Tekst alternatywny

GARWOLIN | Spotkanie z Marcinem Wolskim


Marcin Wolski spotkał się z mieszkańcami Garwolina i powiatu garwolińskiego. Spotkanie na zaproszenie Klubu Gazety Polskiej w Garwolinie miało miejsce w Kawiarence „Na Górce” w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie w piątek, 25 listopada o g. 18.

Spotkanie w konwencji wywiadu z gościem poprowadziła Iwona Kurowska, przewodnicząca KGP w Garwolinie. Marcin Wolski opowiadając o swoich życiowych rolach, odkrywał także kulisy współczesnej historii Polski z osobistej perspektywy. Spotkanie było okazją do wspomnieniowej podróży po polskich dziejach z udziałem najważniejszych postaci polskiej sceny politycznej i artystycznej.
Uczestnicy spotkania kierowali w stronę gościa wiele pytań, zarówno dotyczących przeszłości jak i przyszłości, a przede wszystkim prosili o analizę i komentarz do obecnych wydarzeń . Mogli także kupić książki pisarza, który wszystkim chętnym wpisał osobiste dedykacje.
Pointą spotkania stał się wierszyk zaimprowizowany przez Marcina Wolskiego z okazji spotkania w Garwolinie.
W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Poseł Grzegorz Woźniak, Burmistrz Łaskarzewa Anna Laskowska z sekretarzem Henrykiem Dąbrowskim, Wójt Gminy Borowie Wiesław Gąska, Kierownik GOPS Tomasz Majczyna, radni miasta Garwolina Tomasz Wesołowski, Piotr Piesiewicz i Stanisław Piesiewicz, radny powiatowy Maciej Kurowski.

Marcin Wolski dziś najbardziej kojarzony z programem satyryczno-politycznym „W tyle wizji”, którego jest pomysłodawcą i współtwórcą to człowiek wielu talentów. Jest dziennikarzem, pisarzem, satyrykiem, reżyserem i wykonawcą kabaretowym, felietonistą. Nieco starszym znany jako twórca audycji „60 minut na godzinę” nadawanej w Programie 3, ZSYP w Programie 1. Był także dyrektorem Programu 1 i Programu 2 Polskiego Radia, a także Programu 2 TVP. W roku 2018 pełnił funkcję dyrektora Agencji Kreacji Rozrywki TVP, następnie doradcy zarządu TVP.

Większość napisanych przez Wolskiego tekstów zrealizowano w postaci skeczy i cyklicznych słuchowisk radiowych. Najbardziej znane to Laboratorium nr 8, Świnka oraz Matriarchat, podobno inspiracja dla scenariusza Seksmisji. W latach 1991–1993 był współautorem popularnego programu Polskie ZOO, później także szopek noworocznych, przedstawiających w krzywym zwierciadle polską scenę polityczną.
Obecnie jest stałym felietonistą w „Gazecie Polskiej” i „Tygodniku Solidarność”. Pisał felietony do „Wprost”. Publikuje także w tygodniku „Do Rzeczy”. Marcin Wolski jest także podróżnikiem. Zwiedził ponad 130 krajów świata. W roku 2020 ukazała się jego książka pt. W 80 podroży dookoła świata, w której opisuje swoje podróże i wrażenia ze spotkań z innymi kulturami.

Foto: Maciej Kurowski i Grzegorz Woźniak

KLUB GAZETY POLSKIEJ GARWOLIN