Tekst alternatywny

[WIDEO, FOTO] Łzy wzruszenia pod Monte Cassino, czyli drugi dzień Zjazdu Klubów „GP” Europy Zachodniej


W drugim dniu VII Zjazdu Klubów „GP” Europy Zachodniej uczestnicy wydarzenia udali się na wycieczkę do klasztoru na Monte Cassino, a także odwiedzili Polski Cmentarz Wojenny w tym miejscu oraz udali się na wzgórze 593, z którego polskie oddziały przeprowadziły atak na pozycje niemieckie. O heroizmie naszych rodaków klubowiczom opowiedział red. Tomasz Łysiak oraz ks. Łukasz Kotarba, dyrektor Domu Polskiego Jana Pawła II w Rzymie. Nie zabrakło łez wzruszenia.

Tym razem Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej odbywa się we włoskim Castel Gandolfo, czyli miejscowości znanej m.in. z przepięknych widoków oraz letniej rezydencji papieskiej W drugim dniu Zjazdu uczestnicy wydarzenia wybrali się na wycieczkę historyczną na Monte Cassino. Oprócz zwiedzania słynnego klasztoru klubowicze złożyli również kwiaty oraz zapalili znicze na Polskim Cmentarzy Wojskowym na Monte Cassino, gdzie znajduje się m.in. grób gen. Władysława Andersa i jego małżonki. Przewodnikami wycieczki byli natomiast red. Tomasz Łysiak, szef działu historia w „GP” oraz ks. Łukasz Kotarba, dyrektor Domu Polskiego Jana Pawła II w Rzymie.

„Poprzez kontakt czytelników z dziennikarzami, którzy na co dzień piszą w naszych mediach tworzymy więź i wspólnotę. Na tych spotkaniach dzieją się rzeczy bardzo ważne. Rozumiemy się wzajemnie, czujemy, żartujemy między sobą. Drugą istotną rzeczą jest to, że tę wspólnotę tworzymy na bazie wspólnego doświadczania piękna naszej historii. Byliśmy pod Monte Cassino, złożyliśmy kwiaty na polskim cmentarzu, poszliśmy szlakiem bojowym 2. Korpusu Polskiego. Wszyscy przeżyliśmy coś razem, wzruszaliśmy się. Takie momenty są bezcenne i to one nas cementują” – powiedział nam red. Tomasz Łysiak.

Z kolei ks. Kotarba podkreślił, że takie spotkania mają ogromny walor edukacyjny.

„Takie spotkania uzmysławiają nam jak wielką ofiarę złożyli ci, którzy polegli za wolność ojczyzny. Za to, aby Polska mogła istnieć nie tylko na mapach, ale w sercu każdego z nas. Po drugie, ogromnie ważne jest przesłanie, z którym ci żołnierze szli na bitwę. Oni walczyli za nasz kraj, za Boga, za swoich przyjaciół, potomków i za samych siebie. To bardzo istotne” – mówi ks. Kotarba.

Zapytaliśmy też uczestników VII Zjazdu Klubów „GP” Europy Zachodniej o wrażenia z dzisiejszej wycieczki.

„Atmosfera jest niesamowita. Przeżycia, które mogliśmy doświadczyć są niezapomniane. Redaktor Tomasz Łysiak na włoskiej ziemi opowiedział nam wspaniałą, wzruszającą historię o heroizmie poprzednich pokoleń Polaków. Piękne jest to, że z takich wyjazdów przywozimy również potężną dawkę wiedzy, którą przekazują eksperci w danych tematach”

– ocenia Agnieszka Olszewska z Klubu „GP” w Monachium.

Z kolei dr Aleksander Nowak, szef Klubu „GP” w Rzymie i jednocześnie współorganizator Zjazdu zaznacza, że na spotkaniach Klubów „GP” umacnia się przyjaźń polonijna.

„To, że możemy się spotkać i wymienić poglądami, doświadczeniami i spostrzeżeniami jest bardzo ważne, szczególnie w dzisiejszych czasach. Nawzajem dodajemy sobie również otuchy do tej walki, która ideologicznej, którą trzeba będzie stoczyć. Jeśli widzisz drugiego człowieka, który ma podobne poglądy, kieruje się w życiu podobnymi ideami, a jednocześnie na co dzień mieszka setki czy tysiące kilometrów dalej, to bardzo umacnia. Poprzez bycie razem umacniamy też naszą polonijną przyjaźń. Serdecznie zapraszamy inne osoby do uczestnictwa w kolejnych tego typu inicjatywach” – powiedział Aleksander Nowak, przewodniczący Klubu GP w Rzymie.

Mimo iż Zjazd jest organizowany przede wszystkim dla Klubów „GP” z Europy Zachodniej, to nie zabrakło na nim również klubowiczów z Polski, którzy ze wzruszeniem słuchali historii o bitwie o Monte Cassino.

„Ten dzień to była eksplozja uczuć. Wielkie wzruszenie na cmentarzu na Monte Cassino. Ja dziś dwa razy uroniłam łzy, a nie często to robię. To jest wspaniałe, że nasze spotkania nie polegają tylko na siedzeniu i słuchaniu ciekawych wykładów, które zawsze są bardzo pouczające, ale również mamy okazję zwiedzić ważne dla Polski miejsca i posłuchać o wydarzeniach historycznych od ekspertów. To jest niesamowite przeżycie i każdego zachęcam, aby chociaż raz spróbował. Jest spora szansa, ze jeśli przyjedzie się na Zjazd Klubów GP raz to będzie się wracało na nie wielokrotnie” – Wioletta Stasiak z Klubu GP w Wejherowie.

Na tegorocznym Zjeździe obecna jest również Iwona z Gdyni, która w tego typu wydarzeniu udział bierze po raz pierwszy, a zdecydowała się na to za namową koleżanki.

„Ten wyjazd jest wspaniały. Ogromne podziękowania dla organizatorów, którzy wykonali kawał świetnej roboty. Panele, które się odbyły były bardzo interesujące. Natomiast dzisiejsza wycieczka na Monte Cassino przeszła moje największe oczekiwania. Byłam we Włoszech wielokrotnie, ale to co dziś przeżyłam zapiera dech w piersiach. Jeśli tylko będę miała możliwość z pewnością pojadę na następny wyjazd Klubów GP” – powiedziała nam Iwona z Gdyni.

Źródło: niezalezna.pl

Autor: Jan Przemyłski

 

Więcej KlubyGP.pl

„Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023”

Oddanie hołdu żołnierzom generała Władysława Andersa i promowanie kultury polskiej na szlaku ich walk we Włoszech. Monte Cassino

Więcej KlubyGP.pl

„Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023”

Opublikowany przez Kluby Gazety Polskiej Sobota, 27 maja 2023

2023 Włochy - Belka