W gminie Nowe Piekuty w Izbie Tradycji Regionalnej Rolnictwa w dniu 26 mają br odbyło się długo oczekiwane wydarzenie „W hołdzie rodzinom Żołnierzy Wyklętych”. Zgromadziło ok 100 osób i było jedyną jak dotąd okazją do oddania czci rodzinom żołnierzy podziemia antykomunistycznego w Polsce. Na spotkaniu byli przedstawiciele Samorządu.
A w pewnym momencie weszła na salę Grupa Rekonstrukcji Historycznejz B- stoku, podnosząc temperaturę spotkania; wszyscy poczuliśmy jeszcze większą jedność z rodzinami.
Na piątkowe spotkanie przyjechali z Polski:
– Marek Franczak – syn ppor. Józefa Franczaka „Lalusia”
– Marta Ziembikiewicz – córka Karoliny Młynarczuk z Mężenina,
– Tadeusz Płużański – syn Tadeusza Płużańskiego „Tadeusza Radwana”,
– Krzysztof Marszałek – syn mjr. Ludwika Marszałka „Zbroi”,
– Kazimierz Suszyński – syn sierż. pchor. Leona Suszyńskiego „P – 8” i kpt. Heleny Suszyńskiej „Orlicy”
– Jerzy Rybnik – syn płk. Aleksandra Rybnika „Dziki”
Nasza kilkuosobowa grupa reprezentowała Klub Gazety Polskiej im. Żołnierzy Niezłomnych z Białegostoku.
Żołnierze Wyklęci i ich rodziny to nie tylko walka w imię najwyższych wartości Bóg Honor Ojczyzna, ale drugą stroną są przeżycia pozostających przy życiu rodzin, które przez tyle lat nosiły traumę w sercu, bo nie mogły o tym nikomu powiedzieć. A często bywało tak że nie mogąc znaleźć grobu swoich rodziców bestialsko straconych przez niby sądy, nieśli przez kilkadziesiąt lat rozrywający ból w samotności – w swoich sercach. Dzisiaj gdy można o tym już mówić, widoczne były emocje, łzy wzruszenia.
Ich wypowiedzi dyktowane sercem dały możliwość upuszczenia napięcia i emocji. Usłyszeliśmy w bezpośrednich opowiadaniach bez patetycznego uniesienia o ich cierpieniach i zmaganiach się z tą traumą w ciągu tylu lat. Chwała Bohaterom i szacunek dla bólu i cierpienia ich najbliższych.
Młodzież obecna na sali, trzymająca zdjęcia pomordowanych Żołnierzy zasługuje na uznanie z uwagi, że chce poznawać historię tych ludzi, którzy oddali życie za Polskę. To prawdziwa lekcja historii.
W sobotę, drugiego dnia obchodów – uroczystości w Sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie miały charakter bardziej oficjalny i poprzedziła je msza święta w intencji Żołnierzy Niezłomnych i ich rodzin. Podczas wydarzenia nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej rodziny żołnierzy.
Po części oficjalnej odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego.