Tekst alternatywny

Czy potrzebna jest walka z Trybunałem?

Gliwice, 13.01.2016. „Czy potrzebna jest wojna z Trybunałem?”
Spotkanie bez Łukasza Warzechy

Na dobę przed spotkaniem Łukasz Warzecha, z przyczyn osobistych odwołał przyjazd do Gliwic. Od dwóch tygodni ogłoszenia na słupach, od miesiąca w Internecie, sala wynajęta, pieniądze wydane. Ludzie oczekują – ciekawy aktualny, kontrowersyjny temat…… A tu nic?!

Honor organizatorów, tj. Gliwickiego Klubu Gazety Polskiej, ratują śląscy przyjaciele: blogerka ESKA, red. Sabina Treffler z działu zagranicznego GPC i mecenas Stefan Hambura z Berlina. Okazują się świetnymi znawcami tematu.

ESKA przedstawiła zawiłości prawne, niezrozumiałe dla ogółu, a związane z zakresem działania i odpowiedzialnością urzędów Prezydenta RP, Trybunału Konstytucyjnego i Parlamentu. Oddzieliła prawdę od „opowieści politycznych”. Wyjaśniła kiedy jest, a kiedy nie jest nawiązany stosunek pracy i że TK, tak jak i inne podmioty, obowiązuje przy tym Kodeks Pracy, a spory dotyczące zatrudnienia rozstrzyga Sąd Administracyjny zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego, a nie TK jak sugerował opinii publicznej jego przewodniczący. Pan Prezydent, nie złamał prawa, postępował zgodnie z konstytucją i nie mógł postąpić inaczej, a pan Przewodniczący mówił, ale nie złamał jeszcze prawa. Konkluzje: „To co się dzieje, to nie to, o co chodzi” oraz „kilku sędziów może obalić władzę ludu, którą obiecuje konstytucja – trzeba pracować nad konstytucją bardziej demokratyczną”.

Stefan Hambura przedstawił błędne koło dezinformacji. Dziennikarze GW piszą opinie na niemieckie blogi. Podchwytuje to niemiecka prasa. Polscy dziennikarze powołują się na niemieckie media = Europa zaniepokojona, co się w tej Polsce dzieje. Niemcom zależy aby sytuacja w Polsce nie uległa zmianie. Stąd „bratnia pomoc” propagandystom PO. A gdzie jest wolna prasa w Niemczech po sylwestrowym molestowaniu seksualnym kobiet przez arabskich emigrantów? Czy Pani Angela Merkel złamała konstytucję wzywając do siebie emigrantów? Za swoje błędy piętnuje państwa sprzeciwiające się jej pomysłom i to w imię solidarności – a nie zapytała nikogo o zgodę. W Bawarii 9/10 emigrantów nie nadaje się na niemiecki rynek pracy. Poruszył też sprawę nierównego traktowania mniejszości polskiej w Niemczech – na podstawie ustaw hitlerowskich! Ocenił, że polski TK popełnił kardynalne błędy, a ci sędziowie powinni znać i zapewne znają dobrze zasady prawa, ale są bezkarni, są ponad prawem. Te podstawowe błędy trzeba przedstawić opinii publicznej w Europie, w języku niemieckim, angielskim, francuskim i hiszpańskim. Niech TK się wstydzi.

Red. Sabina Treffler czuwała nad przebiegiem spotkania i ciekawej dyskusji. Przedstawiała swoje obserwacje dotyczące jazgotu prasy niemieckiej wokół trybunału i demokracji w Polsce. Uważa, że to jest temat zastępczy, aby odwrócić uwagę Niemców od spraw zagrażających istnieniu ich państwa w dotychczasowym stanie najwyższego dobrobytu. Uczestnicy spotkania oceniali je bardzo dobrze – licznymi brawami dziękowali prowadzącym, a organizatorom po zakończeniu przekazali wiele serdecznych słów.

J.Ś.