Tekst alternatywny

DZIERŻONIÓW II | Dzień Flagi


DZIERŻONIÓW II | Dzień Flagi

Dzierżoniów – Bielawa – Pieszyce – 2.05.2021.
„Flaga, nasz najważniejszy obok godła symbol narodowy, choć formalnie ustanowiona dopiero w 1831 r., od wieków towarzyszyła Polakom we wszystkich przełomowych wydarzeniach historycznych. Miłość do biało-czerwonej łączy naszą wspólnotę, daje nam siłę i nadzieję. Podczas 123 lat zaborów żyła w sercach naszych rodaków jako symbol wolnego i niepodległego państwa. Była świadkiem narodzin Niepodległej, Powstania Warszawskiego, Grudnia’70, „Solidarności” i oporu w stanie wojennym. Towarzyszyła naszym żołnierzom podczas Bitwy o Anglię i walk o Monte Cassino. Pamiętajmy o tym, szanujmy fakt, że przetrwaliśmy jako wspólnota – także dzięki symbolom narodowym – i bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami!” – napisał wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polski.
W 2021 roku w dniu Święta Narodowej Flagi musieliśmy zrezygnować z organizacji tradycyjnego spotkania na dzierżoniowskim Rynku. W zamian Obywatelski Ruch Patriotyczny, Klub Gazety Polskiej Dzierżoniów II oraz Komitet Miejski PiS zaproponowały mieszkańcom powiatu przejazd biało- czerwonej kolumny samochodów drogami i ulicami naszych miast. Mimo niesprzyjającej aury kilkanaście odświętnie udekorowanych narodowymi barwami samochodów odwiedziło kilka wiosek gminy Dzierżoniów – Włóki, Tuszyn i Kiełczyn. Potem po krótkim postoju na Rynku, prowadzeni przez policyjny samochód, przejechaliśmy do Bielawy na Plac Wolności i dalej do Pieszyc a stamtąd wróciliśmy do Dzierżoniowa.
Jak zwykle od lat pamiętaliśmy o tym ważnym wydarzeniu, o którym należy przypominać szczególnie pokoleniu młodych Polaków. Wierzyć wypada, że kolejne rocznice Dnia Flagi będą już tutaj obchodzone jak zwykle uroczyście i godnie.
Janusz Maniecki

Klub Gazety Polskiej Dzierżoniów II