Tekst alternatywny

BIAŁYSTOK II | 191 rocznica wybuchu Powstania Listopadowego


W województwie podlaskim w gminie Supraśl, u stóp Kopnej Góry znajduje się cmentarz wojenny, na którym spoczywają szczątki 46 żołnierzy Powstania Listopadowego, którzy polegli w bitwie z Rosjanami nad rzeką Sokołdą. Oddziałem powstańczym dowodził pułkownik Józef Zaliwski. Bitwa została rozegrana 7 lipca 1831 roku.
Wybudowany w 2010 dla przywrócenia pamięci i godności powstańców cmentarz nie ma równie urokliwego odpowiednika w Polsce. Powstała nekropolia ma szansę stać się dla narodowej pamięci o polskich powstaniach tym, czym jest warszawski Grób Nieznanego Żołnierza dla szerzej pojętej pamięci o wszystkich Poległych za Ojczyznę. Piękna nekropolia pełni ważną funkcję patriotyczną i edukacyjną, opowiadając odwiedzającym to miejsce o niezwykle ważnym, dramatycznym, a zarazem pasjonującym epizodzie naszej historii jakim było powstanie Listopadowe.
30 listopada 2021 przedstawiciele KGP Białystok II brali udział w uroczystych obchodach 191 rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego w Kopnej Górze nad Sokołdą.

Krzysztof Nowakowski

Klub „Gazety Polskiej” Białystok II