Tekst alternatywny

KIELCE-CENTRUM | Lekcja historii na Wzgórzu Zamkowym w dawnym więzieniu kieleckim


Nasze zebrania klubowe (otwarte, przychodzą rodziny, młodzież, emeryci), to każdorazowo nowe wydarzenie, związane z historią, patriotyzmem, tematyką społeczną. Dotychczas, gościliśmy członków Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich z przejmującą opowieścią i pokazem slajdów, o ich bliskich zamordowanych przez Sowietów. Innym razem, historyk z IPN, Marek Jończyk wygłosił wykład z pokazem multimedialnym na temat Żołnierzy Wyklętych na Kielecczyźnie w latach 1944-1956. Odwiedził nas także Adam Borowski, legenda Solidarności, wielki społecznik, który przybliżył nam, a i zachęcał do realizowanej aktualnie inicjatywy ruchu obrony wyborów.

– Nie wspominam tutaj o wielu spotkaniach ze znanymi osobami ze świata mediów, polityki, muzyki, czy naszego udziału w uroczystościach patriotycznych, bo to kolejny obszar naszej działalności (relacje na profilu Klubu).

Październikowe zebranie Klubu ( 24.10.24r.), odbyło się w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym w dawnym więzieniu kieleckim. Obecnie, więzienie pełni funkcję edukacyjno-muzealną z pozostawioną na zewnątrz częścią z XIX w., gdzie w rocznicę wydarzeń, oddawany jest hołd pamięci ofiar pomordowanych bestialsko przez Niemców w latach 1939-1945 oraz przez Sowietów w latach 1945-1956.

Ponurą historię kieleckiego więzienia sięgającą 1828 r. przedstawił nam przewodnik Bruno Wojtasik. Szczególnie przygnębiające wrażenia wywarły na nas takie miejsca, jak katownia, karcer, miejsce straceń, cele więźniów. W okresie okupacji niemieckiej! w więzieniu przebywało ponad 16 tys. ludzi, ilu zamordowano? – archiwa w Berlinie.

Najgorszy jednak okres represji i okrucieństwa dla Polaków, których następnie więziono, nastąpił w latach 1945-1956, gdy „wyzwolili” nas Sowieci. W sposób dotychczas nieznany, okrutny, NKWD torturowało i mordowało naszych rodaków. Brawurową akcję rozbicia więzienia przeprowadził 250 osobowy oddział AK pod dowództwem Antoniego Hedy ps. Szary, wyzwalając ponad 700 więźniów bez strat własnych.

Więzienie kieleckie funkcjonowało do lat 70-tych XX w. Corocznie, w hołdzie więźniom i ofiarom zbrodni niemieckich i stalinowskich oddawana jest cześć, hołd i pamięć.

BOHATEROWIE, OFIARY niemieckiego okupanta i sowieckiego reżimu, CZEŚĆ WASZEJ PAMIĘCI ,WIECZNA PAMIĘĆ ZAMORDOWANYM

KLUB „GAZETY POLSKIEJ” KIELCE-CENTRUM