Tekst alternatywny

Dzień Polski w Hamburgu

Dzień Polski w Hamburgu  27.10.2019

Wspaniała atmosfera, pełna sala, przepyszne jedzenie i wybitny gość.

Hamburskie kluby i klub ,,GP” Norderstedt zorganizowały ,,Dzień Polski w Hamburgu”.

Wielkim zaszczytem dla nas jest fakt, że wystąpił u nas Jan Pierzak, wielki patriota, kompozytor i satyryk. Jan Pietrzak w swoim wystąpieniu przypomniał nam jak wspaniałym jesteśmy Narodem, jak wiele mamy zwycięstw, i jak wiele zrobiliśmy dla Europy i Świata. Przypomniał min. o polskich sierpniach. Rok 1914 rusza pierwsza kadrowa a za kilka lat Polska wygrywa ,,I Wojnę Światową” odzyskując niepodległość, sierpień 1920 gdzie Polacy zatrzymują nawałę bolszewicką ratując Europę przed zarazą ze wschodu, sierpień 1944 heroiczny bój z okupantem niemieckim w ,,Powstaniu Warszawskim”, sierpień 1980 powstanie ,,Solidarności” dzięki której za kilka lat upada reżim komunistyczny w Europie.

Opowiedział kilka anegdot i zaśpiewał kilka piosenek z czasu słusznie nam minionego jak również odnoszących się do dzisiejszej sytuacji geopolitycznej.

Jego kultową piosenkę której tytuł cytowali wielcy tego świata,, Żeby Polska była Polską” odśpiewała wspólnie cała sala wypełniona po brzegi.

O  procesie odzyskiwania niepodległości przez Polskę można było dowiedzieć się z wystawy ,,Ojcowie Niepodległości”

Księgarnia ,,Gazety Polskiej” w swojej bogatej ofercie polecała książki o tematyce patriotycznej i historycznej.

,,Dzień Polski” to również polskie smaki i zapachy.

O podniebienia gości  zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kochanowa pow. Tomaszowski, przygotowując tradycyjne polskie potrawy tj. bigos, pierogi, żurek, nalewki a wyroby regionalne, oscypki, smalec z gęsi, chleby z własnego wypieku, różnego rodzaju wędliny, zaprezentował  Pan Zenon Howiacki. Wszystko to przyjechało z Polski, żebyśmy poczuli się jak w domu.

Po takim wydarzeniu możemy czuć się bardziej zintegrowani między sobą jako Polacy mieszkający za granicą, jak  również  z naszą Ojczyzną Polską.

Relację z imprezy można obejrzeć na stronie Facebook Klub Gazety Polskiej Hamburg.

Przewodniczący klubu ,, GP” Hamburg
Mariusz Bartkiewicz