Tekst alternatywny

Berlin Brandenburg | Nagroda Kobiet im. Anny Klein 2023


W dniu 3.03.2023 r. w siedzibie fundacji Böll w Berlinie została przekazana Nagroda Kobiet im. Anny Klein 2023 w wysokości 10 tysięcy euro dla syryjskiej obrończyni praw człowieka, pani mecenas Joumany Seif. Po ucieczce z Syrii w 2012 roku zamieszkała w Berlinie i angażuje się w ściganie oprawców reżimu Assada, pomaga prześladowanym rodakom w Syrii.

Przyjmuje się, że w wojnie domowej zginęło około pół miliona Syryjczyków a około 5,6 miliona uciekło z kraju. Satrapa rosyjski Putin wspomaga reżim w Damaszku i jest współodpowiedzialny za ogrom cierpień Syryjczyków.

Pani Joumana urodziła się w Damaszku w 1970 roku, żyła z rodziną w ciągłym strachu ze względu na represje reżimu ojca Hafiza al-Assada, obecnego prezydenta Syrii Baszszara Hafiz al-Assada. Studia prawnicze  ukończyła na Uniwersytecie Arabskim w stolicy Libanu Bejrucie. Była aktywną działaczką na rzecz praw człowieka w syryjskim ruchu demokratycznym i musiała opuścić Syrię, rok po rozpoczęciu powstań przeciwko reżimowi Baszszara Assada, po nasileniu represji wobec opozycji.

Pani Seif jest współzałożycielką „Syrian Women’s Network“ oraz zaangażowana w „Syryjskim Ruchu Politycznym Kobiet“, którego celem jest zapewnienie, aby kobiety stanowiły co najmniej 30 procent osób aktywnie zaangażowanych w podejmowanie decyzji politycznych. W maju 2017 r. dołączyła do Europejskiego Centrum Praw Konstytucyjnych i Praw Człowieka (ECCHR) jako pracownik naukowy w obszarze programu przestępstwa międzynarodowe i odpowiedzialność prawna. Od marca 2022 r. jest doradcą prawnym ECCHR ds. Syrii oraz przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć.

Dzięki jej ogromnej pracy i zaangażowaniu udało się skazać w procesie przed  Wyższym Sądem Krajowym w Koblencji oficera tajnych służb prezydenta Baszszara Assada niejakiego Al-Khatiba na dożywotnie więzienie za zbrodnie przeciw ludzkości, za tortury, mordy, gwałty na kobietach. Jej raport „Słowa przeciwko milczeniu” analizuje przyczyny i skutki zatrzymań politycznych i tortur z perspektywy kobiet, które po uwolnieniu doświadczają stygmatyzacji społecznej i dyskryminacji, a także traumy i poczucia winy. Znaczenie pracy Joumany Seifa wykracza daleko poza kontekst syryjski.

Po laudacji pani Lotte Leicht pani Joumana otrzymała piękny bukiet kwiatów, statuetkę z nagrodą oraz  nagrodzona została brawami na stojąco przez zaproszonych gości.W emocjonalnej wypowiedzi podziękowała za nagrodę oraz wszystkim uczestnikom podniosłej uroczystości oraz jej współpracownikom. Oświadczyła, że przyznane środki pieniężne przeznaczy na pomoc poszkodowanym Syryczykom.

Specjalne utwory dla zacnej laureatki zaprezentował znany bart Wassim Mukdat . Oganizatorzy zadbali o smaczny poczęstunek dla gości i prelegentów. Oczywiście nie zabrakło arabskiej muzyki prezentowanej przez diskjockeya.

Klub „Gazety Polskiej” Berlin-Brandenburg