Tekst alternatywny

Kłamstwo nie popłaca

Kłamstwo nie popłaca

Rafał Ziemkiewicz lubi w swoich programach telewizyjnych i w pisanej publicystyce przywoływać fakt, że są na świecie ludzie, którzy po dziś dzień święcie wierzą, iż 11 września 2001 r. około czterech tysięcy Żydów nie przyszło do pracy w World Trade Center. Zostali ostrzeżeni, że zdarzy coś złego, więc zostali w domach. Co prawda wykryto że za tą bzdurną informacją stał Hezbollah, ale nic nie pomogło. Ci ludzie nadal wierzą. A fakty? „Tym gorzej dla faktów”, jak mawiał Hegel.

Są też na przykład ludzie, którzy uważają że Amerykanie nigdy nie wylądowali na Księżycu w ramach misji Apollo. Bezzałogowa sonda Lunar Reconnaissance Orbiter w roku 2012 sfotografowała dokładnie, w wysokiej rozdzielczości, rejon lądowania Apolla 12. Widać wyraźnie platformę po lądowniku, porzucony, bo już niepotrzebny sprzęt, cień zatkniętej flagi, a nawet ślady stóp pozostawione przez astronautów w księżycowym pyle. Jednak dla niektórych to za mało. Fotomontaż – twierdzą. Znałem jednego faceta, który usiłował mnie przekonać, że ludzie nigdy po Księżycu nie chodzili. Po latach okazało się, że był ongiś tajnym współpracownikiem SB. Cóż, widocznie taki dostał prikaz: skoro sowietom nie udało się wysłać człowieka na Księżyc, to trzeba wymyślać co tylko się da, że Amerykanie też nie mogli tego zrobić.

Jednym słowem, są tacy ludzie, że gdy położymy im na talerzu pieczonego kurczaka z ziemniakami, oni uparcie będą twierdzić, że jest to baranina z ryżem i żadne opinie szefa kuchni ani precyzyjne badania wszystkich na świecie instytucji zajmujących się sprawami żywienia tego ich zdania nie zmienią. Oni wiedzą lepiej; koniec, kropka, punkt.

No i to jest sprawa Lecha Wałęsy. Trudno było mieć wątpliwości co do jego przeszłości agenturalnej co najmniej od czasu opublikowania pracy panów Cenckiewicza i Gontarczyka w 2008 roku. Osobiście nie miałem już po przestudiowaniu tej solidnej cegły żadnej wątpliwości, ale rozumiałem ludzi, którzy takie wątpliwości mieli. Teraz jednak, po ekspertyzach grafologicznych dokumentów z szafy Kiszczaka, wydawało by się, że nikt racjonalnie myślący wątpliwości mieć nie może. A jednak tacy ludzie nadal są. Dowody dowodami, ale my wiemy lepiej. Żydzi nie przyszli do pracy w WTC, Amerykanie nie byli na Księżycu, Wałęsa nie kapował za kasę na kumpli – no i podskocz nam.

Zwyczajnie przykro mi. Wałęsa był bohaterem mojego dzieciństwa, w latach osiemdziesiątych. I tak mnie strasznie oszukał.

Czy wiecie Państwo, dlaczego prezydent USA Richard Nixon zmuszony został do ustąpienia ze stanowiska? Nie dlatego, że kazał podsłuchiwać polityków Partii Demokratycznej w ich waszyngtońskiej siedzibie. To by mu może wybaczono, na tak wysokim szczeblu polityki wszyscy podsłuchują wszystkich. Nie, tylko dlatego, że on do końca wszystkiemu zaprzeczał.

Wałęsa i jego akolici też zaprzeczają oczywistości. Dobrze, że Wałęsa już nie jest prezydentem, przynajmniej  impeachmentu nie będzie.

Tomasz Kowalczyk

Tomasz_Kowalczyk_big

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress