Tekst alternatywny

[FOTORELACJA] Kluby Gazety Polskiej z wizytą w Brukseli

Kluby Gazety Polskiej z wizytą w Brukseli

Z inicjatywy Posła Parlamentu Europejskiego Sławomira Kłosowskiego przedstawiciele Klubów Gazet Polskiej odwiedzili Brukselę. Wyjazd został zorganizowany pod egidą KGP w Opolu – macierzystego rejonu europosła, a skład „wyprawy” tworzyli oprócz tego klubowicze z: Gliwic, Krakowa, Piotrkowa Trybunalskiego, Wałbrzycha, Legnicy, Oławy i Wrocławia.

Gośćmi specjalnymi byli mieszkańcy miejscowości Landzmierz w Województwie Opolskim, która w lipcu została poszkodowana przez trąbę powietrzną. Europoseł Kłosowski osobiście zaangażował się w pomoc dla zniszczonej miejscowości a widząc poświęcenie mieszkańców w obliczu katastrofy postanowił wynagrodzić ich postawę zaproszeniem na ten wyjazd.

Wizyta trwała dwa dni, które zostały spędzone bardzo intensywnie. Zaczęło się oczywiście od zwiedzenia gmachu Parlamentu Europejskiego z osobistym oprowadzeniem przez Europosła Kłosowskiego. W trakcie zwiedzania przedstawiono podstawowe zasady i realia funkcjonowania PE i zaprezentowano salę plenarną.

Bruksela współcześnie jest uważana za „stolicę Europy” i skupia w swym obrębie większość machiny biurokratycznej Unii Europejskiej, lecz oprócz tego posiada głęboko historyczny rodowód sięgający czasów średniowiecza. Świadectwem tych tradycji jest piękna wielowiekowa zabudowa na czele z Grand Place (Wielkim Rynkiem) perłą architektury złożoną z ratusza i kamienic będących mieszanką stylów gotyckiego, renesansowego i barokowego. I właśnie to miejsce będące na liście światowego dziedzictwa UNESCO było dane zobaczyć uczestnikom wyjazdu podczas wieczornego spaceru, kiedy oświetlenie nadaje wyjątkowego klimatu temu miejscu.

Oprócz wrażeń estetycznych Bruksela zapewnia też te kulinarne – frytki, piwo, czekolada i mule to znaki firmowe tego miasta. Tego ostatniego dania nie zabrakło oczywiście na uroczystej kolacji, którą Europoseł podjął na zakończenie pierwszego dnia.

Symbolem chrześcijańskiego rodowodu Belgii jest monumentalna Katedra Świętego Michała i Świętej Guduli i właśnie od jej zwiedzania rozpoczął się drugi, ostatni, dzień pobytu. Następnie ponownie wrócono na brukselską starówkę, którą podziwiano tym razem w asyście profesjonalnego przewodnika a ostatnim punktem programu przez powrotem do Polski było odwiedzenie „Atomium”, osobliwej budowli powstałej na potrzeby światowej wystawy „Expo” w 1958 roku.

Stolica Belgii przez swoją rolę w UE i turystyczną atrakcyjność siłą rzeczy jest skupiskiem wielokulturowości. Na ulicach widać ludzi wszystkich ras i słychać mnogość języków. Pozornie wszystko wskazuje, że jest to typowe miasto tętniące życiem z prozaicznymi problemami dnia codziennego takimi jak gigantyczne uliczne korki. Jednak pojawiające się znienacka patrole wojskowe w pełnym bojowym rynsztunku i „długą bronią” lub ciężarówki wypełnione żołnierzami mącą tą „zwyczajność” i przypominają, że gdzieś zostały zachwiane proporcje. Że jedna z grup będących składnikiem tej „wielokulturowości” chce zdominować całą resztę i narzucić swoje warunki.

Pusta katolicka świątynia pozostawiona jedynie na łaskę turystów, ludzie o śniadej karnacji w charakterystycznych muzułmańskich strojach a nawet, co chwilę pojawiające się sklepy mięsne z „wołowiną halal” uświadamiają, że Belgia jest już krajem nieodwracalnie zmienionym, jeżeli nie straconym.

Za pomoc w organizacji wyjazdu dziękujemy Pani Magdalenie Kalickiej z biura Prawa i Sprawiedliwości w Opolu.

Tekst/Foto: Grzegorz Bieniarz/ Klub „GP” Opole

Foto.: Andrzej Trzuszczak/Klub „GP” Piotrków Trybunalski

Serdecznie dziękujemy posłowi Parlamentu Europejskiego Sławomirowi Kłosowskiemu za otrzymane zaproszenie oraz Pani Magdzie Kalickiej, Panu Ryszardowi Szram za doskonałą organizację wyjazdu.

 

Bruksela

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress