Tekst alternatywny

GOSTYNIN | 75 rocznica wykonania wyroku na Danucie Siedzikównie „Ince” przez komunistyczny sąd w Gdańsku.


 

75 rocznica wykonania wyroku na Danucie Siedzikównie „Ince” przez komunistyczny sąd w Gdańsku.

28 sierpnia mija 75 rocznica śmierci „Inki”. Sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady AK zginęła wraz z Feliksem Selmanowiczem „Zagończykiem” rozstrzelana przez dowódcę plutonu egzekucyjnego ppor. Franciszka Sawickiego w więzieniu przy ulicy Kurkowej w Gdańsku. Była jedyną kobietą, na której wykonano wyrok śmierci poprzez rozstrzelanie w Gdańsku.
Zginęła kilka dni przed swoimi 18 urodzinami. Skazanie Danuty Siedzikówny było odrażającą zbrodnią, określaną w terminologii prawnej, jako mord sądowy, a Sąd Wojewódzki w Gdańsku postanowieniem z 10 czerwca 1991r. uznał wyrok za nieważny.
Ich ciała odnaleziono na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku niemal dokładnie 70 lat po egzekucji. 28 sierpnia 2016r. odbył się uroczysty pogrzeb państwowy, w którym uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda i tysiące patriotów z całej Polski. Gostynin uczcił młodą bohaterkę tablicą z Sercem dla Inki, której odsłonięcie miało miejsce 29 września 2019r. w kościele Miłosierdzia Bożego w Gostyninie. Tę niezwykłą bohaterkę należy przypominać kolejnym pokoleniom Polaków, aby byli świadomi ceny, jaką w tamtych czasach musieli zapłacić ludzie chcący pozostać wolnymi i wiernymi Bogu i Polsce. Może warto czasami przystanąć przed tablicą, by spojrzeć w twarz tej młodziutkiej sanitariuszki, by zadać sobie pytanie, czy zachowujemy się w codziennym życiu „tak jak trzeba”.

Przewodnicząca Gazety Polskiej w Gostyninie Anna Orzeszek-Borkowska

Gostynin_Inka

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress