Tekst alternatywny

10 i 11 listopada 2014 r. – Obchody w Koszalinie

– 10 listopada członkowie Koszalińskiego Klubu „Gazety Polskiej” modlili się w intencji Ojczyzny – jej pomyślności, wolności i niepodległości. Modliliśmy się za naszych narodowych bohaterów, którzy za Boga, Honor i Ojczyznę oddali swe życie.

Dziękowaliśmy za naszych żołnierzy, którzy bili się się o wolność wielu narodów. Modliliśmy się za polskich patriotów poległych pod Smoleńskiem, którzy zginęli, w locie do Katynia, by tam oddać cześć pomordowanym , przez reżim komunistyczny, polskim żołnierzom.

Po mszy św, w atrium kościoła i klasztoru oo. franciszkanów w Koszalinie, pod figurą Matki Bożej Niepokalanej, zapalono znicze pamięci Ofiar tragedii smoleńskiej i odczytany został Apel Klubów „GP”.

Następnie, członkowie Klubu „GP” oraz zaproszeni mieszkańcy naszego miasta uczestniczyli w drugiej części opowieści o. Marka o tegorocznym rajdzie motocyklowym szlakiem I Polskiej Dywizji Pancernej gen. Maczka, walczącej, z bohaterską brawurą, w bloku wojsk alianckich, przeciw Niemcom, których,demokratycznie wybrany wódz, rozpętał II wojnę światową.

W wigilię Święta Niepodległości, mówiliśmy o polskich żołnierzach poległych w obydwu wielkich wojnach.

Święto Niepodległości łączy się w sposób szczególny z Polakami poległymi w I wojnie światowej. To oni, wcieleni do różnych armii zaborczych, przynieśli nam Niepodległość. Podzieleni, zdołali złączyć się w jedno Wojsko Polskie i wyrzucić zaborców.

Po roku 1945 nie mogliśmy o tym mówić, gdyż byłoby to mówienie o Niepodległej II Rzeczypospolitej. A nam nie o wszystkich bohaterach narodowych wolno było pamiętać, Nie o tych, którzy walczyli w AK i Powstaniu Warszawskim.Utrwalone oficjalne milczenie, w III Rzeczypospolitej przerwał dopiero prezydent Lech Kaczyński, budując muzeum Powstania i ustanawiając, dla żołnierzy wyklętych przez komunistyczny reżim, dzień 1 marca ich świętem. O tym wszystkim rozmawialiśmy w wigilię Święta Niepodległości.

– 11 listopada, w dniu narodowego Święta Niepodległości, przewodnicząca Koszalińskiego Klubu „Gazety Polskiej”, złożyła, w imieniu Klubu, podczas uroczystości miejskich, kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Bożena Tacher, przewodnicząca Klubu „GP” w Koszalinie

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress