Tekst alternatywny

II Zamojski Marsz Niepodległości – 11 listopada 2013 r.

11 listopada to dzień, w którym słowa takie jak patriotyzm, braterstwo, honor, wiara i Ojczyzna nabierają głębszego znaczenia dla każdego z Nas. Dla każdego Polaka. Niemniej jak wszystkie słowa, również i te jeśli nie są poparte czynami przebrzmią i ulecą na wietrze, nie zmieniając niczego.

Wracamy do nich w sposób szczególny w dniu dzisiejszym. W dniu Naszego narodowego święta. To właśnie dziś już po raz 95 wspominamy odzyskanie niepodległości, którego dokonali żołnierze Legionów pod dowództwem Wielkiego Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Musimy jednak pamiętać, że czyn ten byłby niemożliwy gdyby nie wcześniejsze zrywy narodowe. Pamięć o uczestnikach insurekcji kościuszkowskiej, powstania listopadowego i styczniowego. Żywe zainteresowanie początkami powstania państwa polskiego sięgające Piastów i Jagiellonów były siłą napędową walczących pod rozkazami Marszałka. Gdyby nie zakorzenione w sercach walczących wartości chrześcijańskie, miłość do Ojczyzna oraz silna tradycyjna rodzinna, Polska prawdopodobnie do dziś nie byłaby wolna.

Zauważmy wszyscy tu zgromadzeni jak bardzo wyblakły w dzisiejszych czasach pojęcia tradycji, wiary i Ojczyzny.

Są to przecież wartości ponadczasowe. Podwaliny Naszego Państwa, bez których nie bylibyśmy prawdziwymi Polakami. Powinny być pieczołowicie przekazywane i umacniane wśród młodzieży, od której zależy przyszłość nasza i naszej Ojczyzny.

Niestety współczesna, zjednoczona Europa wymyśliła dla Polski inną wizję przyszłości niż nasi dziadkowie. Zamiast dumnych, pewnych siebie i swojej wartości Polaków, wolą dobrze wykształconych tanich pracowników, przekonanych że w rodzimym kraju czeka ich tylko głodowa pensja i brak perspektyw własnego rozwoju.

Wiara, nadzieja, miłość do Ojczyzny i znajomość historii są niezbędne w procesie tworzenia prawa i sprawowania władzy w każdym kraju. Mam jednak nieodparte wrażenie, że właśnie tych podstawowych pojęć coraz częściej zaczyna nam brakować w polskim parlamencie i sądownictwie. Co gorsza są one jakby specjalnie usuwane z naszego otoczenia. Głównie za pośrednictwem mainstremowych mediów. Jak to możliwe, że coraz częściej wstydzimy się przyznać we własnym kraju do tego, że Jesteśmy katolikami i patriotami?

My Polacy zawsze miłowaliśmy wolność! My Polacy niejednokrotnie oddawaliśmy za wolność to co najcenniejsze – własne życie. My Polacy częściej niż jakikolwiek inny europejski naród, pomagaliśmy braciom innych narodowości w walce o niepodległość.

My Polacy byliśmy zdolni do tych wielkich czynów tylko dlatego, że kierowały nami takie ideały jak Bóg, honor i Ojczyzna. Ideały, które nie są i nigdy nie będą na sprzedaż!

Polska zawsze była wielkim i liczącym się na arenie międzynarodowej krajem europejskim. Taką widzieli ją nasi dziadowie z legionów, żołnierze podziemia, żołnierze Armii Krajowej i żołnierze wyklęci.

Dziś wspólnym obowiązkiem każdego z nas jest zrobić wszystko, aby nasze dzieci również mogły cieszyć się życiem w wolnej i silnej Polsce. Polsce, która zawsze słynęła ze swojej otwartości, mądrości i tolerancji. Polski będącej krajem wielonarodowościowym          i wielokulturowym, ale zawsze opierającym się na podstawach takich jak Bóg, Honor              i Ojczyzna. Taka Polskę musimy tworzyć.

Niepodległość nie jest dana raz na zawsze! Pamiętając o historii naszej Ojczyzny myślmy o jej przyszłości. Polacy już nie raz udowodnili, że nawet nieliczni lecz zdeterminowani i uzbrojeni w wiarę, nadzieję, miłość do kraju i najbliższych, możemy osiągnąć każdy, nawet najodleglejszy cel.

Celem Nas wszystkich tu zgromadzonych jest kraj silny, nowoczesny i sprawnie zarządzany,  pozbawiony korupcji i kolesiostwa. Kraj w którym słowa patriotyzm, braterstwo, honor, wiara i Ojczyzna, nie są tylko pustym gadaniem, ale mają swój realny wymiar.

Nie czekajmy, aż inni zrobią coś za nas. Polska to nasza Ojczyzna. Moja, Twoja naszych dzieci i ich dzieci. Jej kształt i wygląd zależy od nas wszystkich. Więc jeśli uważasz, że jest coś co można w niej zmienić, zmień to! Jeśli uważasz, że coś możemy zmienić razem, zróbmy to razem! Nie oddawajmy przyszłości naszej i naszych dzieci w obce ręce.

 

Klub „Gazety Polskiej” w Zamościu.

