TYDZIEŃ W KLUBACH „GP” | 15.06.2022 r.
Piotr Naimski o bezpieczeństwie energetycznym Polski
Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski był gościem Klubu „Gazety Polskiej” Warszawa Bielany-Żoliborz.
WARSZAWA BIELANY-ŻOLIBORZ | Absolwent Wydziału Chemii UW, doktor nauk przyrodniczych, należał do założycieli Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Blisko współpracował z Antonim Macierewiczem (współdziałali m.in. w „Czarnej Jedynce” oraz w tzw. Gromadzie Włóczęgów, a także w redakcji drugoobiegowego miesięcznika „Głos”), działacz Komitetu Obrony Robotników i NSZZ „Solidarność”, a następnie ZChN, Ruchu Odbudowy Polski i Ruchu Katolicko-Narodowego. Członek zespołu ds. bezpieczeństwa energetycznego w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (2008–2010).
Na pytanie: „Czy Polskę i Europę stać na rezygnację z rosyjskiej ropy i gazu?”, odpowiadał minister Piotr Naimski na spotkaniu w Warszawie: – Dziś, trzy miesiące po ataku Rosjan na Ukrainę, bezpieczeństwo energetyczne ma zupełnie inny wymiar. Ostatnio przestało się mówić o zagrożeniach klimatycznych, natomiast słyszymy o tym, że może nie być węgla, że może nie być gazu, że może być bardzo drogo. Wojna na Ukrainie oznacza, że też jesteśmy w wojnie i Europa jest w wojnie. Wojna jest kosztowna, każdy, kto bierze w niej udział, ponosi koszty – mówił minister Naimski. Na pytanie, czy jest szansa na obniżenie cen energii, odpowiedział: – Perturbacje na rynkach energetycznych, w których jesteśmy, nie zaczęły się w Europie od wojny 24 lutego, lecz w ubiegłym roku na skutek rosyjskich manipulacji na europejskim rynku gazu: zmniejszono ilość gazu dostarczanego do Europy, nie naruszając długoterminowych kontraktów. To spowodowało horrendalny wzrost cen, a potem przyszła wojna. Te perturbacje będą trwały długo. Nie znamy wyniku wojny, ale rezygnacja z rosyjskich dostaw będzie wymagała skompensowania surowców z innych źródeł. W perspektywie przewidywalnej, dwa–trzy lata, trudno będzie obniżyć ceny energii, surowców i w ogóle ceny energii, bo to wszystko jest w jednym łańcuchu – przyznał minister Naimski na koniec spotkania.
WINNIPEG | W Winnipeg (Canada) odbyło się spotkanie z wicemarszałek Sejmu RP Małgorzatą Gosiewską. Barbara Pawlak, przewodnicząca Klubu „Gazety Polskiej” w Winnipeg, tak opisuje wizytę pani wicemarszałek: „Wicemarszałek Sejmu przyjechała z Toronto, gdzie wraz z towarzyszącymi jej kilkoma urzędnikami ministerialnymi oraz konsulem generalnym Magdaleną Pszczółkowską wzięła udział w XIV Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Toronto. W poniedziałek 30 maja cała grupa przybyła do Winnipeg, gdzie odbyło się spotkanie z Polonią. W drugim dniu wizyty wicemarszałek Sejmu RP złożyła wieniec pod Kamieniem Pamięci w Albrin Park w Winnipeg i wspólnie z członkami i sympatykami klubu »GP« oraz Radia Maryja oddała hołd 96 ofiarom zamachu pod Smoleńskiem. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła nasza klubowiczka Helena Nikodem. W rozmowie z nami pani marszałek serdecznie podziękowała klubowi »GP« za upamiętnienie ofiar i wspólną modlitwę. »Jestem wzruszona i zbudowana zarazem, że tak daleko od Polski w taki sposób czci się polskich bohaterów« – powiedziała do zgromadzonych. Serdeczne podziękowania dla pani Heleny za wygłoszoną prelekcję, w której usłyszeliśmy m.in.: »Zebraliśmy się w miejscu szczególnym. Miejscu pamięci jakże żywej, miejscu odległym od Polski, odległym od Smoleńska, ale miejscu, które dla nas, Polaków w Manitobie, stało się wyjątkowym wymiarem łączności z Polską i tymi, którzy zginęli w zamachu pod Smoleńskiem. Jezus mówi: ‘Jeśli ci umilkną, kamienie wołać będą’. Nie milczeliśmy jednak. Nikt nie milczał. Polacy stali się, parafrazując słowa Lecha Kaczyńskiego z niewypowiedzianego przemówienia na 10 kwietnia 2010 roku, jedną wielką rodziną smoleńską. Zbieraliśmy się tu, jak zbierali się Polacy na całym świecie, każdego 10 dnia miesiąca i wołaliśmy o prawdę. Modliliśmy się o nią… I poznaliśmy ją. Bo prawda – ta ostateczna broń przeciw przemocy – zwycięża! To również sentencja z niewypowiedzianego przemówienia śp. prezydenta w Katyniu. Prawda – ta ostateczna broń przeciw przemocy – zwycięża!«”.
