Tekst alternatywny

BERLIN BRANDENBURG | Dyskusja z posłem do Bundestagu


18.10.2022, w Berlinie w fundacji Konrada Adenauers odbył się panel dyskusyjny pt.”Przeciw bezradności! Odpowiedź Europy na wojnę” z posłem do Bundestagu Norbertem Röttgenem. Powitał publiczność i zaproszonych prelegentów pan dr Gerhard Wahlers, Zastępca Sekretarza Generalnego fundacji Konrada-Adenauera.Słowo wstępne, czyli klucz dyskusji wygłosił pan dr Norbert Röttgen, poseł do Bundestagu z partii CDU, członek Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu.W dyskusji wzięli udział dr Norbert Röttgen, pani dr Stormy-Annika Mildner, z Aspen Institute dr Marek Prawda, były Ambasador RP a moderowała rozmowę pani Tanja Samrotzki, niezależna dziennikarka i prezenterka.
Rosyjska agresja na Ukrainę stanowi punkt zwrotny dla Europy.
Od zakończenia II wojny światowej po raz pierwszy wielkie mocarstwo europejskie, zbrodnicza Federacja Rosyjska próbuje podbić niepodległą i demokratyczną Ukrainę przy użyciu siły i zaanektować jej terytorium. To nie tylko atak na europejski porządek pokojowy, ale także na międzynarodowe normy prawne w tym na suwerenność państwową i integralność terytorialną krajów, które wyrosły z gorzkich doświadczeń wielkich wojen ostatnich stuleci. Wcześniej ludobójcza Rosja napadła na Czeczenię i Gruzję, byłe republiki sowieckie, a także bombarduje i morduje cywilów w Syrii.
W ramach dyskusji panelowej omawiano najważniejsze wyzwania dla Niemiec i Europy w obszarze polityki bezpieczeństwa, oraz przedstawiono wątpliwe rekomendacje do działania. Ukazała się nowa książka dr Norberta Röttgena, posła do niemieckiego Bundestagu.
Prelegenci odpowiadali na pytania publiczności. Po panelu organizatorzy zaprosili gości do kuluarowych rozmów z prelegentami przy smacznym poczęstunku.

KLUB GAZETY POLSKIEJ BERLIN BRANDENBURG