Tekst alternatywny

Wielka Rodzina – 08.10.2013 r.

Wielka Rodzina – 08.10.2013 r.

Pracowicie spędzili czas przedstawiciele 364 klubów „Gazety Polskiej” podczas trzech dni obrad na Nadzwyczajnym Zjeździe Klubów „GP” w sanktuarium Matki Bożej w Licheniu. Zjazd był poświęcony wymianie doświadczeń, pomysłów i przede wszystkim sprawom organizacyjnym; był też okazją do przedstawienia własnych osiągnięć. Tak duży ruch społeczny, w którym uczestniczą tysiące Polaków w kraju i za granicą, buduje społeczeństwo obywatelskie czasami w skrajnie trudnych warunkach. Wymaga to dużej odpowiedzialności, ale i skuteczności. W wystąpieniach przedstawicieli klubów przebijała wielka troska o dalsze losy Polski, bezpardonowo demolowanej w każdej dziedzinie życia przez obecną ekipę rządową. Jednak w żadnym z kilkudziesięciu wystąpień klubowych nie słychać było zwątpienia czy rezygnacji, wręcz przeciwnie – w każdej wypowiedzi padały pomysły, jak działać dla dobra swojej małej ojczyzny, w której się żyje na co dzień, ale przede wszystkim, jak dobrze służyć narodowi i ojczyźnie. W wielu miejscowościach kluby „GP” są jedynym forum, na którym rozmawia się w sposób odpowiedzialny o Polsce. Integrują lokalną społeczność i dają impuls do działania, dlatego tak ważną sprawą staje się wymiana doświadczeń.

Jak bardzo zatroskani są członkowie klubów o dalsze losy Polski, można było odczuć w każdej wypowiedzi, ale wieczorne panele tematyczne przeciągające się do późnych godzin nocnych i liczba ich uczestników przeszły najśmielsze oczekiwania. Problemy, z jakimi borykają się kluby zagraniczne, omawiano w gronie przedstawicieli kilkunastu klubów, którzy przyjechali na zjazd – od Nowego Jorku poczynając, na Sztokholmie kończąc. Dyskusje na tematy prawne, finansowe czy ad hoc organizowane inne panele tematyczne ukazały dużą wiedzę i merytoryczne przygotowanie uczestników. Najwięcej osób brało udział w rozmowach dotyczących monitorowania najbliższych wyborów samorządowych i parlamentarnych, które wkrótce odbędą się w Polsce. Wszyscy zdają sobie sprawę, że w najbliższym czasie będzie to niezwykle ważna kwestia. Fakt, że jedyną partią, która może uratować Polskę przed dalszą degrengoladą, jest Prawo i Sprawiedliwość z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele, nie podlegał dyskusji.

Premier Jarosław Kaczyński wystosował do uczestników zjazdu list, w którym pisze m.in.: „Pragnę pogratulować Wam tego, co zdołaliście stworzyć, i bardzo podziękować Państwu za Waszą pracę, za wielką aktywność klubów „Gazety Polskiej” na terenie całego kraju. Praca ta to łączenie ludzi z bardzo wielu środowisk i miejsc, to budowanie i wzmacnianie postaw patriotycznych, to też mozolne kształtowanie w ludziach umiejętności rozróżnienia propagandy i kłamstwa od prawdy, od uczciwego medialnego przekazu”.

Zaproszenie na zjazd przyjął prof. Andrzej Zybertowicz, który w wykładzie ocenił dotychczasową dziewięcioletnią działalność klubów „GP”, a także przewodniczący zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej, poseł Antoni Macierewicz. Po raz pierwszy zaprezentował on wizualizację ewentualnego wybuchu na pokładzie Tu-154 M nad Smoleńskiem, którą wyemitowanego tylko raz, 10 kwietnia 2010 r., w jednej z rosyjskich telewizji.

Podczas zjazdu przyjęto uchwałę, w której można m.in. przeczytać:

„Jesteśmy dziś świadkami niekończących się ataków polityków partii rządzącej i partii reglamentowanej opozycji oraz dziennikarzy usłużnych mediów, zwanych mediami głównego nurtu, na zespół parlamentarny do spraw wyjaśnienia przyczyn i przebiegu tragedii nad Smoleńskiem. Ataki te w szczególnie brutalnej formie dotykają znakomitych ekspertów, wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach – profesorów Wiesława Biniendę, Jacka Rońdę, Jana Obrębskiego oraz przewodniczącego zespołu, posła Antoniego Macierewicza. (…) W tych ciężkich chwilach kluby „Gazety Polskiej” na nadzwyczajnym zjeździe w Licheniu pragną wyrazić całemu zespołowi, jego ekspertom i Panu posłowi Macierewiczowi słowa najwyższego szacunku i podziękować za dotychczasowy wieloletni trud w jakże niesprzyjających, wręcz wrogich okolicznościach”.

Większość uczestników zjazdu znała się z poprzednich spotkań. Panowała atmosfera przyjaźni i wzajemnego szacunku, niemal wszyscy czuli się jak w jednej wielkiej rodzinie. Na zakończenie wystąpił kabaret „Pętla Ósemka” oraz Paweł Piekarczyk, który zaprezentował utwory ze swojej najnowszej płyty.

Dziękuję przeorowi ks. Krzysztofowi Jędrzejewskiemu MIC, Jolancie Adamczyk – dyrektorowi DP Arka, o. Krzysztofowi Biernatowi SAC, proboszczowi ks. mgr. Stanisławowi Wojciechowi Maniosowi, za gościnność i wyrozumiałość. Zenonowi Torzowi i klubowiczom z Poznania: Wandzie Kierys, Ewie Ciosek, Ewie Urbanowicz, Wiesławowi Bednarkowi Ryszardowi Gawronowi, Wojciechowi i Ewie Bogajewskim, Celinie i Janowi Martini, Marii Zawadzkiej Maria, Andrzejowi Zdanowiczowi za zorganizowanie zjazdu, oraz Beacie i Waldemarowi Dróżdż z Piotrkowa Trybunalskiego i Marysi Machl z Krakowa za ich pracę.

Piaseczno – nowym przewodniczącym klubu „GP” został Tomasz Zaręba, tel.: 514 748 884, e-mail: klubgp.piaseczno@gmail.com. Witoldowi Regnerowi dziękuję za dotychczasową współpracę.

Radom – nowym przewodniczącym klubu „GP” został Krzysztof Sitkowski, tel.: 886 352 105, e-mail: klubgpradom@gmail.com. Karolowi Sońta dziękuję za dotychczasową współpracę.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_small