Tekst alternatywny

[FOTORELACJA] Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim

[FOTORELACJA] Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Piotrkowie Trybunalskim

Kluby Gazety Polskiej uczestniczyły w powitaniu Prezydentów Polski i Węgier w Piotrkowie Trybunalskim oraz uroczystej Gali w MOK z okazji dnia  Przyjaźni Polsko -Wegierskiej.

Prezydent Andrzej Duda uroczyście przywitał po południu prezydenta Węgier Janosa Adera na Zamku Królewskim w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie rozpoczynają się obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. – Nasze narody patrzą z optymizmem w przyszłość Europy – powiedział prezydent Polski podczas konferencji prasowej.

Okazją do wizyty Janosa Adera w Polsce są Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, organizowane po raz 11. Obchody odbywają się zwykle poza stolicami. W tym roku wybór padł na Piotrków Trybunalski, gdzie swoją siedzibę miał ustanowiony w 1578 roku przez króla Polski, księcia siedmiogrodzkiego Stefana Batorego, Trybunał Koronny.

Poparcie dla jedności europejskiej zarówno na Węgrzech, jak i w Polsce jest bardzo wysokie. Jest dla nas oczywiste, że chcemy, aby Unia Europejska istniała; chcemy, aby jak najlepiej się rozwijała

– podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Chcemy, aby ten wspólny rynek, który przynosi tak wiele korzyści, nie tylko naszym krajom jako całości, ale także naszym obywatelom (…), żeby on jak najdłużej istniał

– dodał prezydent. Nawiązał też do unijnego szczytu, który rozpocznie się jutro i podczas którego ma zostać podpisana Deklaracja Rzymska.

Nasze rządy, władze Polski i Węgier, w ramach współdziałania Grupy Wyszehradzkiej ustaliły wspólną deklarację, jako wkład do Deklaracji Rzymskiej, która jutro będzie podejmowana przez Radę Europejską. To pokazuje, że nasze spojrzenie na przyszłość UE, jako krajów Grupy Wyszehradzkiej, jako Polski i Węgier, jest jedno, jest wspólne i wpisuje się w to, co nie tylko dla nas, ale dla całej Europy jest tak ważne – potrzebę utrzymania jedności w ramach UE

– podkreślił Andrzej Duda.

Przypadający 23 marca Dzień Przyjaźni obu państw ustanowiły w 2007 roku Sejm RP i parlament Węgier. Jego obchody odbywają się na przemian w Polsce i na Węgrzech. Ostatnie miały miejsce w Budapeszcie.

Autor:

Źródło: niezalezna.pl

Foto. Andrzej Trzuszczak, Dariusz Klęski

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress