Tekst alternatywny

Delegacja Polonii z USA w Polsce.

W dniach od 14 – 23 lutego 2020 roku, delegacja działaczy z kilku organizacji polonijnych tj. Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Komitetu Smoleńsko – Katyńskiego, Klubów Gazety Polskiej, Reduty Dobrego Imienia USA i Rodzin Radia Maryja przebywała w Polsce. Byli zaproszeni na coroczna Gale Gazety Polskiej, na której wręczono nagrody w rożnych kategoriach. Jarosław Kaczyński odebrał nagrodę Człowieka Roku 2019 Gazety Polskiej. Premier Mateusz Morawiecki odebrał, nagrodę Grzegorza I Wielkiego „Człowiek wielkiej odwagi” przyznana pośmiertnie przez miesięcznik Nowe Państwo, dla swojego ojca Kornela Morawieckiego. Drugim nagrodzonym w tej samej kategorii, za odważne głoszenie prawdy o II wojnie światowej został Edward Mosberg. Natomiast nagrodę Klubów Gazety Polskiej otrzymał ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. W imieniu wszystkich klubów, których jest już ok 500 na całym świecie, nagrodę wraz z innymi wręczył Tadeusz Antoniak z Filadelfii. Gala odbyła się w gmachu Filharmonii Narodowej w Warszawie i zgromadziła znakomitych gości ze świata polityki, dyplomacji, kultury , sztuki i filmu.
Grupa polonijna wzięła udział w szeregu spotkań z politykami oraz przedstawicielami rządu a także odwiedziła miejsca ważne dla patriotycznej Polonii.

Pierwszy dzień wizyty spędzili w Muzeum Pamięci gen. Ryszarda Kuklińskiego. Delegacje podjął dyr. muzeum pan Filip Frąckowiak. Zebrani mogli podziwiać nowoczesna, multimedialna ekspozycję poświęcona znakomitej historii bohaterskiej postawy gen. Ryszarda Kuklińskiego.

W sobotę 15 lutego większość delegatów uczestniczyło w konwencji wyborczej PiS, a Paweł Piekarczyk, Robert Jelski i Tadeusz Antoniak wzięli udział w spotkaniu z Abby Johnson – działaczki pro life, zorganizowanym w sejmie przez panią poseł Anna Marię Siarkowska. Na koniec sobotniego dnia cała grupa wzięła udział w spotkaniu z panem marszałkiem seniorem Antonim Macierewiczem. Jednym z tematów spotkania była rozmowa o przygotowaniach do uroczystości upamiętnienia ofiar Ludobójstwa Katyńskiego i Tragedii nad Smoleńskiem organizowanym corocznie w Amerykańskiej Częstochowie. Pan minister zapewnił , że na kwiecień będzie gotowa kolejna ważna część raportu technicznego z katastrofy smoleńskiej.

Kolejne spotkanie, które odbyło się w siedzibie Rady Ministrów także było sukcesem. Minister Jan Dziedziczak, odpowiedzialny za współpracę z Polonią zapewnił zebranych, że dla obecnych władz Polonia jest parterem a nie petentem jak to bywało w czasie trwania poprzednich rządów. Jacek Szklarski i Wiesław Wierzbowski zapewnili pana ministra , że sa w stałym kontakcie z konsulatem w NY w sprawie organizacji komisji wyborczych, pracują też nad powiększeniem ilości punktów do głosowania. Wiesław Wierzbowski zapewnił też Pana ministra o zaangażowaniu wielu działaczy wywodzących się z organizacji patriotyczna – niepodległościowych w pomoc wypełniania wniosków o rejestracje na listę spisu wyborców. Na koniec spotkania Tadeusz Antoniak w imieniu Zarządu Głównego Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej zaprosił ministra Dziedziczaka do wzięcia udział w corocznym Święcie Żołnierza Polskiego organizowanym 16 sierpnia w Amerykańskiej Częstochowie a także złożył propozycję przyłączenia się Kancelarii Pana ministra w organizację wizyty delegacji SWAP w Polsce na przełomie sierpnia i września 2020 roku i uczczenia udziału Armii Błękitnej w Bitwie Warszawskiej 1920.
Kolejny dzień rozpoczął się wizyta w Pałacu Prezydenckim, w kancelarii pana ministra Adama Kwiatkowskiego. Minister powitał zebranych i wyjaśnił, że prezydent Andrzej Duda nie mógł przybyć osobiście ze względu na obowiązki związane z trwająca kampanią. Minister Kwiatkowski zapewnił, że pan Prezydent pamięta a zarazem dziękuje za manifestację poparcia dla porozumień zawartych w czerwcu 2019, na którą podczas jego wizyty w Waszyngtonie przybyli liczni przedstawiciele Polonii z różnych nawet odległych stanów jak Kalifornia, Filadelfia, Chicago, Boston, New Jersey aby poprzeć Prezydentów Dudę oraz Trumpa. Minister przekazał podziękowania dla całej Polonii, która angażuje się w pracę dla Polski.
Po południu tego samego dnia grupa zwiedziła Muzeum Żołnierzy Wyklętych na Rakowieckiej. Osobiście oprowadzał ich dyrektor Jacek Pawlowicz.
Zwiedzanie miejsca kaźni polskich patriotów z okresu panowania reżimu komunistycznego zrobiło ogromne wrażenie na grupie przybyłej z USA. Wizyta ta była ważna także dlatego, że odbyła się tuż przed Świętem Żołnierzy Wyklętych.
Kolejny dzień był dniem wizyty w Urzędzie d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych. Goście zostali przyjęci przez pan ministra Jana Kasprzyka.
Głównym tematem rozmów była sprawa pomocy urzędu dla Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce w uczestnictwie w 100 letniej Rocznicy Bitwy Warszawskiej, w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Narodowej. Pan minister zapewniał ze obecne władze doceniają wkład Armii Błękitnej w odzyskanie niepodległości Polski w 1918 r. oraz ze znana mu jest aktywność dr Teofila Lachowicza na tym polu.

Przedstawiciele Polonii spotkali się również z prezesem IPN z panem Jarosławem Szrkiem, któremu towarzyszyli najbliżsi pracownicy m.in. dyrektor archiwum IPN Mariusz Żuławnik oraz dyrektor Adamem Siwek.
Oprócz wielu ważnych spraw, które zostały podniesione na spotkaniu był również temat który został przedstawiony przez Jerzego Polaka w imieniu powyższych organizacji polonijnych. Na ręce dyrektorów – do pionu śledczego IPN, złożono pismo w sprawie wyjaśnienia śmierci młodego, 15-to letniego chłopca Leszka Jamro z Podkarpacia – Nadola kolo Dukli, który w proteście przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981roku, założył wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej w Dukli podziemna organizacje Solidarnościowa „Powstańcy” mająca na celu doprowadzenie do uwolnienia internowanych przywódców Solidarności i odwołania stanu wojennego. Po wykryciu tej organizacji przez służby był prześladowany; bity i psychicznie torturowany przez miejscowa MO i SB. Tego bohaterskiego chłopca znaleziono nieżywego (powieszonego na drzewie) w dwa dni po wyjściu z domu 20 maja 1982 roku.
Na tym spotkaniu pan Prezes również zdeklarował przyłączenie się IPN do projektu SWAP – wkład Armii Błękitnej w bitwę warszawską z 1920. Rozmawiano również o stanie bieżącym projektu zainicjowanego przez księdza kanonika Mirosława Króla. Chodzi o budowę pomnika upamiętniającego Armie Błękitna na cmentarzu nieopodal Misji Polskiej i Seminarium w Orchard Lake MI, której kanclerzem jest właśnie ksiądz kanonik. Pomnik jest finansowany ze środków IPN. Obecnie 52 mogiłami żołnierzy Armii Hallera opiekuje się pani Henrietta Nowakowska, córka jednego z pochowanych tam bohaterów.
Na koniec spotkania, Jerzy Polak, były działacz Solidarności z Jasła, a obecnie szef Klubu GP – Stamford, Ct przedstawił imponującą kolekcję swoich fotografii z okresu stanu wojennego, prezentowanych wcześniej na wystawach – sympozjach historycznych miedzy innymi na Uniwersytecie Harvard, Elms College i w innych miejscach. Prezentacja ta spotkała się z ogromnym zainteresowaniem pracowników IPN z panem prezesem na czele, co rokuje na dobra współprace w tworzeniu przyszłych projektów historycznych.

Podsumowując wizytę na pewno można odnieść wrażenie, że przedstawiciele wyżej wymienionych resortów bardzo poważnie traktują Polonię i widza jej ogromny potencjał w wielu obszarach, np w obszarze polityki historycznej, czy tez działania w obronie dobrego imienia Polski, czy pomocy w organizowaniu wyborów.Trzeba też podkreślić, że w większości spotkań uczestniczył prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski, który również podkreślał jak bardzo ważna jest współpraca z organizacjami polonijnymi, patriotyczno – niepodległościowymi także w Obronie Dobrego Imienia Polski w świecie.

Opracowanie: Małgorzata Schulz oraz Aneta Antoniak

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress