Tekst alternatywny

Berlin Brandenburg | Msza święta żałobna – uroczyste Requiem w intencji Śp. Jego Świątobliwości Papieża Benedykta XVI


W poniedziałek 9 stycznia 2023 o godzinie 18.00 w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Berlinie została odprawiona Msza święta żałobna – uroczyste Requiem w intencji Śp. Jego Świątobliwości Papieża Benedykta XVI z udziałem Ich Ekscelencji Nuncjusza Apostolskiego Biskupa dr Nikola Eterovicia, Biskupa Ordynariatu Polowego Franza-Josefa Overbecka i Arcybiskupa Berlina dr Heinera Kocha, który wygłosił homilię.

We Mszy św. wzięli udział przedstawiciele władz państwowych RFN i samorządowych Berlina, korpusu dyplomatycznego, poczty sztandarowe, hierarchowie różnych wyznań, zaproszeni goście, parafianie. JE ks. Arcybiskup Koch w kazaniu przedstawił sylwetkę zmarłego Papieża Benedykta XVI.

 Zmarły śp. Papież Benedykt XVI, to Joseph Ratzinger, który urodził się 16 kwietnia 1927 roku w niemieckim Marktl am Inn w miejscowości znajdującej się w Górnej Bawarii. Rodzina przyszłego papieża była bardzo religijna, ojciec w niedzielę uczęszczał na trzy nabożeństwa. Wiarę w Boga przyszłemu papieżowi a także jego rodzeństwu siostrze i bratu zaszczepiła również matka. Przyszły Ojciec Ṧwięty już od dziecka pragnął wraz ze swym bratem Georgem zostać księdzem. W 1939 roku wstąpił do seminarium duchownego, ale wojenna zawierucha zmusiła go do wstąpienia do Hitlerjugend, następnie musiał służyć w wojsku w latach 1943-1945. Po wojnie kontynuował naukę w seminarium duchownym, dzięki czemu w 1951 otrzymał święcenia kapłańskie wraz z bratem. Dwa lata później otrzymał stopień doktora, w 1957 roku się habilitował, a rok później objął profesurę Uniwersytetu w Bonn, wykładał także w Münsterze.

25 marca 1977 roku Joseph Ratzinger przyjął od papieża Pawła VI sakrę arcybiskupią miast Monachium i Fryzyngi. Konsekracja biskupia odbyła się 28 maja 1977 roku a dnia 27 czerwca1977 otrzymuje od papieża godność kardynała.

Jego Eminencja ks. kardynał Joseph Ratzinger w 1981 roku został prefektem Kongregacji Nauki i Wiary, od tego czasu pracował również dla Jana Pawła II jako najbardziej zaufany kardynał i przyjaciel. Sprawował wiele funkcji w Kurii Rzymskiej, był m.in. przewodniczącym Międzynarodowej Komisji Teologicznej i Papieskiej Komisji Biblijnej, zajmował też stanowisko dziekana Kolegium Kardynalskiego.

Jako prefekt broni doktryny i nauczania Kościoła w m.in. w takich dziedzinach jak: dialog międzyreligijny, planowanie poczęć, homoseksualizm oraz prawne regulacje związków partnerskich. W czasie jego prefektury Kongregacja poczyniła kroki mające na celu zdyscyplinowanie teologów głoszących nieortodoksyjne poglądy w Ameryce Łacińskiej w latach 80.

19 kwietnia 2005 roku Joseph Ratzinger został wybrany na Stolicę Piotrową, został 265. biskupem Rzymu przyjął imię Benedykt XVI, został głową Kościoła katolickiego po śmierci Jana Pawła II. W czasie swego pontyfikatu odbył 24 zagraniczne podróże apostolskie, w tym jedną do Polski, przyleciał 25 maja 2006 roku.