NOWY SĄCZ | 28 maja w Nowym Sączu pożegnano podczas uroczystości pogrzebowej kapitana Józefa Stojka, ostatniego żołnierza niezłomnego z Nowego Sącza. Bohatera walk o wolność i niepodległość, żołnierza i partyzanta, piewcę historii, a nade wszystko człowieka. Doktor Jarosław Jakubowski tak opisuje te uroczystości: „Józef Stojek ps. Gryzoń przyszedł na świat 25 października 1925 roku w Gołąbkowicach. W trakcie okupacji i okresie powojennego komunistycznego zniewolenia należał do Batalionów Chłopskich, był członkiem oddziału »Grom« pod dowództwem Stanisława Piszczka »Okrzei«, walczył w osławionym zgrupowaniu »Grot« pod rozkazami innej legendy Sądecczyzny Mariana Mordarskiego »Ojca« „Śmiga«, wsławiając się wieloma akcjami podziemnymi. W okresie stalinizmu i sowieckiego zniewolenia był więziony, przesłuchiwany, inwigilowany – zawsze zachowywał niezłomną postawę. Prawdziwie wolna Polska pamiętała o tym, który przyczynił się do ugruntowania niepodległości. Został odznaczony m.in. medalami: Pro Memoria, 100-lecia Odzyskanej Niepodległości, Pro Patria, a także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Weterana Walk o Wolność i Niepodległość. Odeszła od nas postać, która pozostawała i pozostaje wzorem dla kolejnych pokoleń. Nie tylko swą niezłomnością i poświeceniem egzystencji za wolność i niepodległość, ale przede wszystkim jako wzór skromności i człowieczeństwa. Kapitan Stojek zawsze chętnie poświęcał czas historykom, pasjonatom i zainteresowanym pragnącym, by przybliżał im ten trudny okres starań o Polskę. Zawsze wyrażał głębokie przekonanie, że jego walka przyniesie owoce, gdy Polska odzyska suwerenność. Mieliśmy wielki zaszczyt osobiście poznać Bohatera i odbyć z nim kilka pouczających i niezapomnianych rozmów. To na zawsze pozostanie w naszym sercu jako honor i niezapomniane doświadczenie. Był jednym z 12 bohaterów patriotycznego kalendarza wydanego przez nasz klub na 100. rocznicę odzyskania Niepodległości”.
ZJAZD | W dniach 17–19 czerwca w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale odbędzie się XVII Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” – Spała 2022. Czekamy na propozycje tematów Państwa wystąpień. Prosimy przesyłać je na e-mail: zjazd.klubygp@gazetapolska.pl. Wśród uczestników zjazdu znajdą się m.in. czołowi dziennikarze „GP”, „GPC”, TV Republika i portalu Niezależna.pl, a także znani politycy i Gość Honorowy. Przypomnę, że uczestnictwo w Zjeździe Klubów „Gazety Polskiej” to obowiązek, przywilej i zaszczyt. Wszystkie informacje otrzymali przewodniczący klubów „GP”.
Ryszard Kapuściński