Tekst alternatywny

APEL | XIV Rocznica Tragedii Smoleńskiej, 10 kwietnia 2024 r.


APEL | XIV Rocznica Tragedii Smoleńskiej, 10 kwietnia 2024 r.

Pamięć o poległych jest świadectwem godności narodu.

10 kwietnia 2010 r. doszło do tragedii, w której polegli przedstawiciele polskiego państwa pod przewodnictwem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.  Delegacja leciała rządowym samolotem, by uczcić zamordowanych w Rosji Sowieckiej polskich oficerów. Był to ważny obowiązek dla wszystkich władz niepodległej Rzeczpospolitej, obowiązek który wypełnili płacąc za niego swoim życiem.

Śmierć Lecha Kaczyńskiego była ważnym elementem planów Moskwy podboju Europy Środkowo-Wschodniej. Prezydent Polski od początku swojej kadencji przeciwstawiał się rosyjskiemu imperializmowi i jako jeden z niewielu prawidłowo zdiagnozował zagrożenie płynące z Kremla. Przestrzegał przed polityką ustępstw i naiwną wiarą w to, że Rosja będzie przestrzegać cywilizowanych zasad i międzynarodowego prawa.

Z tego powodu, zarówno w Polsce jak i w niektórych ośrodkach za granicą, spadała na Lecha Kaczyńskiego krytyka nie tylko pozbawiona jakichkolwiek racji ale też często podstawowych norm kultury. Spirali nienawiści wobec głowy państwa nie powstrzymała nawet śmierć prezydenta.

Polskie władze oddały śledztwo w sprawie tragedii Rosjanom a same tłumiły jakiekolwiek podejrzenia o zamach.

Dzisiaj mamy pełną wiedzę o tym co rzeczywiście stało się pod Smoleńskiem. Znamy fakty. Niestety główni odpowiedzialni za tę tragedię i jej tuszowanie nie zostali ukarani. Ich wina ciąży na polskiej i międzynarodowej polityce i prowadzi do kolejnych tragedii. Dlatego nigdy nie wolno nam o tym zapomnieć, w imię solidarności z ofiarami ze Smoleńska, w imię solidarności ze wszystkimi ofiarami rosyjskiego imperializmu, w imię prawdy i dla naszego bezpieczeństwa w przyszłości.

Kluby „Gazety Polskiej”