Tekst alternatywny

Idziemy razem z Solidarnością – 20.08.2013 r.

Idziemy razem z Solidarnością

14 września zbiórka Klubów „Gazety Polskiej” o godz. 10.30 na Rondzie Dmowskiego, wymarsz o godz.11.00 na Rondo de Gaulle’a; dołączamy do manifestacji NSZZ „Solidarność” i wspólnie przejdziemy Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na Plac Zamkowy, gdzie jest zaplanowany finał protestu pod hasłem: „Dość lekceważenia społeczeństwa – Ogólnopolskie dni protestu”.

Celem protestu Klubów „Gazety Polskiej” będzie odsunięcie od władzy rządu Donalda Tuska i doprowadzenie do przedterminowych wyborów.

(rk)

Mapa_14wrzesnia2013

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda zaprosił Kluby „Gazety Polskiej” do przyłączenia się do protestu i masowej demonstracji jaką „Solidarność” planuje w dniach 11 – 14 września. Celem protestu będzie odsunięcie od władzy rządu Donalda Tuska i doprowadzenie do przedterminowych wyborów. Kluby „Gazety Polskiej” z satysfakcją przyjęły zaproszenie przewodniczącego Piotra Dudy i razem z „Solidarnością”, organizacjami patriotycznymi, społecznymi i związkowymi wezmą udział w proteście.

Cała działalność członków klubów „Gazety Polskiej” od 2005 r. – osób przeważnie nie związanych z żadną partią; patriotów, ludzi identyfikujących się z podstawowymi wartościami etycznymi i moralnymi, działającymi nie dla kariery, nie dla obecnych czy przyszłych profitów, ale dla dobra Polski – skierowana jest na budowę Społeczeństwa Obywatelskiego. Jest to działanie oddolne, czyste w swojej genezie, spontaniczne; dokładnie takie, jak to u początków historycznego ruchu „Solidarności”. Dlatego tak bliskie są nam idee głoszone przez dzisiejszą „Solidarność”, która wróciła do praźródła swojego powstania i mówi językiem, który jest nam bliski i zrozumiały. Dlatego będziemy uczestniczyć w proteście razem z „Solidarnością” i wszystkimi, którzy marzą o Polsce prawej, sprawiedliwej i zamożnej. Członkowie klubów „Gazety Polskiej” przez osiem lat swej działalności niejednokrotnie dali dowód o jaką Polskę walczą i o jakiej Polsce marzą. Przypomnę tylko niektóre z nich:

– to kluby „GP” 13 grudnia 2007 roku współorganizowały manifestację w obronie wolności słowa przeciwko stosowaniu art. 212 kk., na podstawie którego mieli być zatrzymani i doprowadzeni do sądu red. Katarzyna Hejke i red. Tomasz Sakiewicz w związku ze sprawą karną, jaką wytoczyła dziennikarzom „Gazety Polskiej” stacja TVN, po głośnym artykule o Milanie Suboticiu.

– to kluby „GP” w 2008 roku jako pierwsze protestowały przeciwko agresji Rosji na Gruzję. Zorganizowano pikiety pod ambasadą Rosji i konsulatami; w Krakowie protest trwał bez przerwy, aż do momentu wycofania się wojsk rosyjskich z Gruzji

– to kluby „GP” już w maju 2010 roku jako pierwsze zapoczątkowały Marsze Pamięci, które dzisiaj organizowane są w kilkuset miastach w Polsce i kilkudziesięciu miastach w Europie, a także w Ameryce i w Australii.

– to kluby „GP” w październiku 2010 roku, w ciągu jednego miesiąca zebrały ponad 30 tys. podpisów pod „Petycją do Kongresu USA w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem”.

30 czerwca 2010 roku w Kongresie USA złożono projekt rezolucji wzywającej do ustanowienia międzynarodowej niezależnej komisji, której zadaniem byłoby zbadanie przyczyn katastrofy smoleńskiej. Rezolucję H.RES.1489 zgłosił Peter T. King, republikański kongresmen, reprezentant stanu Nowy Jork. Peter T. King w rezolucji stwierdza, że pod Smoleńskiem zginęli: prezydent Lech Kaczyński, szef polskiego Sztabu Generalnego i wyżsi oficerowie wojskowi Polski, prezes Narodowego Banku Polskiego, wysocy przedstawiciele Kościoła oraz krewni ofiar masakry pod Katyniem. Dodaje, że komisja powołana do zbadania okoliczności katastrofy kierowana przez prezydenta Dymitrija Miedwiediewa i przewodniczącego Komisji Technicznej Aleksieja Morozowa we wstępnym sprawozdaniu wyklucza awarię techniczną samolotu, atak terrorystyczny, wybuch lub pożar. Obarcza natomiast winą pilotów, którzy nie słuchali kontrolerów lotu na lotnisku w Smoleńsku. Zabroniono również polskim ekspertom dostępu do miejsca katastrofy, nie wydano oryginałów czarnych skrzynek, udostępniono tylko ich kopie.

Nawiązując do rezolucji Petera T. Kinga w „Petycji do Kongresu USA w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem” czytamy m.in.: „zwracamy się do Kongresu USA: (…) o pomoc w kilku istotnych kwestiach dotyczących narodowej tragedii. Prosimy o współudział w powołaniu międzynarodowej komisji, która wyjaśni przyczyny katastrofy. Zwracamy się o pomoc w uzyskaniu przez polską prokuraturę i pełnomocników rodzin ofiar map satelitarnych Smoleńska i wszelkich innych danych, które mogą być cenne w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy. Zwracamy się o stały monitoring wszelkich działań dotyczących wyjaśniania całej katastrofy podjęty wobec władz polskich i rosyjskich (…)”.

Zdigitalizowana wersja petycji, przekazana została na ręce Petera T. Kinga. Oryginalne podpisy trafiły do Kongresu USA dzięki pomocy prof. Harveya Kushnera, który jest międzynarodowym autorytetem w sprawach terroryzmu i analizy kryminologicznej.

– to kluby „GP” jako pierwsze zorganizowały Marsze w Obronie Wolnych Mediów i TV Trwam.

– to kluby „GP” stanęły w obronie przemian jakie dokonują się na Węgrzech pod przewodnictwem premiera Wiktora Orbana i zorganizowały już dwa Wielkie Wyjazdy na Węgry, popierające dążenia Węgrów do samostanowienia.

– to tysiące członków klubów „GP” uczestniczą w Marszach Niepodległości – 11 listopada; w Marszach Niepodległości i Solidarności – 13 grudnia; czczą i upamiętniają święta 3 maja, Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, 150 rocznicy Powstania Styczniowego, Rotmistrza Witolda Pileckiego.

– to kluby „GP” zorganizowały na całym świecie setki wystaw „Prawda i Pamięć. Smoleńsk 2010”, setki pokazów filmów jak m.in: „Mgła”, „Anatomia Upadku”, „Prezydent”, „The Soviet Story”, „Egzorcysta”, „Eugenika w imię postępu”, „Kto wygra mecz”, „Przebudzenie” – połączone ze spotkaniami twórców tych dzieł. Kluby „GP” to tysiące spotkań z ważnymi ludźmi kultury, nauki, polityki. Jest to tylko część z działań, w jakie na co dzień angażują się członkowie ponad 360. klubów „GP”.

Jeżeli Solidarność dąży do zmian obecnego układu politycznego, to myślę, że kluby „GP” w swojej działalności udowodniły, że jest nam z „Solidarnością” po drodze i pójdziemy tą drogą razem, bo dla nas też Polska jest najważniejsza.

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_small

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress