54 miesięcznica smoleńska w Koszalinie
Koszaliński Klub „GP”, w dniu 54 miesięcznicy smoleńskiej, modlił się w intencji Ofiar katastrofy smoleńskiej w kościele parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Koszalinie, na mszy św. o godz. 18. Modliliśmy się za Ojczyznę oraz wszystkich jej synów, którzy w obronie Jej wolności i dla Jej niepodległości i czci ponieśli tragiczną i męczeńską śmieć na frontach dwóch wojen światowych; którzy zostali bestialsko pomordowani i ukryci w Katyniu, Bykowni, Mednoje, Kuropatach…
I Smoleńsk, 10 kwietnia 2010 r. – śmierć Polaków lecących do Katynia na uroczystości patriotyczne, wśród których poległo dwóch polskich prezydentów – Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent Polski na uchodźstwie i prezydent RP Lech Kaczyński.
Pragnę dodać, że pierwszy z nich – pamiętamy – z wielką ufnością i wiarą przekazał nam insygnia polskiej władzy państwowej, a prezydent Lech Kaczyński pozostanie w naszej pamięci wybitnym polskim politykiem, mężem stanu i najlepszym współczesnym prezydentem RP… z którym nikt równać się nie może(BT) Ofiary katastrofy smoleńskiej zostają włączone w poczet bohaterów narodowych i męczenników w obronie Ojczyzny – słowa homilii.
Msza św. w dniu 10 października 2014 r. inauguruje w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Koszalinie Msze Święte za Ojczyznę, za jej bohaterów i męczenników. Odtąd, 10 dnia każdego miesiąca, u OO. Franciszkanów w Koszalinie, będą odprawiane msze św. za poległych, w obronie wolności i niepodległości Ojczyzny, żołnierzy wszystkich frontów walk; za jej pomordowanych męczenników, za żołnierzy niezłomnych – ukrytych w dołach i łączkach, zatopionych w wodach; za ofiary katastrofy smoleńskiej.
Katyń i Smoleńsk złączyła na zawsze prawda, nasza pamięć i cześć oddawana polskim bohaterom i patriotom – BT.
Klub „Gazety Polskiej” w Koszalinie przyłącza się do podziękowań, przekazanych przez księdza proboszcza parafii, ojcu Markowi za jego organizacyjną inicjatywę. Po mszy św., pod figurą Matki Bożej, odmówione zostały modlitwy za poległych, a znicze pamięci ułożono w kształt krzyża i w biało czerwoną lotniczą szachownicę.
Po uroczystościach miesięcznicowych odbyło się spotkanie na temat rajdu motocyklowego szlakiem bojowym I słynnej Polskiej Dywizji Pancernej pod dowództwem generała Stanisława Maczka – jej twórcy. Spotkanie rozpoczęto odczytaniem Apelu Klubów „GP”. Następnie, słuchając o. Marka, uczestnika patriotycznych rajdów motocyklowych, przesuwaliśmy się zachodnioeuropejskim szlakiem bojowym naszych, siejących postrach u wroga, bohaterskich pancerniaków; patrzyliśmy na pola bitew i białe krzyże cmentarzy wojennych, na których spoczywają, obok innych, tysiące polskich żołnierzy.Druga część spotkania odbędzie się 10 listopada.
Przewodnicząc Klubu ”GP” w Koszalinie
Bożena Tacher