Tekst alternatywny

BRZOZÓW | Obchody 41 rocznicy wybuchu Stanu Wojennego


Obchody 41 rocznicy wybuchu Stanu Wojennego oraz 78 rocznicy rozbicia więzienia NKWD i UB w Brzozowie

13 grudnia br. w Brzozowie uczczono 41 rocznicę wybuchu Stanu Wojennego oraz 78 rocznicę rozbicia więzienia NKWD i UB przez żołnierzy AK.

Organizatorami uroczystości byli: Przewodniczący Rady Powiatu Brzozowskiego oraz Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Brzozowie Henryk Kozik, Dziekan Korpusu Oficerów Wojsk Lądowych kpt. Jan Jastrzębski oraz Komendant JS 2222 Jan Giefert. Patronat nad obchodami objął Poseł na Sejm RP Piotr Babinetz.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, służb mundurowych, urzędów, szkół, organizacji społecznych i mieszkańców Powiatu Brzozowskiego, a także poczty sztandarowe PSP z Brzozowa i Sanoka, NSZZ Solidarność, brzozowskiego Cechu Rzemiosł Różnych oraz Szkoły Podstawowej w Brzozowie.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w brzozowskiej Bazylice Mniejszej, którą sprawowali:ks. proboszcz Franciszek Goch, ks. Eugeniusz Nycz, ks. Wojciech Pelc oraz ks. Bartosz Gręda, który wygłosił dla zgromadzonych uroczystą homilię.

Kapłan podkreślił w niej tragizm upamiętnianego wydarzenia. Przypomniał o terrorze władz komunistycznych, czołgach i wojsku na ulicach oraz izolacji społeczeństwa polskiego. Podkreślił ponadto heroizm wielu naszych rodaków, którzy nie zważając na niebezpieczeństwo i dysproporcję sił, postanowili dalej walczyć o wolność.

Po zakończeniu nabożeństwa głos zabrał kpt. Jan Jastrzębski. Odczytał listy skierowane do uczestników brzozowskich uroczystości od Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego oraz od Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart.

Prezes PiS podkreślił znaczenie upamiętnianych wydarzeń oraz ich bohaterów:

Dziś, jak co roku, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego oraz brawurowej akcji odbicia z aresztu Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Brzozowie 11 żołnierzy Armii Krajowej, składamy hołd tym wszystkim Polkom i Polakom, którzy nie wyrzekli się pragnienia życia w niepodległej, wolnej i sprawiedliwej Polsce i na różny sposoby dawali temu wyraz swoim działaniem.

Szczególną cześć oddajmy tym, którzy nie godząc się na ciemiężenie Ojczyzny oddali Rzeczypospolitej to, co mieli najcenniejsze – własne życie, oraz tym, którzy prześladowani, represjonowani czy szykanowani cierpieli w ten czy inny sposób za Sprawę.

To ofiary złożone przez pokolenie „Solidarności”, tak jak i przez poprzednie generacje, którym przyszło zmagać się o wolną i niezależną Polskę myślą bądź czynem, tak zbrojnym jak i wyrażającym się codzienną pracą na rzecz umocnienia polskości, nie poszły na marne. To z nich, z tego wielkiego dziejowego zbiorowego wysiłku milionów Polek i Polaków powstała nasza dzisiejsza wolność.

Stan wojenny miał tę wolność, którą przyniosła pierwsza „Solidarność”, zdławić. Miał zabić w nas pragnienie godnego, lepszego życia. Ale tego uczynić nie tylko nie zdołał, ale zrodził w nas męstwo w tym szczególnym rozumieniu, jakie w swych naukach nadawał temu pojęciu Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko. – „Podstawowym warunkiem człowieka ku zdobywaniu prawdy, a tym samym ku zlikwidowaniu zła, którym jest kłamstwo, będzie zdobycie cnoty męstwa. Cnota męstwa jest przezwyciężeniem ludzkiej słabości, zwłaszcza leku i strachu” – mówił nam ten niezapomniany Kapelan „Solidarności”

Jarosław Kaczyński wspomniał również o walce Ukraińców z rosyjskim najeźdźcą oraz o spełniających się przewidywaniach śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, dotyczących sytuacji geopolitycznej na wschodzie. Prezes złożył również życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego Nowego Roku.

Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart przypomniała o trudnych wydarzeniach grudnia 1981 roku oraz ich konsekwencjach dla narodu polskiego. Skierowała też na ręce organizatorów obchodów serdeczne podziękowania.

Po odczytaniu uroczystych adresów, kpt. Jan Jastrzębski przywołał imiona i nazwiska osób zamordowanych w czasie Stanu Wojennego oraz odczytał Apel Pamięci. Następnie uczestnicy obchodów udali się do położonego nieopodal obelisku ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie złożono wiązanki kwiatów i światła pamięci.

Ostatnim punktem wydarzenia było złożenie wieńca i zniczy przez organizatorów uroczystości oraz harcerzy, przy tablicy na budynku byłego więzienia NKWD i UB, które 13 grudnia 1944 r. zostało rozbite przez polskich partyzantów.

Zapraszamy do udziału w kolejnej rocznicy już za rok.

Relacja filmowa z wydarzenia do obejrzenia pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=KHQJE5RyyWg

Paweł Gądek

fot. Dariusz Supel