Tekst alternatywny

TYDZIEŃ W KLUBACH „GAZETY POLSKIEJ” – 29.05.2024 r. | 80. rocznica bitwy o Monte Cassino


Obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino stały się wyjątkowym wydarzeniem, upamiętniającym jedno z najważniejszych starć w historii II wojny światowej. Uroczystości miały miejsce w całej Polsce, gromadząc społeczności, które oddały hołd bohaterom 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa.


Wydarzenia, organizowane przez lokalne środowiska patriotyczne i kluby „Gazety Polskiej”, stały się okazją do przypomnienia poświęcenia i odwagi tych,którzy walczyli o wolność Polski.

Na cmentarzu przy parafii pod wezwaniem św. Trójcy w Będzinie odbyły się społeczne obchody 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. W uroczystości wzięli udział żołnierze 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. Obchody miały miejsce przy grobie lokalnego bohatera, śp. plutonowego Bolesława Niemca, urodzonego w Będzinie 6 kwietnia 1904 roku, a zostały zorganizowane przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej im. Doktora K. Bilika przy parafii św. Trójcy w Będzinie, z Katarzyną Maciejewską na czele. Współorganizatorami tej uroczystości były klub „Gazety Polskiej” Będzin II z przewodniczącym Krzysztofem Klebachem, zagłębiowskie środowiska patriotyczne oraz rodzina śp. plutonowego Bolesława Niemca. Podczas ceremonii prawnuczka bohatera, Gabriela Patke, przybliżyła zebranym jego sylwetkę. Wyraziła także słowa szacunku i wdzięczności za pamięć o jego poświęceniu. Uroczystość była nie tylko upamiętnieniem heroicznej bitwy pod Monte Cassino, ale także hołdem złożonym wszystkim, którzy walczyli o wolność Polski. Atmosfera pełna szacunku i patriotyzmu przypomniała zebranym o wartościach, które warto pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom.

Klub „Gazety Polskiej” im. ks. Władysława Gurgacza SJ w Nowym Sączu wziął udział w uczczeniu rocznicy bitwy o Monte Cassino. Uroczystość rozpoczęła się od zaśpiewania „Czerwonych maków” przez Tomasza Wolaka, po czym Leszek Zakrzewski, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział Nowy Sącz, wygłosił okolicznościowy wykład, w którym przypomniał, że zdobycie klasztoru było ogromnym wyczynem polskich żołnierzy. Szczególne uznanie zyskały również działania polskich saperów, którzy pod ciągłym ostrzałem przygotowywali drogę dojazdową, niezbędną do transportu zaopatrzenia. Podczas spotkania przypomniano również udział żołnierzy z Sądecczyzny, takich jak Emil Czech z Bobowej, trębacz, który po zwycięstwie zagrał w ruinach klasztoru hejnał mariacki. Było to, jak zawsze, bardzo ciekawe i wzruszające spotkanie, pełne refleksji nad bohaterstwem i poświęceniem polskich żołnierzy.

W całej Polsce odbyły się również uroczystości związane z 76. rocznicą śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, mające na celu upamiętnienie jednego z największych bohaterów narodowych. Witold Pilecki, żołnierz Armii Krajowej, bohater II wojny światowej i ofiara reżimu komunistycznego, stał się symbolem walki o wolność i niepodległość Polski. Żołnierz AK i dobrowolny więzień obozu zagłady w Auschwitz został zamordowany przez władze komunistyczne 25 maja 1948 roku. Marsze, w których licznie uczestniczyły kluby „Gazety Polskiej”, organizowane w różnych miastach kraju, zgromadziły licznych uczestników, pragnących oddać hołd jego niezwykłemu życiu i heroicznej postawie.

W Sosnowcu odbył się pierwszy po kilkuletniej przerwie Marsz Rotmistrza Pileckiego, zorganizowany przez Klub „Gazety Polskiej” im. K.K. Baczyńskiego w Sosnowcu. Wydarzenie odbyło się pod przewodnictwem Jadwigi Baczyńskiej, radnej sejmiku, oraz Piotra Ociepki, radnego miasta ostatniej kadencji. Patronatem honorowym objęła marsz posłanka do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, a swoją obecnością zaszczyciła go również posłanka do Parlamentu Europejskiego, Izabela Kloc. Inicjatorem marszy w Sosnowcu był Tomasz Mędrzak, niegdyś radny miasta Sosnowca. Uczestnicy marszu przeszli spod kościółka kolejowego przy dworcu PKP pod katedrę, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicami upamiętniającymi bohaterów poległych w katastrofie smoleńskiej, żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych oraz pod Pomnikiem 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Organizatorzy wyrazili szczególne podziękowania Straży Miejskiej w Sosnowcu za sprawne zabezpieczenie marszu, a także księżom proboszczom dwóch sosnowieckich parafii: pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Bazyliki Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP, za życzliwość, otwartość i umożliwienie organizacji początku i zakończenia marszu na terenie tych dwóch parafii. Marsz powrócił na ulice Sosnowca dzięki zaangażowaniu i wytrwałej pracy wszystkich członków i sympatyków klubu „Gazety Polskiej” Sosnowiec II, gromadząc środowiska patriotyczne Zagłębia Dąbrowskiego i Śląska. W wydarzeniu uczestniczyli członkowie, sympatycy i radni Prawa i Sprawiedliwości, Stowarzyszenie „Patrioci Śląska i Zagłębia”, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK, uczniowie klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Sosnowcu oraz uczennica policyjnej klasy mundurowej III Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Władysława Andersa w Dąbrowie Górniczej, Amelia Janikowska-Markiewicz.

