Tekst alternatywny

GLIWICE | Spotkanie klubowe – Dr Ferdynand Morski


28.07.2021.Kolejne spotkanie Klubu Gazety Polskiej w Gliwicach poświęcone było prezentacji  dwóch ważnych dokumentów, które przedstawił kol. Dr Ferdynand Morski.

12 lipca br. na oficjalnej stronie Prezydenta Federacji Rosyjskiej ukazał się obszerny artykuł pt.: „O historycznej jedności Rosjan i Ukraińców”, omówiony przez p. Piotra Grochmalskiego w tekście „Mein Kampf Putina” ( nr29, z 21 lipca tyg. „Gazeta Polska”). W artykule tym Prezydent Putin w upowszechnia twierdzenia o rzekomo niezbywalnej i odwiecznej jedności obu tych społeczności („jeden naród”), kwestionując odrębność narodu ukraińskiego. Posługuje się przy tym typowymi dla siebie kłamstwami historycznymi, np. jak „Rosja zrobiła wszystko, aby zatrzymać rozlew krwi na Ukrainie”. Zdumiewająca jest przy tym nienawiść do państwa ukraińskiego jako rzekomego zachodniego projektu antyrosyjskiego, grożącego bezpieczeństwu Rosji,

Całkowicie inny kierunek myślenia ukazuje podpisana w Wilnie /7 lipca 2021 r./ Deklaracja Ministrów Spraw Zagranicznych Litwy, Polski i Ukrainy pt.: „O Wspólnym Europejskim Dziedzictwie i Wspólnych Wartościach”, uznającej, że dawna Rzeczpospolita stanowi wspólne dziedzictwo trzech narodów i państw . O ile dla Polski i od niedawna także dla Litwy akceptacja dziedzictwa dawnej Rzeczpospolitej i zawartych w nim wartości jako wspólnego dorobku nie jest nowością, o tyle takie uznanie ze strony Ukrainy jest bardzo pozytywnym zwrotem.

W trakcie dyskusji zwrócono uwagę na trudną sytuację międzynarodową Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej, przede wszystkim ze względu na dominacyjną politykę Rosji i Niemiec, przy niekorzystnej zmianie kierunku polityki amerykańskiej.

Tekst Ferdynand Morski

Kluby Gazety Polskiej Gliwice

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress