Tekst alternatywny

Dość fałszowania wyborów! (wideo)

Niemal 80 organizacji obywatelskich przystąpiło do akcji Ruch Kontroli Wyborów. Tak wielkiej mobilizacji społecznej nie było od głosowania w wyborach do sejmu kontraktowego w czerwcu 1989 r. – Powołujemy ruch kontroli wyborów. Łączy nas wola obrony prawa i suwerenności narodu wobec zwiększających się z roku na rok zagrożeń – oznajmił Marcin Dybowski z Krucjaty Różańcowej, współorganizator konferencji „Powstań, Polsko”, która odbyła się w minioną sobotę w Częstochowie.

Organizatorami konferencji byli: Krucjata Różańcowa, którą reprezentował Marcin Dybowski, Solidarni 2010 – ich przedstawicielem była Ewa Stankiewicz – oraz Klub Ronina, w którego imieniu występował Józef Orzeł. Do ruchu przystąpiły m.in.: Kluby „Gazety Polskiej”, Studenci dla Rzeczypospolitej, Akademicki Klub Obywatelski im. Lecha Kaczyńskiego i stowarzyszenie „Pokolenie”.
Jednym z pomysłodawców inicjatywy był dr Jerzy Targalski. – Nie chodzi nam o to, by promować jakąkolwiek partię – podkreślił Targalski. Wyjaśnił, że celem inicjatywy jest kontrola przebiegu głosowań. Współpraca z ugrupowaniami politycznymi musi się ograniczać jedynie do tego, że będą one delegowały sygnatariuszy Ruchu do komisji wyborczych w charakterze członków lub mężów zaufania.
Organizatorzy Ruchu zamierzają przeszkolić swoich przedstawicieli w zakresie tworzenia stron internetowych. To na nie mają trafić skany lub zdjęcia protokołów wyborczych z wynikami głosowań. Dzięki temu będzie można szybko zliczyć głosy i porównać je z oficjalnymi wynikami podawanymi przez Państwową Komisję Wyborczą.
Sobotnia konferencja rozpoczęła się mszą św. na Jasnej Górze. Przewodniczył jej biskup senior Antoni Dydycz. – Mamy w Polsce rzekomą wolność, nie powinniśmy stawiać na bierność – podkreślił bp Dydycz w homilii.
Następnie w auli Domu Polonii w Częstochowie, nieopodal Jasnej Góry, na konferencji zgromadziło się ponad 1000 osób. – Kluby „Gazety Polskiej” włączą się w monitoring wyborów, tak jak robiliśmy to w poprzednich latach. Dobrze się stało, że Ruch stał się powszechny – mamy realną szansę, by pokazać rzeczywisty wybór Polaków – oznajmił Ryszard Kapuściński, szef Klubów „GP”.
Wtórował mu Marcin Dybowski z Krucjaty Różańcowej. Zaapelował do wszystkich niezależnych mediów o relacjonowanie wieczoru wyborczego oraz o zorganizowanie oddolnych badań. – Możemy udowodnić, że umiemy żyć bez przekazu zakłamanych mediów – podkreślił.
– To jest nasz ostatni moment, jeżeli nic nie zrobimy, to za chwilę Polski nie będzie – oznajmiła Dorota Kania z „Gazety Polskiej Codziennie”.
Obecny na konferencji Szymon Giżyński, poseł PiS u, przekazał zebranym przesłanie od Jarosława Kaczyńskiego. – My nie bronimy interesu partykularnego! Bronimy dobra wspólnego! – zapewnił poseł.

Źródło: Magdalena Piejko

logo_GPC_small


Konferencja „Powstań Polsko!” – podpisanie aktu założycielskiego Ruchu Kontroli Wyborów

Film opublikował:
redakcjaS2010, Husarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress