI wieku o młodzieży ponarskiej 1942”. Organizatorami byli: Stowarzyszenie Rodzina Ponarska, Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II oraz V Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Słupsku. W ten sposób organizatorzy chcieli zachęcić uczniów polskich szkół na Litwie, by zainteresowali się losami swoich rówieśników ze Związku Wolnych Polaków rozstrzelanych w Ponarach. Na konkurs wpłynęło ponad trzydzieści prac w czterech kategoriach: literackiej, multimedialnej, plastycznej i muzycznej. Jak powiedział zwycięzca kategorii multimedialnej Tomas Michalcevičius z Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach: „W konkursie zaciekawiło mnie to, że ludzi interesuje nasze zdanie o tym, co się stało, o historii”. Jego szkolna koleżanka Anna Borkovska skomponowała piosenkę wyrażającą ból bliskich, niewiedzących, co stało się z ich krewnymi i przyjaciółmi, którzy bez śladu zniknęli w ponarskim lesie. Utwór poświęciła zamordowanemu Józefowi Jaroszewiczowi, a przejmujący teledysk nagrany na terenie ponarskiego memoriału dopełnił dzieła i przyniósł autorce zwycięstwo w kategorii muzycznej. „Zainspirowało mnie to, że nawet po tylu latach po II wojnie światowej wciąż wspominamy tych, którzy zginęli. Bardzo chciałam to jakoś upamiętnić i przyczynić się do tego. Pani zaproponowała mi uczestnictwo w konkursie. Zgodziłam się, ponieważ  dawno marzyłam, by napisać swoją pierwszą piosenkę, skomponować muzykę, złożyć w jedno i przekazać to, co czuję”. Najliczniej obsadzona  była kategoria plastyczna. Zwyciężyła grafika komputerowa Beaty Klimaszewskiej z wileńskiego Gimnazjum im. Józefa Ignacego  Kraszewskiego, przedstawiająca harcerkę składającą przysięgę ZWP. W odcieniach szarości jedynym kolorowym akcentem jest biało-  czerwona opaska na ramieniu dziewczyny. Na rysunku odkrywamy przedmioty symbolizujące wartości, jakie wyznawali młodzi patrioci  czasów wojny. W kategorii literackiej pierwsze trzy miejsca zajęli uczniowie Wandy Andruszaniec, nauczycielki z gimnazjum Kraszewskiego.  „Zaczęłam przybliżać Ponary młodzieży i okazało się, że zginęła tam młodzież w podobnym wieku co oni. Staramy się, by stawiając znicze,  wymieniali imiona osób, które tam zginęły. W tym roku przeczytałam, że ma być ten konkurs. Byliśmy na Ponarach i powiedziałam: »Wiecie  co, napiszemy wypracowanie o Ponarach, ale proszę przepuścić przez siebie tę sytuację, przedstawić, że wy tam jesteście«. Powstały  przejmujące opowiadania, opisujące wszystkie emocje, które z pewnością czuli ci młodzi ludzie idący na rzeź. Na rzeź, nie na egzekucję. Nie  na darmo mówi się, że las ponarski to miejsce ludzkiej rzeźni”. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni sprzętem elektronicznym, a  nauczyciele otrzymali upominki ufundowane przez członków klubu Gdańsk II – Barbarę i Ryszarda Dogilów. Nagrodzone prace są  zamieszczone na stronie www. ponary.pl. Patronat medialny nad konkursem objęło Radio Gdańsk.

OpoleOPOLE | W lokalu Uniwersytetu Trzeciego Wieku  przy ul. Damrota 6, po długiej przerwie spowodowanej pandemią odbyło się uroczyste spotkanie członków i sympatyków Klubu „Gazety  Polskiej” w Opolu, które przypadło akurat w 14. rocznicę powstania klubu. Gościem honorowym był Tomasz Witkowski, wicewojewoda  opolski, który pogratulował działalności klubu, wspomniał o wspólnej inicjatywie pomocy Polakom na Litwie i przekazał wiele informacji  dotyczących aktualnej sytuacji na Opolszczyźnie, w kraju i na świcie. Podczas spotkania połączył się również red. nacz. „Gazety Polskiej”  Tomasz Sakiewicz, z którym klubowicze wymienili wspólne życzenia pomyślności i dalszego rozwoju naszego środowiska.

Warszawa BielanyJPG

 

Klubowicz „Gazety  Polskiej”, 88-letni weteran Powstania Warszawskiego, Wiesław Zienkiewicz ps. Krecik, został odznaczony Krzyżem Służby Niepodległości. To  środowiskowe odznaczenie nadaje „Formacja Niepodległościowa”. Zrzesza ona 33 organizacje niepodległościowe, których członkami są  działacze antykomunistycznego podziemia. Wspomniane odznaczenie wzorowane jest na Krzyżu Niepodległości, ustanowionym jeszcze w II  Rzeczypospolitej przez prezydenta Ignacego Mościckiego na wniosek Aleksandry Piłsudskiej. Miało być przyznawane osobom zasłużonym dla  polskiej niepodległości, ale niesłużącym w wojsku. Wiesław Zienkiewicz jako dziesięcioletni chłopiec pomagał powstańcom warszawskim.  Obecnie pan Wiesław wciąż działa w Klubie „Gazety Polskiej” Żoliborz-Bielany oraz w Formacji Patriotycznej im. Kazimierza  Wielkiego. W uroczystościach odznaczenia udział wzięli red. nacz. Tomasz Sakiewicz oraz licznie przybyli klubowicze.

 

 

 

 


ZAPROSZENIA KLUBOWE

ŁÓDŹ | wieczór autorski i promocja książki pt. ”Transformacja” prof. Sławomira Cenckiewicza, 15 grudnia, g. 18, Polsko-Amerykański Ośrodek Kształcenia Zawodowego hm. Aleksandra Kamińskiego 17/19  | CZYTAJ DALEJ

PIOTRKÓW TRYB. | wieczór autorski i promocja książki pt. ”Transformacja” prof. Sławomira Cenckiewicza, 16 grudnia, g. 17.45, Aula Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Próchnika, ul. M. Curie-Skłodowskiej 3 | CZYTAJ DALEJ


Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl


serwis 14.12.2022

Serwis_14.12.2022