 

Zamosc_plakat_11listopada

 

Zamość, dnia 11 listopada 2013r.

 

Szanowni Państwo

Redaktorzy Naczelni

dzienników, czasopism oraz

mediów elektronicznych

 

Komunikat z II Marszu Niepodległości w Zamościu zorganizowanego przez Klub Gazety Polskiej w Zamościu pod Patronatem Honorowym posła Sławomira Zawiślaka Dnia 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości ulicami Zamościa przeszedł II Zamojski Marsz Niepodległości zorganizowanego przez Klub Gazety Polskiej w Zamościu pod Patronatem Honorowym posła Sławomira Zawiślaka, Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Marsz zorganizował Klub Gazety Polskiej w Zamościu, przewodniczącym zgromadzenia był Krzysztof Krawczuk. Partnerzy marszu to: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych, Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. por. Konrada Bartoszewskiego ps.”Wir” oraz sympatycy Klubu Sportowego „Hetman”.

II Zamojski Marsz Niepodległości rozpoczął się o godz. 9.30 zbiórką na parkingu przy PZU (ul. Partyzantów 8). Wśród zgromadzonych kilkuset osób byli mieszkańcy miasta Zamościa, Zamojszczyzny, a także Lublina, Krasnegostawu, Fajsławic w tym przedstawiciele licznych środowisk społecznych i patriotycznych. Na uwagę zasługuje fakt, że większość uczestników stanowili ludzie młodzi.

Po krótkich wystąpieniach Przewodniczącego Klubu Gazety Polskiej w Zamościu Piotra Małysza i posła Sławomira Zawiślaka liczna delegacja reprezentująca organizatorów i uczestników marszu złożyła wiązanki kwiatów pod pobliskimi pomnikami Armii Krajowej oraz Batalionów Chłopskich. W jej skład wchodzili m.in : poseł S. Zawiślak, reprezentujący ŚZŻAK Okręg Zamość mjr. Tadeusz Kopeć i por. Józef Łaba, Jakub Prejbusz i Katarzyna Marczuk ( kibice KS Hetman ), z-ca Dyrektora CSzM w Zamościu Paweł Kozak, Krzysztof Krawczuk (Przewodniczący Stowarzyszenia Zamojski Marsz Niepodległości ), Grzegorz Koperwas ( grupa rekonstrukcji WIR).

Czoło pochodu otwierali przedstawiciele organizatorów marszu Piotr Małysz i Krzysztof Krawczuk, oraz patron honorowy marszu poseł Sławomir Zawiślak. Uczestnicy marszu prowadzeni przez Weteranów Armii Krajowej, poczty sztandarowe kół ŚZŻAK Okręg Zamość, Zespołu Szkół Katolickich, Stowarzyszenia Internowanych Zamojszczyzny przeszli w patriotycznym pochodzie ulicami Zamościa, skandując narodowe hasła i śpiewając pieśni patriotyczne.

Pośród niesionych licznych flag narodowych wspaniale wyróżniała się przygotowana przez kibiców KS Hetman wielka 30 metrowa flaga narodowa. Wśród uczestników bardzo dobrze prezentowali się także umundurowani za żołnierzy Polskiego Państwa Polskiego- członkowie grupy rekonstrukcji historycznej WiR z Biłgoraja, harcerze ZHR IV Zamojskiej Drużyny Harcerek LAS, I Zamojskiej Drużyny Harcerek SZUM, I Zamojskiej Drużyny Harcerzy WIATR, uczniowie Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu i Zespołu Szkół Katolickich w Zamościu oraz członkowie Klubów Gazety Polskiej z Zamościa i Krasnegostawu.

W takcie marszu delegacja złożyła kolejną wiązankę kwiatów pod upamiętniającym ofiary Katynia i tragedii smoleńskiej Krzyżem Katyńskim znajdującym się przy parafii św. Katarzyny. Z kolei po wejściu pochodu na Rynek Solny reprezentująca drużynę IV Zamojską Drużynę Harcerek ZHR Magdalena Szamik odczytała odezwę uczestników marszu do społeczeństwa.

O godz. 11.00 kolumna marszowa wkroczyła na płytę Rynku Wielkiego by wziąć udział w oficjalnych uroczystościach. W ich trakcie uczestnicy marszu złożyli wiązankę przy płycie upamiętniającej pobyt Naczelnika J. Piłsudskiego w Zamościu oraz wzięli udział w uroczystej mszy świętej w zamojskiej Katedrze.

W imieniu własnym, Patrona Honorowego posła Sławomira Zawiślaka, oraz pozostałych organizatorów marszu serdecznie dziękuję tym wszystkim patriotom, którzy wsparli naszą wspólną inicjatywę oraz tak licznie uczestniczyli w marszu.

Serdecznie dziękuję także dziennikarzom reprezentującym redakcje mediów lokalnych, które życzliwie przekazały opinii publicznej nasze zaproszenie do uczestnictwa w II zamojskim Marszu Niepodległości.

w imieniu organizatorów

(-) Piotr Małysz, P-cy Klubu Gazety Polskiej

(-) Krzysztof Krawczuk, P-cy Stowarzyszenia Zamojski Marsz Niepodległości

Foto. Piotr Małysz, Wojciech Kapuściński

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress