Tekst alternatywny

[Tydzień w Klubach „GP”] Kluby „GP” pamiętają o ludobójstwie na Wołyniu

Tydzień w Klubach „GP” – 25.07.2018 r.

Kluby „GP” pamiętają o ludobójstwie na Wołyniu

11 lipca 1943 r. od działy UPA przy wsparciu ludności ukraińskiej dokonały ludobójstwa na Polakach zamieszkałych na terenach byłego województwa wołyńskiego II RP. Najwięcej mordów dokonano latem 1943 roku. W lipcu zaatakowano około 530 polskich miejscowości. Mordy niejednokrotnie miały miejsce w niedziele. Ukraińcy wykorzystywali fakt, że ludność polska gromadziła się podczas mszy, dlatego kościoły były otaczane, a wierni przed śmiercią niejednokrotnie torturowani. Pod hasłem „Śmierć Lachom” Polacy ginęli w niewyobrażalnych męczarniach (np. przecinanie ludzi na pół piłą do drewna, wyłupywanie oczu, palenie żywcem). Ginęli od kul, siekier, wideł, kos, pił, noży, młotków i innych narzędzi zbrodni, nie oszczędzano kobiet, dzieci, starszych osób. Tak zamordowano ponad 100 tys. Polaków. Po masakrach do wsi wjeżdżali chłopi z sąsiednich wsi ukraińskich, kradnąc całe mienie zamordowanych Polaków i paląc ich domostwa. W rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu kluby „GP” zorganizowały uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.

Tychy_2017_07_11_22

Klub „GP” Tychy

Po raz 6. Klub „GP” w Tychach zorganizował „Marsz Pamięci Wołyń 1943”. Marsz wyruszył spod Pomnika Smoleńsk 2010 i podążył ulicami Tychów pod pomnik Pomordowanych Na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich, znajdujący się na cmentarzu komunalnym. Obecnych przed marszem przywitał Janusz Jabłoński, przewodniczący tyskiego klubu „GP”. Podkreślił znaczenie marszu i obu pomników. W czasie marszu część modlitewną poprowadził Tadeusz Czaja. Uczestnicy nieśli baner z napisem WOŁYŃ 1943, a przed banerem maszerował młody chłopiec niosący zapalony znicz na znak pamięci o bestialsko pomordowanych.  Kwiaty nieśli przedstawiciele Klubu „GP”, Kukiz 15 i  kibice GKS Tychy.  Przed cmentarzem komunalnym, marsz tradycyjnie powitał i wprowadził na cmentarz Ks. Prałat Franciszek Resiak. Pod pomnikiem powitała wszystkich Przewodnicząca Tyskiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich – Janina Półtorak. W swoim przemówieniu podkreśliła bardzo trudne warunki materialne Polaków na Ukrainie, oraz wspomniała o potomkach banderowców, którzy mają coraz większy wpływ na ukraiński parlament. Głos zabrał również Piotr Szczepaniok ze Związku Górnośląskiego, który o okrucieństwie na Wołyniu opowiedział na podstawie wspomnień swojego wuja. Zygmunt Grochowalski podkreślił znaczenie podtrzymywania pamięci o prawdziwych wydarzeniach na Wołyniu. Zaznaczył jak ważne jest to, że wśród uczestników marszu są osoby młode i nawet dzieci. To na nich w przyszłości będzie spoczywało zadanie zadbania o prawdę o tym co wydarzyło się na Wołyniu. Modlitwę za pomordowanych odmówił Ks. Prałat Franciszek Resiak. Złożono  kwiaty i zapalono znicze. Kwiaty pod pomnikiem Pomordowanych Na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich złożyli m.in.: Klub „GP” w Tychach, Klub „GP” z Lędzin,  Związek Górnośląski, radni PiS, Kukiz’15 i tyscy kibice.

Poznań_2018_07_10_ (8)

Klub „GP” Poznań

W Poznaniu odbyła się upamiętniająca ten dzień uroczystość w kościele pod wezwaniem św. Jana Kantego. Po mszy św. jej uczestnicy złożyli kwiaty i wieńce pod tablicą znajdującą się w kościele, która upamiętnia te tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w latach 1939 – 1947 na Wołyniu, Lubelszczyźnie i Kresach Południowo–Wschodnich II Rzeczypospolitej.

.

.

.

Elblag II logo

Klub GP Elbląg II

Klub „GP”  Elbląg II   jak co roku, od chwili postawienia obelisku w Elblągu przy pomniku Armii Krajowej pamięta o ludobójstwie na Wołyniu, o strasznej zbrodni dokonanej na bezbronnej ludności cywilnej Polaków przez zwyrodnialców ukraińskich. Klubowicze również wywieszają flagę narodową z kirem jako dowód pamięci o ofiarach ludobójstwa.

.

DzierzoniowII

Klub „GP” Dzierżoniów II

W Dzierżoniowie przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych wspominano tragedię smoleńską. Janusz Maniecki, przewodniczący Klubu „GP” Dzierżoniów II przypomniał okoliczności katastrofy. Wyraził nadzieję, że pamięć o tej tragedii na trwałe wpisała się w świadomość Polaków, podobnie jak katastrofa gibraltarska w której zginął gen. Władysław Sikorski. Zgromadzeni, w intencji zmarłych odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia, złożyli wiązankę róż oraz zapalili znicze pamięci. W modlitwie przypomniano o Polakach bestialsko pomordowanych przez Ukraińców na Kresach Wschodnich II RP w latach 1939-1945, za to tylko, że byli Polakami.

Banner KrakówW Krakowie na Cmentarzu Rakowickim, odbyła się uroczystość patriotyczna, poświęcona pamięci ok.100 tys. Polaków, zamordowanych przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii i miejscową ludność ukraińską na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, w latach 1943-45.

Sulecin

Klub „GP” Sulęcin

Z inicjatywy Klubu „GP” w Sulęcinie  przy kościele p.w. św. Mikołaja 11 lipca została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca ofiary ludobójstwa na Kresach. Mszę św. odprawił, wygłosił kazanie i poświęcił tablicę ks. proboszcz Piotr Mazurek. Odsłonięcia dokonali posłowie Jacek Kurzępa i Jerzy Materna.

.

.

.

Gliwice Ligia Mercik — kopia

Klub „GP” Gliwice

Spotkanie gliwickiego Klubu „GP” poświęcone było 75 rocznicy  ludobójstwa. Pod kaplicą Golgota Polska z tablicą „Ludobójstwo na Kresach” zapalono znicze i zmówiono modlitwę za bestialsko pomordowanych Polaków.

.

.

.

Pabianice

Klub „GP” Pabianice

Klub „GP” w Pabianicach zorganizował uroczystości upamiętniające wymordowanie Polaków zamieszkujących na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Uroczystości odbyły się na cmentarzu katolickim w Pabianicach przy tablicy poświęconej Polakom którzy ponieśli męczeńską śmierć. Złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

.

.

Konin

Klub „GP” Konin

Członkowie Klubu „GP” w Koninie uczestniczyli w uroczystości 75. rocznicy ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów na Wołyniu w latach 1943-1944.

.

.

.

.

Suwalki

Klubu „GP” Suwałki

Klub „GP” w Suwałkach, tradycyjnie w trzecią niedzielę lipca wziął udział w uroczystych obchodach 73. Rocznicy Obławy Augustowskiej w Gibach. Po mszy św. nastąpiło przejście do symbolicznych grobów ok. 2 tys. Ofiar Obławy Augustowskiej na Górze Krzyży w Gibach. Zostały tam złożone kwiaty i zapalone biało – czerwone znicze.

.

.

W dniu, w którym przypadła 98 miesięcznica tragedii smoleńskiej członkowie poznańskiego Klubu „GP” spotkali się pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru, gdzie złożyli kwiaty.

Bolesławiec – zmiana przewodniczącego, nowym przewodniczącym został Sebastian Fijałkowski, tel. 797 815 012, e-mail: klubgp.boleslawiec@wp.pl. Panu Ryszardowi Łosiowi dziękuję za dotychczasową współpracę.

Szamotuły – działalność zawieszona. Panu Wiesławowi Ratajczakowi dziękuję za dotychczasową współpracę.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk