Tekst alternatywny

Berlin – Brandenburg – Spotkanie pani dr Ewy Kurek z Mniejszością Polską

Dnia 20.09.15. Klub GP B-B zorganizował wspaniałe spotkanie w Berlinie w Domku Wspólnoty Niemieckiej z panią dr Ewą Kurek ,w związku z 76- rocznicą wbicia noża w plecy przez siepaczy Stalina(17.09.1939), krwawiącej armii polskiej walczącej od 1września 1939 roku z najeźdźcami, barbarbarzyńcami Niemcami. Stalin wypełnił zobowiązania wobec Hitlera(pakt Ribbentrop-Mołotow z dnia 23 sierpnia 1939 roku) i wspólnie i w porozumieniu dokonali czwartego rozbioru Polski, przy kunktatorskiej i zdradzieckiej postawie Francji i Anglii. Pani Ewa przyjechała do Berlina już dnia poprzedniego.Została powitana przez członków klubu i ugoszczona ze staropolską gościnnością w mieszkaniu klubowiczki Liliany. Poważna dyskusja często przeplatana żartami zakończyła się w późnych godzinach nocnych. Na drugi dzień klubowicze z panią Ewą uczestniczyli w Mszy św.w bazylice pod wezwaniem św. Jana. Po Mszy św.organizatorzy udali się na uroczysty obiad w restauracji Piano Forte,słynącej z wyśmienitej polsko-włoskiej kuchni. Z drobnym opóźnieniem rozpoczął się wykład o stosunkach polsko-żydowskich pani Ewy dla Polaków z Mniejszości Polskiej zamieszkałej w Berlinie. W czasie wykładu pani Ewa przypomniała  dwa prawa żydowskie ”
1.Pierwsze tradycyjne prawo żydowskie mówi o możliwości  składania w ofierze życia części Żydów w celu ratowania życia reszty społeczności żydowskiej.
2. Drugie prawo żydowskie mówi o nieograniczonym prawie Żydów do ratowania się od natychmiastowej śmierci”. Zgodnie z tymi prawami ,w świetle żydowskiego prawa i tradycji haniebne czyny żydowskich funkcjonariuszy np.policji w gettach zostały usprawiedliwione i nikt nie poniósł kary w Izraelu.
Pani Ewa przedstawiła historię stosunków polsko-żydowskich od króla Kazimierza Wielkiego do powstania niepodległego państwa polskiego po I wojnie światowej, w czasie wojny II wojny i częściowo po wojnie.
Po wykładzie w czasie przerwy zaserwowali członkowie klubu wszystkim uczestników wspaniały tort z motywem zwycięskiej Bitwy Warszawskiej nad bolszewikami oraz owoce i słodycze. Nie zapomniano o napojach chłodzących, herbacie i kawie,oczywiście wszystko bezpłatnie.

Po konsumpcji rozpoczęła się dyskusja z prelegentką na temat trudnych stosunków polsko-żydowskich i polsko-rosyjskich. Bardzo rzeczowe odpowiedzi pani Ewy na często trudne pytania satysfakcjonowały wszystkich uczestników spotkania.

Podkreśliła, że my Polacy możemy być dumni z naszych przodków, ich wspaniałych zachowań i postaw wobec naszych starszych braci w wierze tak w okresie pokoju jak i wojny.

Na koniec spotkania można było otrzymać dedykację i podpis autorki wpisaną do książki.

Klub Gazety Polskiej Berlin – Brandenburg