Tekst alternatywny

GOSTYNIN | Spotkanie z rodziną Henryka Jóźwiaka ps.Groźny


Jesienią 2016 roku dzięki staraniom Klubu Gazety Polskiej w Gostyninie, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gostyninie, i powołanego na tę okoliczność Komitetu Honorowego ufundowano i umieszczono na elewacji budynku KPP w Gostyninie tablicę pamięci por. Henryka Jóźwiaka ps. ,,Groźny” i wszystkich Żołnierzy Niezłomnych Północnego Mazowsza. W dniu 3 grudnia 2016 r. miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy z udziałem parlamentarzystów, władz samorządowych, jednostki reprezentacyjnej policji, przedstawicieli rodzin żołnierzy niezłomnych i mieszkańców regionu.

W dniu 8.07.2021r. pod tą samą tablicą Anna Orzeszek-Borkowska, przewodnicząca KGP w Gostyninie wraz z Katarzyną Leśniewską, dyrektor biblioteki spotkała się z odnalezionymi w styczniu 2021 r. członkami najbliższej rodziny „Groźnego” mieszkającymi w Szczecinie. Sprawczynią tego wzruszającego spotkania była doktor historii Bogumiła Zalewska-Opasińska, której towarzyszył mąż. Pani Bogumiła od wielu lat bada i utrwala poprzez liczne publikacje historię Ruchu Oporu Armii Krajowej na terenie Ziemi Gostynińskiej, Dobrzykowskiej i Gąbińskiej.

Rodzina „Groźnego” przyjęła gościnne zaproszenie Pawła Kalinowskiego Burmistrza Miasta Gostynina i odwiedziła go w siedzibie urzędu miasta.

Anna Orzeszek-Borkowska Przewodnicząca Klubu Gazety Polskiej w Gostyninie

 

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress