W związku z pierwszą rocznica barbarzyńskiej napaści zbirów rosyjskich na Ukrainę, odbyła się w przeddzień rocznicy dnia 23.02.2023 r. prezentacja w fundacji Böll wspomnień ofiar terroru rosyjskiego z lat 1944, 2014 i 2022.
Trzeba podkreślić, że nieosądzone wcześniejsze radzieckie zbrodnie z lat 1933, 1944, XX wieku prowadzą do nowych zbrodni w XXI wieku. Były radziecki funkcjonariusz zbrodniczej czerezwyczajki-KGB Putin, obecnie prezydent Rosji pragnie militarnie odbudować upadłe w 1991 imperium sowieckie. W latach 1999-2000 napadł i sterroryzował Czeczenię, następnie w 2008 roku napadł na Gruzję a od 2014 roku otwarcie prowadzi wojnę z Ukrainą.
Pełnoskalową wojnę przeciwko demokratycznej Ukrainie rozpoczął 24 lutego 2022 roku. Ogrom cierpień Ukraińców aż trudno sobie wyobrazić. Przybliżyli koszmar przeżyć Ukraińców czytając ich wspomnienia młode Ukrainki. Na szczególną uwagę zasługują wspomnienia Ukrainki z Mariupola. Jej szczere i bardzo sugestywne opisy koszmaru jaki zgotowali siepacze Putina mieszkańcom miasta, zrobiło na słuchaczach ogromne wrażenie.
Po południu w piątek w dniu 24.02.2023 odbył się marsz zatytułowany „Nigdy nie zapomnimy” od Karl-Marx-Allee do ambasady rosyjskiej przy ulicy Unter den Linden i dalej pod Bramę Brandenburską. Na wieczornym wiecu głos zabrali także rządząca mer Franziska Giffey (SPD) i ambasador Ukrainy Ołeksij Makiejew. Brama Brandenburska została oświetlona na niebiesko i żółto.
W demonstracji wzięło udział co najmniej 10 tys. osób z wyjątkiem jajka rzuconego w rosyjską ambasadę, nie było żadnych incydentów.
Punktem początkowym demonstracji słynna Café Moscow została tymczasowo przemianowana na Café Kiev na znak solidarności z Ukrainą. Przed ambasadą rosyjską w pobliżu Bramy Brandenburskiej ludzie skandowali: „Rosja jest państwem terrorystycznym”. Wielu uczestników machało ukraińskimi i polskimi flagami, a klubowicze GP rozwinęli duży baner. Raz po raz uczestnicy krzyczeli „Wolność dla Ukrainy” i „Zatrzymać wojnę”.
Zniszczony przez minę rosyjski czołg T-72 został ustawiony przed rosyjską ambasadą w piątek rano. Wieczorem zebrały się tam setki ludzi, niektórzy ustawili świece na wraku czołgu.
Klub „Gazety Polskiej” Berlin-Brandenburg