Tekst alternatywny

GLIWICE | Spotkanie Online


GLIWICE | Spotkanie Online

5.05.2021. Na spotkaniu Gliwickiego Klubu Gazety Polskiej kol. Teresa Plewa przedstawiła postać dr med. Wincentego Styczyńskiego (1872-1922) zamordowanego przez szowinistów niemieckich w Gliwicach. Wielkopolanin urodził się w Śremie, doktorem medycyny został we Wrocławiu, a praktykę medyczną prowadził na Górnym Śląsku. Był polskim działaczem narodowym, radnym miejskim i przewodniczącym frakcji polskiej w Gliwicach, a także doradcą powiatowym przy Komisji Koalicyjnej w czasie plebiscytu. Po podziale Górnego Śląska na część polską i niemiecką pozostał w niemieckich Gliwicach, uważając, że powinien bronić spraw mniejszości polskiej i nie opuszczać swoich pacjentów. 18 kwietnia 1922 roku przyjmował pacjentów w  swoim gabinecie  prywatnym. Ostatni pacjent oddał dwa strzały w głowę doktora i zbiegł w nieznane. Oczywiście sprawca nie został przez niemiecką policję zidentyfikowany.

Pogrzeb Doktora był manifestacją patriotyczną – nie w sterroryzowanych Gliwicach, a w Poznaniu, gdzie został pochowany. W Gliwicach, na ścianie budynku, w którym został zamordowany jest tablica pamiątkowa.

W przyszłym roku będzie okazja do godnego uczczenia stulecia tragicznej śmierci wielkiego patrioty Wincentego Styczyńskiego, Wielkopolanina i Górnoślązaka.

Klub Gazety Polskiej Gliwice

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress