Tekst alternatywny

GLIWICE | Spotkanie pokoleń


20.11.2021. Gliwicki Klub Gazety Polskiej – na zaproszenie Stowarzyszenia Patriotycznego im. gen. broni Tadeusza Jordan-Rozwadowskiego – wziął udział w spotkaniu integracyjnym pokoleń śladami wieszcza romantycznego Zygmunta Krasińskiego, w rejonie Złotego Potoku w Jurze Krakowsko- Częstochowskiej.
Oprócz stawów i formacji skał wapiennych z imionami nadanymi im przed laty, przez wieszcza (np. Brama Twardowskiego, Diabelskie Mosty) na szlakach znajdują się patriotyczne pamiątki historyczne. Takim jest np. obelisk pamięci mjr Jana Wrzoska, olimpijczyka , mistrza Polski w strzelaniu sportowym, Kawalera Orderu Virtuti Militari w wojnie polsko-bolszewickiej, który poległ w wojnie obronnej z Niemcami 3 września 1939 roku w rejonie Złotego Potoku, dowodząc 3bp, 7DP Armii Kraków.
W czasie postoju na trasie marszu młodzież – Michalina i Nicol, ze Stowarzyszenia Strzelcy Rzeczypospolitej wystąpiła z krótkimi prelekcjami przygotowanymi dla pokolenia seniorów o Zygmuncie Krasińskim i Janie Wrzosku . Z kolei jedna z seniorek, pani Krystyna , podczas postoju pod przydrożną kapliczką, przedstawiła sylwetkę ks. Jana Machy. Właśnie w tej godzinie, w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach, ogłaszano go błogosławionym. Ksiądz ten i jego homilie były bardzo szanowane i przypominane w śląskich rodzinach. W ten sposób spotkanie stało się prawdziwą wymianą doświadczeń międzypokoleniowych.
J. Ś.

Klub Gazety Polskiej Gliwice

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress