Tekst alternatywny

DZIERŻONIÓW II |Wielki protest Solidarności w Warszawie – 10.05.2024.


– Ogłaszamy pospolite ruszenie, jeśli chodzi o zbieranie podpisów pod referendum obywatelskim, aby Polacy mogli się faktycznie wypowiedzieć i wyrzucić Zielony Ład do kosza – powiedział 10.05. na demonstracji przewodniczący Solidarności Piotr Duda. Związkowcy protestowali przeciwko unijnej polityce klimatycznej, która w ich ocenie doprowadzi do zniszczenia polskiego rolnictwa, podniesienia cen prądu, ciepła i transportu, a także upadku lub ucieczki przemysłu poza Europę.

Rolnicy nie zamierzają odpuszczać. W piątek 10 maja o godzinie 12:00 rozpoczął się kolejny wielki protest w Warszawie. Manifestację zorganizowała „Solidarność”, wzięli w niej udział też politycy PiS. W Sejmie delegacja związkowców spotkała się z marszałkiem Szymonem Hołownią.

Według Obszańskiego, rolnicy nie mogą zgodzić się na ugorowanie ziemi i dominację wielkich sieci handlowych. „Musimy zawalczyć o to, żeby zrepolonizować polskie sklepy. Polski przemysł rolno-spożywczy w większości jest w rękach zachodnich. Musimy zrobić wszystko, aby małe firmy wzmacniać i osłabiać te duże koncerny” – mówił. Podkreślił, że to przez Zielony Ład rosną ceny energii, co powoduje ubożenie społeczeństwa. „Nie pozwólmy na to. Jesteśmy jedną wielką siłą, jesteśmy Polakami. Tworzymy siłę, której nikt nie będzie miał możliwości się przeciwstawić. Musimy zawalczyć o nas, o siebie, o Polskę” – apelował Obszański. (Źródło: https://www.portalspozywczy.pl/)

W manifestacji brała udział delegacja z powiatu dzierżoniowskiego, byli to członkowie NSZZ Solidarność, PiS, Klubu GP Dz II, Obywatelskiego Ruchu Patriotycznego oraz grup i stowarzyszeń patriotycznych, mających Polskę w sercu. Rządowi 13. grudnia powiedzieli stanowcze nie, dla bezprawia, łamania konstytucji, wprowadzania zielonego ładu i zmiany traktatów UE, które doprowadzą Polskę do utraty suwerenności.
Kazimierz M. Janeczko

https://www.st-orp.pl/stro/m458.html

Zdjęcia: Stefan Grefling, Zdzisław Mikułko, Klub GP Dzierżoniów II