W pensjonacie Sanato w Busku-Zdroju, na zaproszenie Klubu „Gazety Polskiej” Busko-Zrój, odbyło się spotkanie z udziałem redaktora naczelnego TV Republika, „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, Tomasza Sakiewicza, oraz Pawła Piekarczyka, barda Strefy Wolnego Słowa. Wydarzenie okazało się wyjątkowym wydarzeniem dla lokalnej społeczności. W spotkaniu uczestniczyło liczne grono osób zainteresowanych bieżącymi wydarzeniami politycznymi i społecznymi. W trakcie spotkania poruszono szereg istotnych kwestii dotyczących aktualnej sytuacji w Polsce i na świecie. Redaktor naczelny TV Republika, Tomasz Sakiewicz, oraz Paweł Piekarczyk przedstawili swoje spostrzeżenia na temat wydarzeń politycznych oraz przyszłości kraju.

Na zaproszenie przewodniczącej Klubu „Gazety Polskiej” Aleksandrów Łódzki Kamili Wyderki i klubowiczów miało miejsce spotkanie europosła PiS Witolda Waszczykowskiego z mieszkańcami Aleksandrowa Łódzkiego. Na kampanijnym szlaku europoseł nie tylko przybliżał zgromadzonym charakter pracy europosła, lecz również, a może nawet przede wszystkim poruszał bieżące tematy związane z miejscem i rolą Polski w Europie. Temat spotkania „O naszej wolności w Europie” wywołał nie tylko zaciekawienie mieszkańców miasta, ale również burzliwą dyskusję. Przewodnicząca klubu „Gazety Polskiej” w Aleksandrowie Łódzkim zwracała uwagę, że Witold Waszczykowski oprócz tego, że jest liderem listy Prawa i Sprawiedliwości w tym okręgu wyborczym, to pozostaje jedyną osobą spośród kandydujących w tej kadencji do Parlamentu Europejskiego, która już od 2019 roku, tj. od 5 lat, reprezentuje nas w Europie i ma olbrzymie doświadczenie na arenie międzynarodowej. Wszyscy uczestnicy spotkania życzyli przybyłemu gościowi nie tylko zwycięstwa w nadchodzących wyborach, ale również zdrowia, sił, wytrwałości i serdecznych ludzi wokół siebie.

W Kaliszu klub „Gazety Polskiej” zorganizował spotkanie z Bartłomiejem Wróblewskim, które cieszyło się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności. Gość przedstawił podczas tego wydarzenia swój program wyborczy na zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego. Spotkanie było nie tylko okazją do poznania planów przybyłego gościa, lecz także do dyskusji na temat wyzwań stojących przed Polską i całą Europą.


OGŁOSZENIA KLUBOWE


W dniach 14–16 czerwca 2024 roku odbędzie się XIX Zjazd Klubów „Gazety Polskiej”. Miejscem zjazdu będzie ośrodek Dresso w Sulejowie, rozciągający się na obszarze 50 tys. m2 , położony w urokliwym lesie sosnowym, w otoczeniu rzek Luciąży i Pilicy, niedaleko Zalewu Sulejowskiego. Trwają rozmowy z osobami, które chcemy zaprosić. Listę gości przedstawimy w późniejszym terminie. Wśród uczestników zjazdu znajdą się znani politycy, gość honorowy oraz czołowi dziennikarze „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie”, Telewizji Republika i portalu Niezależna.pl. Przypominamy, że uczestnictwo w Zjeździe Klubów „Gazety Polskiej” to wyjątkowy przywilej i zaszczyt. Wszelkie niezbędne informacje zostaną przekazane przewodniczącym klubów „Gazety Polskiej”.


RUMIA – powstał 514. klub „GP”, przewodniczącą została Grażyna Bielecka, tel.: +48 608 501 721, e-mail: klubgp.rumia@gmail.com

WRZEŚNIA – nowym przewodniczącym został Piotr Borowicz, tel.: +48 887 343 620, e-mail: wrzesnia.klubgp@gmail.com (e-mail bez zmian). Panu Włodzimierzowi Podzerek dziękuję za dotychczasową współpracę.

NOWY SĄCZ – klub „Gazety Polskiej” Nowy Sącz im. Jana Olszewskiego zaprasza na spotkanie z europosłem PiS Dominikiem Tarczyńskim, 2 czerwca (niedziela), godz. 18, Aula Nauk Stosowanych, al. Wolności 40 (dawne kino Krokus), Nowy Sącz.

ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI – klub „Gazety Polskiej” Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z kandydatem PiS do Parlamentu Europejskiego Waldemarem Budą, 3 czerwca (poniedziałek), godz. 18. Temat spotkania: „Rola Polski w Unii Europejskiej”. Spotkanie odbędzie się w budynku należącym do Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”, ul. Ogrodowa 17, Aleksandrów Łódzki.

NOWY TARG – klub „Gazety Polskiej” w Nowym Targu zaprasza na spotkanie z redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i Telewizji Republika – Tomaszem Sakiewiczem. 7 czerwca (piątek), godz. 18, restauracja Ruczaj, ul. Ludźmierska 32, Nowy Targ. Wstęp wolny.

 Ryszard Kapuściński

Kapuscinski big

Źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl