Tekst alternatywny

Bezpieczeństwo energetyczne. Rola polskiego górnictwa


Podczas  Forum Klubów „Gazety Polskiej” Województwa Śląskiego odbył się panel – Bezpieczeństwo energetyczne. Rola polskiego górnictwa.

Prezes Zarządu Polskiej Grupy Górniczej S.A.  Tomasz Rogala przypomniał o systemie handlu emisjami (ETS), który polegał na rezygnacji z węgla na rzecz gazu oraz inwestowania w odnawialne źródła energii.

„(..) System, który bazuje na dalszym uzależnieniu Europy czy surowcowym czy technologicznym od innych źródeł. Chciałbym, aby Państwo zapamiętali, co to znaczy pozostawienie własnych źródeł. Jakbyśmy mieli zaimportować węgiel, to musimy dołożyć 30 mld zł, które trzeba szukać po budżecie albo obłożyć tą kwotą odbiorców, czyli obywateli. Jakbyśmy zamienili ten węgiel na gaz to potrzebujemy dodatkowe 180 mld zł.” – powiedziała Tomasz Rogala – Prezes Polskiej Grupy Górniczej S.A.

Prezes Zarządu Węglokoks SA. Tomasz Heryszek powiedział, że z punktu widzenia międzynarodowych stosunków gospodarczych wygląda to jak początek wojny Wschodu z Zachodem.

Prezes Węglokoks S.A. zaznaczył : „Gdzie byśmy byli gdybyśmy nie mili możliwości dzisiaj zaimportowania węgla, gdyby nie było polskich kopalń, gdybyśmy nie mieli polskiego górnictwa. Nasza energetyka oparta jest w 50 % na węglu kamiennym  25% na węglu brunatnym. Trzeba zadać sobie pytanie, kto kilka miesięcy temu domagał się zamykania Turowa, kto krzyczał najgłośniej zamknąć kopalnie. Wszystko co najgorsze to jest polskie węgiel. Gdzie byśmy byli?” – powiedział Prezes Węglokoks S.A.

W Panelu brali udział:

Prezes Zarządu, Węglokoks S.A. – Tomasz Heryszek
Prezes Zarządu Polskiej Grupy Górniczej S.A. – Tomasz Rogala
Europoseł, Jadwiga Wiśniewska
Poseł Adam Gawęda

Moderacja:
Redaktor – Adrian Stankowski

Forum KGP Śląsk I Belka sponsorska