Tekst alternatywny

DZIERŻONIÓW II | Pokojowa manifestacja poparcia dla Ukrainy na dzierżoniowskim rynku


Mija pięć tygodni od agresji Rosji na Ukrainę. Choć nie powiódł się rosyjski plan blitzkriegu, to z ziemią został zrównany Mariupol. Polska jest rzecznikiem Kijowa na forum międzynarodowym. Do naszego kraju od 24 lutego przybyło 2,4 mln uchodźców.
Potrzebne silniejsze sankcje
Mateusz Morawiecki stwierdził też, że Rosja obawia się długoterminowych sankcji, a Polska opowiada się za „miażdżącym” zestawem restrykcji. Jako przykłady wskazał konfiskatę majątków i zaprzestanie kupowania surowców. Premier przypomniał, że Warszawa ogłosiła plan zupełnego uniezależnienia się od rosyjskich węglowodorów – węgla, gmanu orman ropy naftowej. Dodatkowo Polska apeluje do KE o nałożenie specjalnego podatku na surowce sprowadzane z Rosji.

W czwartek 31 marca w Dzierżoniowie odbył się wiec solidarności z narodem ukraińskim, który został ponad 5 tygodni temu zaatakowany przez putinowską Rosję. Organizatorem wydarzenia był komitet miejski Prawa i Sprawiedliwości w Dzierżoniowie, któremu przewodniczy Zbigniew Zeń, Klub Gazety Polskiej Dzierżoniów II oraz Obywatelski Ruch Patriotyczny. Zebrani w liczbie ponad 40 osób spotkali się przed pomnikiem św. Jana Pawła II. Tam do przybyłych Polaków i Ukraińców w imieniu organizatorów przemówił Marcin Pięt, radny Rady Powiatu Dzierżoniowskiego. Serdecznie podziękował zebranym mieszkańcom i uchodźcom za przybycie na manifestację popierającą walczącą Ukrainę. Zapewnił o dalszej ciągłej pomocy uchodźcom – mamy dla was otwarte serca i domy – powiedział.
– Trzydziesty szósty dzień wojny, ale i trzydziesty szósty dzień pomocy jaką Dzierżoniów, Bielawa i Pieszyce oraz indywidualni mieszkańcy miast kierują w stronę rodzin z Ukrainy. Przekazywane przez Państwa dary mają ogromną wartość, ponieważ w nich ukryte jest serce i dobroć, a to oprócz gestu materialnego jest wielkim wsparciem. Za tą ofiarność, za to zaangażowanie, za wszelaką pomoc na rzecz Uchodźców składamy serdeczne podziękowania – powiedziała pani Tetiana Oliinyic, która ewakuowała się z ogarniętej wojną Ukrainy.
Następnie uczestnicy przeszli na dzierżoniowski rynek, gdzie do zebranych przemówił Jarosław Kresa – wicewojewoda dolnośląski, który powiedział: – Moskale od stuleci są nieszczęściem dla swoich sąsiadów. Wiele razy w historii przekonali się o tym Polacy. Dzisiaj z brutalnym najazdem Moskwy mężnie walczą żołnierze Ukrainy. Walczą za wolność swojej ojczyzny, ale walczą też o bezpieczeństwo i wolność Europy, w tym Polski. Polacy, wielokrotnie ciężko doświadczani przez historię, doceniają tę ofiarę krwi i starają się wszelkimi sposobami pomagać uchodźcom wojennym z bratniej Ukrainy. Nasz dom jest dzisiaj waszym domem. Chwała Ukrainie, niech żyje Polska!.
– Życzę wam drodzy przyjaciele z Ukrainy zwycięstwa w tej nierównej walce ze zbrodniczą Rosją – dodał.
Na koniec spotkania odśpiewano hymn Polski i Ukrainy oraz wykonano pamiątkową fotografię.
Kazimierz M. Janeczko
Klub Gazety Polskiej Dzierżoniów II