Tekst alternatywny

RZYM | „Fontane di Roma”. Tomasz Sakiewicz i Dominika Zamara z prestiżową nagrodą!


Dziś podczas uroczystej gali na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i ‚Gazety Polskiej Codziennie” oraz Dominika Zamara, polska sopranistka operowa wykształcona artystycznie we Włoszech, zostali uhonorowani nagrodami „Fontane di Roma”.

To już 38. edycja Międzynarodowej Nagrody „Fontane di Roma”, ustanowionej w hołdzie wybitnemu kompozytorowi Giuseppe Verdiemu. Nagroda przyznawana jest przez międzynarodową akademię La Sponda, na której czele stoi Benito Corradini, wybitny popularyzator sztuki, redaktor powstałego w 1972 czasopisma „La Sponda”.

Nagroda, jak czytamy na stronie Akademii, jest wyrazem podziwu dla „prestiżowej i profesjonalnej działalności” osobistości świata sztuki, kultury i pracy na rzecz przedsięwzięć społecznych.

W dziedzinie kultury – jako najwybitniejsza sopranistka we Włoszech – uhonorowana została Dominika Zamara. Repertuar tej wspaniałej artystki sięga od muzyki barokowej po współczesną i obejmuje operę, dzieła sakralne i pieśni. Dominika Zamara śpiewa w języku włoskim, francuskim, angielskim, polskim, niemieckim, rosyjskim, czeskim, słowackim i łacińskim.

W dziedzinie dziennikarstwa nagrodzono Tomasza Sakiewicza.

Oprócz Tomasza Sakiewicza i Dominiki Zamary, nagrodę otrzymał również kardynał Marcello Semeraro, emerytowany arcybiskup Albano, Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych – ten sam, który koncelebrował mszę kanonizacyjną Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Matki Elżbiety Róży Czackiej.

– Bardzo chciałbym podziękować za tę wspaniałą nagrodę – mówił redaktor Sakiewicz. Jak podkreślił, słowo „Solidarność” jest bardzo bliskie Polakom.

– Należałem do tych, którzy walczyli w komunistycznym podziemiu i walczyli o to, by Solidarność mogła wrócić. Zaczynaliśmy od walki o Solidarność, a potem utworzyliśmy media, kiedy przyszła wolność – podkreślił.

Od początku, kiedy założyliśmy pierwszą organizację konspiracyjną, opieraliśmy się na myśli Jana Pawła II. To była podstawa myślenia o organizacji społecznej i przyszłej Polsce, o przyszłej Europie.

– Dziś z jednej niewielkiej grupki konspiracyjnej, mamy grupę mediów, w której jest telewizja, gazeta codzienna, tygodnik, portale, ale przede wszystkim ruch społeczny, który ogarnia trzy kontynenty, od Australii przez Europę aż do Ameryki. Wczoraj mieliśmy uroczystość otwarcia Klubu Gazety Polskiej w Rzymie. Liczymy, że w ten sposób myśl, którą Jan Paweł II zapoczątkował w naszym kraju, będziemy mogli ze strony Polski, poprzez Kluby, propagować

– wskazał Sakiewicz.

Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” dodał, że kiedy zastanawiamy się, jak powinna wyglądać konstrukcja zjednoczonej Europy, to nie potrzebujemy nowych projektów. „Ten projekt już kiedyś stworzył i opisał w swoich przemówieniach i encyklikach Jan Paweł II. Trzeba być sobą, trzeba wierzyć i wtedy można być w jedności. Kiedy człowiek traci swoją tożsamość, też traci jedność z innymi ludźmi” – zakończył.

Tomasz Sakiewicz, wraz z przewodniczącym Klubów „Gazety Polskiej” Ryszardem Kapuścińskim (który w stolicy Włoch nie mógł być obecny) zostali również już wczoraj uhonorowani medalami i dyplomami za wybitne osiągnięcia na rzecz „polskich wartości, patriotyzmu i rzetelnego dziennikarstwa” przyznawanymi przez działające w Rzymie stowarzyszenie „Polska w Sercu”.

Polska delegacja uczestniczyła wczoraj także w uroczystej inauguracji Klubu „Gazety Polskiej” w Rzymie. Wydarzenie uświetnił koncert w Bazylice Świętego Pankracego z udziałem sopranistki Dominiki Zamary. Pierwsza pieśń Ave Maria została zadedykowana śp. dr. Jerzemu Targalskiemu.

Delegacja modliła się również przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra oraz spotkała się z ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej, Januszem Kotańskim.

W skład delegacji polskiej, która przyleciała do Rzymu jest m.in. Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”, Katarzyna Gójska, redaktor naczelna miesięcznika „Nowe Państwo”, Paweł Piekarczyk, koordynator zagranicznych klubów „GP”, Beata Dróżdż – prezes Forum S.A., wydawcy „Gazety Polskiej Codziennie”, Ewa Wójcik, prezes fundacji Klubów Gazety Polskiej, i red. Adrian Stankowski.

źródło: https://niezalezna.pl/412970-fontane-di-roma-tomasz-sakiewicz-i-dominika-zamara-z-prestizowa-nagroda | www.niezalezna.pl

Klub Gazety Polskiej Rzym

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress