Tekst alternatywny

Klub Gazety Polskiej Starogard Gdański współorganizatorem I Pomorskiego Biegu „Walki o Pamięć”


Klub Gazety Polskiej Starogard Gdański współorganizatorem I
Pomorskiego Biegu „Walki o Pamięć”

To były szalone trzy miesiące pełne pasji i wytrwałości oraz pamięci. Pamięci o ludziach i miejscach związanych z tragicznymi punktami na mapie Pomorza. KGP Starogard Gdański wraz z Stowarzyszeniem Brygada Inki z Czarnego oraz Stowarzyszeniem Prawy Starogard współorganizował niezwykłe wydarzenie na ziemi pomorskiej – I Pomorski Bieg „Walki o Pamięć”. Na cykl ten składały się cztery biegi w różnych miejscach w woj. pomorskim.

I Bieg 5 czerwca br. poświęcony został ofiarom Stalag IIB Hammerstein w Czarnem. To miejsce niemieckiego obozu, w którym przebywało 65 tys. jeńców wojennych z kilkunastu krajów świata. Zawodnicy mieli do przebiegnięcia 10 km po trudnym i wymagającym terenie. Najszybszy na mecie zameldował się Igor Siódmak, z czasem 34 min. Natomiast wśród kobiet najszybsza była Małgorzata Cygan z czasem 46 min i 03 sek.

Kolejny bieg odbył się w Wejherowie ku pamięci ofiarom pochowanym w Lasach Piaśnickich . To miejsce do dzisiaj wzbudza wśród Kaszubów i Kociewiaków żywe wspomnienia, gdyż obok Szpęgawska był to pierwsze miejsce ludobójstwa na Polakach, Pomorzakach.  Na szczęście po latach zaniedbań przez władze komunistyczne, a później III RP przywraca się temu miejscu należyty szacunek i opiekę. Tu na mecie po 10 km pierwszy pokazał się Filip Reszke z czasem 43 min i 30 sek. , a wśród Pań na najwyższym stopniu pokazała się Joanna Dziewiątkowska z wynikiem 47 min i 41 sek.

Na trzeci bieg przenieśliśmy się do Krępy Kaszubskiej w pow. lęborskim. Tam 8 sierpnia uczciliśmy pamięć ofiar więźniów ze Sztutowa. Nazwa biegu Stutthof Marsz Niemiecki jest i tu symboliczny. To właśnie na Pomorzu, zaraz po wybuchu II Wojnie Światowej Niemcy założyli pierwszy obóz koncentracyjny. To właśnie tam ginęli pierwsi jeńcy, pierwsi siłą zwożeni z kilkunastu krajów Europy mieszkańcy naszego kontynentu.  Najlepszymi na mecie byli: Marek Dorobczyński  z wynikiem 38 min i 54 sek. oraz Katarzyna Gabryelewicz z czasem 53 min i 38 sek.

Ostatni bieg z cyklu już czwarty odbył się 4 września w Lubichowie (pow. starogardzki)  i został poświęcony jej: Danucie Siedzikównie Ince, sanitariuszce z 5 Wileńskiej Brygady AK. Bieg Inki odbył się na cześć bohaterki niezłomnej, która, jak niewielu umiała przeciwstawić się komunistycznym oprawcom i nie wydała nikogo ze swoich kompanów. A gryps do sióstr Mikołajewskich z Gdańska, w który napisała: ” Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba” do dzisiaj jest cytowany i noszony na sztandarach kolejnych pokoleń polskich patriotów.

Tego dnia również wręczono medale Inki, które trafiły również do członków KGP Starogard Gdański. A na mecie w ostatnim biegu po terenie gm. Lubichowa uplasował się Leon Gajdus ze Skórcza z czasem 38 min i 26 sek., a wśród Pań pierwsza na linię mety wbiegła Kamila Grzonka z Bytoni z czasem 42 min i 37 sek.

Podczas całego tego cyklu pamiętaliśmy o bohaterach na których cześć to robiliśmy. Podziękowania należą się wszystkim zarówno prezesom Stowarzyszeń Mariuszowi Biroszowi z Brygady Inki, jak i Sebastianowi Kucharczykowi z Stowarzyszenia Prawy Starogard i szefowi Klubu Gazety Polskiej Starogardu Gdańskiego. Ponadto zespołowi medycznemu, który sprawował opiekę nad uczestnikami. Żołnierzom za pyszną grochówkę. Kołom Gospodyń Wiejskich za pomoc i posiłki. Sponsorom: Fundacji Energa, Wielkiemu Mistrzowi

Konfederacji Orderu Świętego Stanisława, Lasom Państwowym, Centralnemu Ośrodkowi Sportu Ośrodkowi Przygotowań Olimpijczyków w Cetniewie, Andrzejowi Toczkowi, wójtowi gminy Lubichowo oraz pozostałym samorządowcom a przede wszystkim członkom poszczególnych stowarzyszeń i naszego klubu.

To były fantastyczne trzy miesiące i cztery bardzo interesujące imprezy, które w przyszłym roku będą kontynuowane i poszerzone o następne biegi. Zrobiliśmy coś dobrego. Kulturę fizyczną połączyliśmy z pomorską martyrologią. Dziękujemy za wsparcie, udział i zapraszamy za rok.

Klub Gazety Polskiej Starogard Gdański

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress