Tekst alternatywny

BYDGOSZCZ | Odszedł ks. Prałat dr Roman Kneblewski – Uroczystości pogrzebowe


Odszedł do domu Ojca wspaniały kapłan, wielki i odważny patriota ks. Prałat dr Roman Kneblewski  herbu Odwaga. Miał 72 lata. Wieloletni Proboszcz parafii pw. NSPJ w Bydgoszczy.

Wystawa Smoleńska w Bydgoszczy prezentowana była w udostępnionych przez niego pomieszczeniach, też u niego odbywało się szereg prelekcji organizowanych przez klub GP m.in spotkanie z Dorotą Kanią, czy spotkanie z autorem Czasu Próby przewodniczącym bydgoskiego klubu GP Krystianem Frelichowskim, stąd ruszały pierwsze Marsze w Obronie Wolnych Medów, jak i Żołnierzy Wyklętych (uczestników ksiądz błogosławił kropiąc święconą wodą). Raz w miesiącu odprawiał Msze Św. W intencji Ojczyzny po których odbywały się spotkania za zaproszonymi przez niego gości, m.in. z prof. Szaniawskim. Organizował dni kultury sarmackiej i przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

W latach 80-tych był działaczem opozycji demokratycznej między m.in. współredagował Wolne Związki w Bydgoszczy potem kiedy studiował Historię Sztuki w Poznaniu, działał w tamtejszym ruch akademików, jego stancja była wielokrotnie przeszukiwana, a on zatrzymywany. Nie przerywając studiów będąc na ostatnim roku, podjął naukę w seminarium. Jego patriotyczne kazania odbijały się szerokim echem w całej Polsce, Zdobywały dziesiątki tysięcy wyświetlanej. Z tego powodu był haniebnie atakowany przez organizacje lewicowe oraz TVN, Onet, Wyborczą.

Były Ordynariusz bydgoski Jan Tyrawa, który opuścił swe stanowisko w niesławie, zwolniony przez swoich zwierzchników, chcąc pozbyć się problemu ukarał ks. Kneblewskiego za patriotyzm wysyłając go na wcześniejszą emeryturę. W obronie kapłana stanęli europosłowie, posłowie, radni i szereg organizacji patriotycznych. Bydgoszczanie zorganizowali marsz w jego obronie.

Pozbawiony probostwa nie poddał się. Objeżdżał Polskę głosząc Słowo Boże jak i wygłaszając patriotyczne prelekcje. Spotkania z nim wszędzie gromadziły tłumy. Kiedy zaczął chorować nie zaprzestał swojej działalności, nawet wtedy kiedy tracił przytomność w czasie głoszonych wykładów, po hospitalizacji  kontynuował  podróż. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !

KLUB „GAZETY POLSKIEJ” BYDGOSZCZ


Program Uroczystości Pogrzebowych

Wprowadzenie trumny do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy we wtorek, 2 kwietnia, o godz. 19.00. Uroczystości pogrzebowe, pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego, rozpoczną się w środę, 3 kwietnia, o godz. 13.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po nich ceremonie na cmentarzu parafialnym przy ul. Ludwikowo w Bydgoszczy.


Bydgoszcz_2024.04.03_Ks.Kneblecki_002