Tekst alternatywny

Berlin: Reforma sądownictwa – przekonywanie Niemców

Z  inicjatywy nowo powstałego Patriotycznego Forum Polonijnego (wspólnie z Klubem GP w Berlinie) i Ambasady Polskiej w Berlinie  odbył się 24.11.2017 na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie wykład  wiceministra sprawiedliwości  Marcina Warchoła  na temat reformy sądownictwa w Polsce.
Temat wrażliwy ze względu na obecne relacje polsko-niemieckie, szczególnie w tym aspekcie. Wiadomo powszechnie, że Niemcy obecną reformę sądownictwa w Polsce totalnie krytykują, tak jak to krytykuje  tzw.totalna opozycja w kraju.
Pytanie czy za tym stoi niewiedza rządu niemieckiego , czy też niechęć do rządu Prawa i Sprawiedliwości  jest w zasadzie retoryczne.
Trzeba złożyć wyrazy uznania ministrowi Warchołowi ,że zdecydował się  w tej sytuacji na przyjazd i otwartą rozmowę na gorącym berlińskim terenie.
 
Uczestnicy wykładu i dyskusji, Polonusi i przedstawiciele mediów polskich i niemieckich, a także  wielu Niemców,wyrazili żywe zainteresowanie tematem. Z głosów, które przeważały  szczególnie ze strony niemieckiej, jawił się obraz niewiedzy co do realnej sytuacji w polskim sądownictwie.Niektórzy uczestnicy spotkania musieli ze zdumieniem stwierdzić, że „Gazeta Wyborcza” jako źródło informacji o Polsce jest niewiarygodne.
W kualurowych rozmowach, wielu Niemców mówiło o tym, że teraz  rozumieją lepiej konieczność zmian w wymiarze sprawiedliwości w Polsce.
To wydaje się sukcesem tego wydarzenia w Berlinie, co na pewno odnotowała obecna na wykładzie Prezes Trybunału Konstytucyjnego Pani  Julia Przyłębska.
 
Tekst: Jan Wojewski
Zdjęcia: K.Stolarczyk i T. Tukendorf

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress