Tekst alternatywny

III Zjazd klubów „Gazety Polskiej” – Kraków 2008


Jarosław Kaczyński, Zbigniew Wassermann, Zbigniew Cichoń, Ryszard Terlecki, Joanna i Andrzej Gwiazdowie, ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Jadwiga Chmielowska, Piotr Hlebowicz, Marek Lasota, Ryszard Czarnecki – to jedynie część gości III Zjazdu klubów „Gazety Polskiej”, który w dniach 30 maja – 1 czerwca odbył się w położonej niedaleko Krakowa miejscowości Bębło.

Na Zjazd przybyło ponad 150. sympatyków „Gazety Polskiej” z całego kraju. Redakcję reprezentowali Tomasz Sakiewicz i Przemysław Harczuk, a obowiązki gospodarza pełnił prezes klubów Ryszard Kapuściński.

W pierwszym dniu Zjazdu odbyło się spotkanie 28. przewodniczących klubów, na którym dyskutowano problemy z jakimi spotyka się ich działalność i podejmowano ważne decyzje organizacyjne. Sobota poświęcona była spotkaniom panelowym z licznie przybyłymi gośćmi, którzy nakreślali swoje wizje przeszłości i przyszłości politycznej Polski. Analizowano także bieżące zagadnienia, m.in. Zbigniew Wassermann odniósł się do niedawnej akcji ABW, podczas której brutalnie potraktowano kilku dziennikarzy (jeden z nich, Filip Rdesiński, był także gościem Zjazdu), oraz opowiadał o działalności sejmowej komisji służb specjalnych. Ryszard Czarnecki przybliżył zebranym tajniki działalności europosła, a ksiądz Isakowicz-Zaleski relacjonował swój pogląd na kondycję polskiego Kościoła i problemy lustracyjne. Natomiast Jadwiga Chmielowska skupiła się na rzeczywistości medialnej pod aktualnymi rządami PO.

Ale głównym bohaterem Zjazdu był Jarosław Kaczyński, który zjawił się około godziny 16.00. Po owacyjnym przywitaniu były premier – zapewniający, że jest wiernym czytelnikiem GP – wygłosił wykład na temat politycznej teraźniejszości oraz perspektyw otwierających się przed PiS. Wspomniał m.in. o dwóch koncepcjach kształtujących historię III RP, mających utrwalić pozycję wywodzącego się z PRL establishmentu; jedna z nich miałaby być związana z ludźmi z otoczenia Lecha Wałęsy (próba ograniczenia demokracji i rządy na wpół autorytarne), druga, kojarzona z Janem Rokitą, zakładała kontrolowanie wpływów w samorządach, gospodarce i mediach. Po swoim wystąpieniu i odpowiedziach na liczne pytania, Jarosław Kaczyński otrzymał w prezencie od klubowiczów „Gazety Polskiej” oryginalną grafikę Salvadora Dali, zatytułowaną „Król Salomon”. Na zakończenie z całą salą wysłuchał rewelacyjnego koncertu Pawła Piekarczyka, jak zwykle z potężną energią ładującego baterie ideowe zwolenników prawicy.

Zjazd zakończyło niedzielne spotkanie z redaktorem naczelnym GP Tomaszem Sakiewiczem, który nakreślił perspektywy tygodnika, „Niezależnej Gazety Polskiej” i niedawno powstałego portalu Niezależna.pl i wezwał do ścisłej współpracy klubów z całej Polski. Klubowicze rozjeżdżali się z żalem i solennie obiecali sobie, że trzeci w historii ich organizacji Zjazd będzie zaledwie początkiem pracy zmierzającej do zmiany naszego kraju w imię konserwatywnych ideałów.

Tomasz Kowalczyk

Materiały audio ze zjazdu (m.in. zapis spotkania z Jarosławem Kaczyńskim oraz panele dyskusyjne) są dostępne na stronie: www.akademiapolityczna.pl

Tych z Państwa którzy chcą otrzymać pełną, czterogodzinną wersję reportażu z III Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” proszę o kontakt z panem Januszem Bejskim, tel: 502 778 851, e-mail: jimi_b@o2.pl

Pełna wersja w formacie DVD zawiera między innymi, bardzo ważne wystąpienie premiera Jarosława Kaczyńskiego, znakomitych gości Zjazdu, oraz przedstawicieli poszczególnych klubów.

Koszt jednej płyty DVD (wraz z kosztem wysyłki) wynosi 20 zł.

R.K.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress