Tekst alternatywny

FOTORELACJA – Uroczystości 23 października w Budapeszcie (wideo)

FOTORELACJA – Uroczystości 23 października w Budapeszcie

Składamy gorące podziękowania dla wszystkich uczestników wyjazdu do Budapesztu na uroczystości upamiętniające 60. rocznicę rewolucji węgierskiej i za wzruszające chwile jakie spędziliśmy razem z Prezydentem RP Andrzejem Dudą podczas uroczystości pod pomnikiem gen. Józefa Bema. Podziękowania kierujemy do klubów z: Krakowa, Poznania, Nowego Sącza, Proszowic, Stalowej Woli, Tychów, Piotrkowa Trybunalskiego, Redy, Rypina, Elbląga, Kartuz, Kalisza, Kielc, Raciborza, Wiednia. Dziękujemy prezesowi węgierskiego Forum Społecznej Jedności CÖF panu Csizmadii László, za ogrom pracy jaki włożył w organizację naszego przyjazdu. Dla Patrycji i Daniela Pászt, którzy służyli wszelką pomocą, dla przewodniczącej Klubu „GP” w Budapeszcie Joanny Urbańskiej, Marii Machl, Urszuli Fiołek, Violetty MackiewiczSasiak, Beaty Dróżdż  i Ewie Wójcik, które przyczyniły się do wielkiego sukcesu naszej wizyty w Budapeszcie.

Ryszard Kapuściński

Obchody 60. rocznicy powstania na Węgrzech. Uczestnicy organizowanego przez kluby „Gazety Polskiej” Wielkiego Wyjazdu na Węgry wrócili do Polski. W Budapeszcie wzięli udział w uroczystościach z okazji Święta Narodowego Węgier. W wyjeździe wzięli udział członkowie klubów „Gazety Polskiej” oraz przedstawiciele redakcji „GP”. Uczestnicy wyjazdu włączyli się w uroczystości państwowe przed Muzeum Narodowym, później z Węgrami przemaszerowali na Zamek Królewski. Przed Muzeum Narodowym premier Viktor Orban wygłosił przemówienie. Podkreślił polsko-węgierską przyjaźń. My Węgrzy i Polacy wiemy, że działać można tylko będąc odważnym – stwierdził premier.

Ciepłe słowa powtórzył również podczas spotkania w cztery oczy z Tomaszem Sakiewiczem, redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej” i Ryszardem Kapuścińskim, szefem klubów „GP”. Spotkanie odbywało się w przepięknej siedzibie węgierskiego parlamentu.

Przez blisko godzinę rozmawialiśmy o problemach naszego regionu, w tym niestabilnej sytuacji na Ukrainie. Sporo miejsca w rozmowie zajęła nam kwestia imigrantów. Viktor Orbán potwierdził, że będzie bronił Polski przed zapędami zachodniej Europy. Stwierdził, że bardzo liczy na to, iż Polska zacznie odgrywać znaczącą rolę w regionie – relacjonował rozmowę redaktor naczelny „Gazety Polskiej”. Polska delegacja wręczyła premierowi Węgier replikę miecza koronacyjnego królów polskich.

Okazało się, że Viktor Orbán doskonale zna polską historię – podkreślił Sakiewicz. Pod ogromnym wrażeniem rozmowy był również Ryszard Kapuściński, szef klubów „Gazety Polskiej”. Orbán dziękował nam za wsparcie, którego udzieliliśmy Węgrom, gdy tego najbardziej potrzebowali w 2012 r. – mówił Kapuściński. Prezes klubów „GP” przyznał, że premier Węgier zrobił na nim piorunujące wrażenie jako zdecydowany lider. Viktor Orbán podarował polskim gościom srebrne medale z wizerunkiem św. Stefana.
Redakcja vod: Dziękujemy naszym wspaniałym Klubom i wszystkim którzy pomogli w zorganizowaniu tego wyjazdu.

wideo: Krzysztof Sakiewicz

Początek przemówienia premiera Węgier Viktora Orbána:

Słowa polskiego hymnu brzmią: „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy.” Węgrzy odpowiadają słowami Pieśni Narodu: „Na Boga Węgrów przysięgamy, przysięgamy, że już więcej nie będziemy niewolnikami!” Legiony polskie pisały na swoich sztandarach: „Za wolność waszą i naszą.” Tak było w 1848 r., tak było i w 1956 r., tak jest również i dziś. To tysiącletnia przyjaźń dwóch odważnych narodów, kochających wolność. Serdecznie witam w stolicy Węgier, na głównym placu naszego narodu Pana Andrzeja Dudę, Prezydenta Polski. Razem z nim pozdrawiam cały naród polski. Niech Bóg chroni Polskę! Z wdzięcznym sercem pozdrawiam w naszej świętującej wspólnocie bohaterów 1956 r. Życzymy im długich lat życia! Witam serdeczne wszystkich przyjaciół Węgier z 26 krajów, którzy wspierali nas w tamtych trudnych dniach i dziś świętują razem z nami.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z obchodów 60. rocznicy powstania na Węgrzech
(fotorelacja będzie uzupełniana na bieżąco)

Foto.:
– Andrzej Trzuszczak/Klub GP Piotrków Trybunalski

– Łańduch Ryszard/ Klub GP Kalisz

– Jerzy Kenig/Klub GP Kielce

– Kazimierz Mroczyński/Klub GP Rypin

– Jacek Zieliński/Klub „GP” Reda, zapraszamy do obejrzenia fotorelacji: https://www.dropbox.com/sh/v0egowe6dckwvt4/AACR2asvYoWWvYa-66oVXGFva?dl=0

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress