Tekst alternatywny

Gauck odpowiada, Komorowski milczy – 04.12.2013 r.

Gauck odpowiada, Komorowski milczy – 04.12.2013 r.

Wizyta prezydentów Polski i Niemiec – Bronisława Komorowskiego i Joachima Gaucka – na inauguracji roku akademickiego w Collegium Polonicum w Słubicach i na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą stała się okazją do przekazania petycji przez kluby „GP” z Berlina-Brandenburga, Berlina2, Hamburga, Szczecina, Paryża, Krosna Odrzańskiego, Poznania, Zielonej Góry, Wschowy i Essen do obu prezydentów. Postulowano w niej między innymi: „Wnosimy o oficjalne zajęcie stanowiska przez Urząd Prezydenta w sprawie kłamstw historycznych w mediach RFN, poniżających Polaków jakoby ci byli sprawcami mordów i gehenny niewinnych ludzi w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych oraz gettach”, i wzywano do zainteresowania wyjaśnieniem tragedii nad Smoleńskiem.

Na petycję klubów „GP” odpowiedział prezydent Niemiec Joachim Gauck natomiast prezydent Bronisław Komorowski nie raczył odnieść się do słusznych żądań klubów „GP” i nie odpowiedział na petycję.

W liście do klubów prezydent Joachim Gauck użył wielu ogólników często stosowanych przez polityków, takich jak: „Panu Prezydentowi wyjątkowo zależy na pojednaniu europejskich narodów”; „Szczególnie ważna jest przyjaźń polsko-niemiecka”; jednak w liście znalazło się również ważne stwierdzenie, że niemiecki prezydent wie, że Polacy doznali ze strony nazistowskiego reżimu wielu okrutnych cierpień.

Członkowie klubów „GP” którzy upominają się o godne traktowanie Polaków za granicą są zdziwieni brakiem odpowiedzi od prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Przewodniczący klubu „GP” Berlin-Brandenburg Józef Galiński w rozmowie z portalem niezalezna.pl stwierdził, że „odpowiedź prezydenta Niemiec nie jest w pełni satysfakcjonująca, ale sam fakt, że Gauck napisał jest godny podkreślenia. Tym bardziej, jeżeli porównamy to z brakiem zainteresowania naszą sprawą i jakiejkolwiek odpowiedzi od tego, który, naszym zdaniem, powinien być najbardziej zainteresowany, czyli od Bronisława Komorowskiego”.

Anna Halves z hamburskiego klubu „GP” portalowi niezalezna.pl powiedziała, iż „odpowiedź Gaucka jest istotna, także z punktu widzenia szerszego zainteresowania na arenie międzynarodowej śledztwem smoleńskim oraz problemem dyskryminowania Polonii w Niemczech. Już od dawna, wspólnie z hamburskim oddziałem Związku Polaków w Niemczech spod znaku Rodła, robimy wszystko, aby ważne dla nas sprawy, w tym oczywiście katastrofa smoleńska, ale także problemy tutejszej Polonii, zyskały międzynarodowe znaczenie”.

Mamy nadzieję, że pan prezydent Bronisław Komorowski znajdzie czas i odpowie na petycję ludzi którzy godnie reprezentują Polskę w Europie.

W Paryżu z inicjatywy Klubu „GP” miał miejsce happening – “Pan Tadeusz protestuje w Paryżu”. Był to wyraz sprzeciwu wobec ograniczeniom lektur szkolnych w polskich szkołach, m.in. poetów wielkiej emigracji – Mickiewicza i Norwida. Dodatkowy smak temu protestowi nadawał fakt, ze Adam Mickiewicz był współzałożycielem właśnie w stolicy Francji Polskiej Misji Katolickiej. Przed kościołem członkowie klubu czytali m.in. fragmenty “Pana Tadeusza” i śpiewali pieśni patriotyczne.

W Klubach „GP” w Opolu, Gdańsk II, Gnieźnie i Olsztynie odbyło się spotkanie ze Sławomirem Cenckiewiczem połączone z promocją jego najnowszej książki pt. „Wałęsa – człowiek z teczki.”

W Krakowie odbyło się spotkanie zatytułowane „Węgierski łącznik”. Gośćmi byli Aranka i Aleksander Małkiewiczowie, Kazimierz Koszyk, Bartosz Stawiarski i Piotr Stefaniak oraz Imre Molnar. Na spotkaniu wspominano wizytę grupy 500 Węgrów na Święcie Niepodległości w Krakowie.

Ponad setka osób uczestniczyła w krakowskiej księgarni „GP” w spotkaniu z Witoldem Gadowskim połączonego z promocją najnowszej książki gościa pt. „Smak wojny”; spotkanie prowadził Ryszard Kapuściński. Relacja wideo: klubygazetypolskiej.pl

Klub „GP” Wiedeń II zorganizował drugą w Wiedniu a trzecią zagraniczną ekspozycję wystawy „Warto być Polakiem”. Tym razem ekspozycję ulokowano w plenerze, z myślą o zwiedzaniu jej w godzinach wieczornych.

W Wałbrzychu odbyła się projekcja filmu ”W Cieniu”, zorganizowana przez Klub „GP” w Wałbrzychu.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress