Tekst alternatywny

GLASGOW, EDYNBURG (SZKOCJA) | Relacja z koncertów Pawła Piekarczyka (WIDEO)


W ostatni weekend Paweł Piekarczyk odwiedził Szkocję gdzie zagrał aż trzy koncerty w tym dwa w Glasgow i jeden w Edynburgu. Było to prawdziwe wydarzenie dla naszej Polonii, która przyjęła go niezwykle ciepło.

W dniu 29 października o godz 18:00 oraz 30 października o godz 19:00 odbyły się koncerty Pawła Piekarczyka w kościele Św. Anny w Glasgow. W koncertach uczestniczyli słuchacze oraz ks.prob.mgr Leszek Rygiewicz wraz z członkami Klubu „Gazety Polskiej”w Glasgow. To dzięki uprzejmości i gościnności a także dużemu zaangażowaniu ks.prob. Leszka Rygiewicza w działalność społeczną i polonijną na tym terenie Klub „Gazety Polskiej” może działać przy kościele Świętej Anny w Glasgow.

Następnie w dniu 30 października o godz 14:30 odbył się koncert w kościele St. Ninian and Triduana w Edynburgu. W koncercie uczestniczyło wielu zaproszonych gości w tym miedzy innymi pani Vice-konsul RP w Edynburgu Teresa Matusiak a także Przewodnicząca Szkocko-Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego pani Izabela Brodzińska oraz pani Stella Zawiślak, która jest wicedyrektorem Małego Instytutu Języka Polskiego „Poloniusz” a także od lat wraz z mężem i córką bardzo aktywnie działa na rzecz polskiej wspólnoty przy tym właśnie kościele. W koncercie uczestniczył także ks.Piotr Krakowiak dzięki którego to gościnności koncert mógł odbyć się w tym właśnie miejscu.

Frekwencja dopisała – uczestniczyło wielu słuchaczy a także członkowie Klubu „Gazety Polskiej” w Glasgow, którzy byli organizatorami wszystkich trzech koncertów.

Z całą pewnością koncerty zagrane przez Pawła Piekarczyka w tych dniach pozostaną na długo w pamięci naszej Polonii. Wzruszające teksty połączone z piękną muzyką, niepowtarzalnym głosem Pawła Piekarczyka i filmami grupy historyczno-rekonstrukcyjnej chwytały za serce i nie jeden ze słuchaczy uronił łzę. Wspaniałe patriotyczne teksty oraz cały klimat koncertów idealnie nawiązał do zbliżającego się Święta Zmarłych skłaniając do jeszcze większej zadumy i pamięci o poległych.

Nie obyło się także bez bisów na życzenie publiczności, która miała wielką nadzieję że nie był to jedyny i ostatni koncert Pawła Piekarczyka na szkockiej ziemi, oraz że wkrótce ponownie do nas przyjedzie abyśmy mogli znowu go posłuchać.

„Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022”


 

A4