Benedykt XVI jako trzeci papież w historii odwiedził były niemiecki – nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. W czasie tej historycznej wizyty papież z Niemiec modlił się w ciszy. Chwile później deszczowe niebo zaczęło się rozpogadzać i pojawiła się na nim wielka tęcza-cud Boży.

Podczas swojej drugiej wizyty jako papież w Niemczech, Benedykt XVI wygłosił wykład dla naukowców na Uniwersytecie w Ratyzbonie 12 września 2006 r. Powiedzenie znane jako cytat papieża z Ratyzbony jest stwierdzeniem w tym wykładzie. Papież zacytował wypowiedź na temat roli przemocy w islamie wygłoszoną przez cesarza bizantyjskiego Manuela II Paleologa (1350–1425) w rozmowie z perskim uczonym:

„Pokaż mi, co Mahomet przyniósł nowego, a znajdziesz tam tylko złe i nieludzkie rzeczy, takie jak te, które zalecił, aby szerzyć wiarę, którą głosił mieczem”. Ten wykład papieża spotkał się z krytyką świata muzułmańskiego. W celu uniknięcia nieporozumień z wyznawcami islamu Stolica Apostolska zajęła pojednawcze stanowisko.

Ojciec Święty odbył także 33 podróże apostolskie na terenie Włoch. Podczas swego pontyfikatu ogłoszono 44. świętych i 289. błogosławionych. Benedykt XVI przewodniczył osobiście wszystkim uroczystościom kanonizacyjnym. Dnia 1 maja 2011 roku w Watykanie beatyfikował śp. Jana Pawła II. Pierwszy raz w historii Kościoła katolickiego następca beatyfikował swojego poprzednika.

Stanowisko sprawował do lutego 2013 roku. Wówczas to abdykował i od 28 lutego 2013 roku był emerytowanym papieżem. Mówił, że ustępuje ze względu na swój stan zdrowia, który nie pozwala mu skutecznie pełnić funkcji głowy kościoła. Był pierwszym papieżem od 1415 roku, który podjął taką decyzję.

Papież senior zamieszkał w watykańskim klasztorze Mater Ecclesia, w Ogrodach Watykańskich. Czas swojej emerytury poświęcał modlitwie szczególnie za swojego następcę Franciszka, za Kościół i świat, często wspólnie modlił się ze swym bratem Georgem.

Na zaproszenie papieża Franciszka uczestniczył w wybranych ważniejszych wydarzeniach odbywających się w Watykanie. Dnia 27 kwietnia był jednym z koncelebransów uroczystości kanonizacyjnych papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II. W dniu 8 grudnia 2015 roku towarzyszył papieżowi Franciszkowi podczas kulminacyjnego punktu rozpoczęcia Roku Miłosierdzia, jakim było otwarcie Drzwi Świętych. Papież emeryt pięciokrotnie w latach 2016-2020 przyjmował w swojej rezydencji nowo mianowanych kardynałów.

Jego Ṧwiąobliwość Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie, miał 95 lat, tym samym był najdłużej żyjącym papieżem w historii. Zmagał się ze stwardnieniem zanikowym bocznym, bardzo dokuczliwą chorobą, która prowadzi do zwyrodnienia mięśni. Na całym świecie wierni opłakują byłego papieża. Był wybitnym filozofem, teologiem, a przede wszystkim był skromnym człowiekiem. Był jednym z najważniejszych ludzi Kościoła obok papieża Jana Pawła II. Obaj rządzili Kościołem przez ostatnie prawie 30 lat i dobrze zasłużyli się Kościołowi Chrystusowemu. Papież był postrzegany jako ten, który właściwie troszczy się o doktrynę Kościoła rzymskokatolickiego, by katolicy wiedzieli, w co i jak mają wierzyć.

Benedykt XVI na zawsze zapisał się na kartach historii Kościoła katolickiego. Odszedł do Domu Ojca śp. papież Benedykt XVI , jeden z najwybitniejszych obrońców wiary katolickiej.

Klub Gazety Polskiej Berlin Brandenburg